Jak bezpečné máte zamykání?
Každý druhý Čech vůbec neví, jak kvalitní má ve dveřích cylindrickou vložku. Přitom pokud zloděj překoná vložku s nízkou bezpečnostní třídou, pojišťovna nemusí plnit.
Bezpečná je až trojka
Možná o cylindrické vložce přemýšlíte jen jako o kousku kovu, do kterého se strčí klíč, otočí se a je odemčeno. Jenže tak jednoduché to není. Samotná vložka totiž plní i funkci bezpečnostní. Je rozdělena do čtyř tříd, kdy ta první je nejnižší a čtvrtá nejvyšší, a tedy i nejkvalitnější. Vložky s nízkou úrovní zabezpečení se vůbec nehodí instalovat do vchodových dveří domácnosti – jsou vhodné na branku, případně na chatu, kde není co ukrást. Teprve vložky ve třetí a čtvrté třídě obsahují i speciální bezpečnostní prvky.
Zloděj pozná kvalitu vložky
„Zloděj se do jisté míry řídí tím, jakou vložku máte. Pokud vidí starou a nekvalitní, dostane se přes ni za pár sekund,“ vysvětluje bezpečnostní odborník Jan Hrnčíř. Společnost Assa Abloy, která v České republice vyrábí i značku FAB, zjistila, že 46 % lidí u nás vůbec netuší, v jaké bezpečnostní třídě jejich vložka je. Hůř jsou na tom ženy, u nich jsou to dvě třetiny dotazovaných, u mužů neví necelá třetina.
Pozitivnější je, že většina z těch, co bezpečnostní třídu cylindrické vložky zná, má ve dveřích 3. nebo 4. třídu. Stále je však pětina lidí, která v průzkumu odpověděla, že má cylindrickou vložku v první nebo druhé bezpečnostní třídě. A k nim je potřeba připočíst i velkou většinu těch, co kvalitu své cylindrické vložky neznají. Reálná čísla jsou tak ve skutečnosti ještě horší. „Pokud se podíváme na statistiku prodejů cylindrických vložek FAB, pak asi čtyřicet procent lidí doma používá vložku nevyhovující novým bezpečnostním standardům. A to je skutečně na pováženou,“ myslí si Hrnčíř.
Poraďte se s certifikovaným zámečníkem
Pokud si nejste jisti, jak kvalitní máte zabezpečení, rozhodně se poraďte s certifikovaným zámečníkem. Ten i pouhým pohledem na klíč pozná, jak kvalitní máte vložku, a dokáže vám poradit tak, abyste se nemuseli bát ani zlodějů, ani odmítnutí pojišťovnou.
Existují také možnosti sjednotit si cylindrické vložky tak, abyste na vše mohli používat pouze jeden klíč. A pokud jste fanoušci moderních řešení, pořídit si můžete také zámek s automatickým zamykáním a odemykáním ovládaným dálkovým ovládáním, otiskem prstu nebo třeba mobilní aplikací.
Léto je pro chalupy bezpečnější
Letní statistiky vykrádání chat a chalup jsou z celého roku nejpříznivější. Počet vloupání opět roste s podzimem a zazimováním chalup. Pozitivní je, že celkový počet vykradených chalup klesá. Zatímco v roce 2014 to bylo 3 955 případů, o rok později už policisté řešili 2 553 vloupaček. A příznivý trend zatím potvrzují i první měsíce roku 2016.
A co bychom neměli s ohledem na bezpečnost svých rekreačních zařízení podceňovat? Podle bezpečnostních expertů je velkou chybou žebřík volně ležící u chalupy. I když pak máte na oknech v přízemí mříže, zloděj použije žebřík a vyšplhá se do patra, kde už mříže na oknech nejsou. Vedle hlavní stavby je důležité myslet i na zabezpečení kůlny, odkud může zloděj lehce získat nářadí, které pak použije na vloupání do chalupy.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ASSA ABLOY