Tmelení prasklin ve dřevě

Praskliny někdy bývají žádoucí součástí typické struktury dřeva. Drží-li se v nich vlhkost a špína, nebo pokud se trhliny objeví na hladké ploše podlahy či nábytku, je nejlepší je vyspravit tmelem.

Pro tmelení prasklin, vrypů či nechtěných spár ve dřevě najdete na trhu řadu tmelů, které lze využít k celé škále možných oprav od vyrovnávání nerovností na podkladových plochách po podlahy nebo vyrovnání ploch (nábytek, parapety, obklady, podlahy, okna) před nátěrem. Obvykle se hodí i k vyplnění prasklin či zarovnání spár ve spojích.

Dejte pozor na vlastnosti tmelu

Obecně je u tmelů důležitá dobrá přilnavost ke dřevu a také jejich brousitelnost po vytvrzení, která umožní dokonalé vyrovnání nerovného, prasklého či jinak poškozeného povrchu a jeho následný nátěr či nástřik barvou. Ale pozor, i když je sortiment tmelů poměrně bohatý a jejich použití na první pohled velmi snadné, není tmelení až tak jednoduchou záležitostí. Pokud tmelíte dřevo či dřevité materiály, u nichž lze předpokládat dostatečnou stabilitu (parkety, překližky, lamino, dřevotřískové či dřevovláknité desky), můžete použít víceméně jakýkoli tmel na dřevo. Dejte jen při výběru pozor, aby byl tmel přetíratelný barvou. To jsou víceméně všechny tmely kromě silikonových.
Problém celé řady tmelů na dřevo spočívá v tom, že sice dobře vytvrdnou, dají se dobře brousit a nakonec i přetřít nebo přelakovat, ale nejsou pružné. Dřevo však dál pracuje a po čase se mohou v místech zatmelení objevit další praskliny. Pro velké praskliny v masivním dřevu (fošny, trámy) se tak například doporučují dvousložkové polyesterové tmely, které mají schopnost vytvrdnout i v silnějších vrstvách (hlubších prasklinách) a jejichž povrch lze přebrousit a přetřít. Tyto tmely však nejsou pružné.
Při požadavku na pružnost tmelu je tedy nutné trochu experimentovat. Pružný tmel totiž nejde brousit, tvrdé a dobře brousitelné tmely se zase nedokážou přizpůsobit dilataci dřeva. Logickou možností je tedy rezignovat na požadavek brousitelnosti a použít například některý z akrylátových tmelů (Soudal, HET, Den Braven) určených na opravy prasklin ve zdivu. Doporučuje se tmel polyuretanový (Soudal, Den Braven, SikaFlex, 3M).
Oba typy tmelů sice nelze brousit, ale zvláště s balením ve výtlačných kartuších můžete docílit důkladného vyplnění i hlubších prasklin. Prodávají se také v kelímcích, z nichž se snadno zapraví do praskliny špachtlí nebo spárovačkou. Povrch takto zatmelených prasklin lze snadno zahladit špachtlí, plastovou pružnou stěrkou nebo prstem. Můžete je přetírat, případně vybrat tmel v různých odstínech dřeva a povrch přelakovat. Zvláště polyuretanové tmely postupně vytvrzují vzdušnou vlhkostí, ale vždy zůstanou pružné do té míry, že se případné dilataci dřeva přizpůsobí.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:

Impregnace a nátěry dřevostaveb

Stromové domy

Ošetření dřevěných konstrukcí

Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny

Trochu jiné chaty

Citlivá místa dřevostaveb

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

Výplně spár

Dřevěné obklady

________________________________________________________________________

Práce s tmely

U dvousložkových tmelů je nutné obě složky předem smíchat, jednosložkové lze do prasklin a vrypů aplikovat přímo. Tmely mají vždy snadno zpracovatelnou pastovitou konzistenci a většinu z nich lze v případě potřeby ředit a před zaschnutím a vytvrzením i čistit vodou. Natírají se vždy až po vytvrzení, u polyuretanových či akrylových je nutné počítat s tím, že povrch stále zůstává pružný. Vyplnění spár je nutné dělat tak, aby nevznikaly vzduchové bubliny. U brousitelných tmelů se hmota nanáší s nepatrným přesahem, který se poté zabrousí. Pružné tmely naneseme tak, aby bylo možné povrch vyhladit a srovnat do výšky okolního dřeva ještě před zasycháním.

Text: Richard Guryča
Foto: Soudal, Shutterstock

 

Tmelení prasklin ve dřevě