U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
CO KVETE V SRPNU
Kategorie: Zahrada | Autor: ING. EVA SKALSKÁ
Vtomto čase pozdního léta ještě dokvétají některé trvalky, například čechrava s chocholy krémových, růžových a červených kvítků a záplevák se žlutými, oranžovými, červenými či žlutohnědými květy. Mimořádně dlouhou dobou kvetení vyniká janeba. Její zlatožluté či oranžově žluté květy nejen postupně rozkvétají, ale vydrží dlouho svěží na rostlině. Na srpnovém slunci se také hřejí nápadné žluté paprskovité květy krásnoočka velkokvětého, které vydrží velmi dlouho ve váze; rozkvetou i polorozvitá poupata. Modré kuličky kvítků se objevují na mohutném bělotrnu, který se podobá bodláku. Uřízneme-li jej v době plného kvetení, bude usušený dělat v našem příbytku dlouho parádu.
Na vlhčích stanovištích vyčnívá mezi trvalkami oměj šalamounek a pyšní se svými temně modrofialovými květy. V srpnu rozkvétá několik významných trvalek i na záhonech v polostínu. Jsou to například kříženci japonských sasanek s čistě bílými, stříbřitě růžovými a vínově červenými květy nebo vysoký ploštičník sdrčitolistý s dlouhými štíhlými hrozny bělostných květů. Bohyška, která zdobí svými různě žíhanými listy i něžnými fialovými či bílými kvítky, je vedle něj úplný trpaslík.
Opusťme však polostín a podívejme se na vřesoviště. Tady začíná rozkvétat typický posel pozdního léta vřes obecný, jehož kvítky hrají všemi barvami – bílou, růžovou, červenou nebo fialovou, vedle kvete v růžovém a červeném tónu vřesovec popelavý a ve stejně široké paletě barev jako vřes jejich další příbuzný – vřesovec ladní. Nesmíme zapomenout ani na vřesovec těkavý, který kvete bíle a růžově. V pozdním létě a na podzim je zahrada nemyslitelná bez jiřin, jejichž květy jsou bohaté co do tvarů i barev. Květy jsou křiklavé, jemně zbarvené, jednoduché nebo plné, nízké či vysoké, jednoduché nebo pompézní – mohou nám splnit snad každé přání.
Mezi keři nás v tomto čase překvapí levandulově modrými květy a zajímavými našedlými listy perovskie, zvaná též ruská šalvěj. Aby vykvetla do této neobyčejné krásy, vyžaduje každé jaro silný sestřih až k zemi. A konec srpna oznamují růžově fialové a bílé květy ocúnů, lidově zvaných naháči. Na jejich listy si ovšem musíme počkat až do jara.