U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
ROSTLINY DO SUCHÝCH VAZEB „SUŠENKY“
Kategorie: Zahrada | Autor: ING. IVAN DVOŘÁK
ODVĚKOU LIDSKOU TOUHOU JE UCHOVAT SI KOUSEK LÉTA PRO OBDOBÍ DLOUHÝCH ZIMNÍCH VEČERŮ. PROTO SBÍRÁME BYLINKY, KVĚTINY, TRÁVY, ŠIŠKY NEBO KLÁSKY, ABYCHOM SE JIMI POTĚŠILI A KDYKOLIV SI MOHLI OŽIVIT VZPOMÍNKY NA OBILNÉ POLE, VŮNI LESA, SLUNEČNÍ ŽÁR.
Čas, kdy se v suché vazbě objevovaly jen slaměnky a statice, je nenávratně pryč. V sortimentu pro pěstování rostlin do „váz bez vody“ máme mnoho dalších druhů: gomphreny, čiroky, obiloviny, černuchy, ostrožky, světlice, celosie, laskavce… Využívají se i odkvetlá květenství mrkvovitých rostlin, rudbékií, různé bodláky. K odlehčení a zatraktivnění vazby pak skelety listů, kdy po odstranění zelené hmoty zůstane jen vybělená žilnatina.
Ve vazbě se používají i plody a jejich řezy, například zdřevnatělá kedlubna zbavená všeho měkkého. Zůstane jen bílá síťovina… Působivé jsou řezy z citrusů, jablek nebo kiwi. Pro jejich sušení stačí síto na křížaly. Zajímavé ale může být i sušení růží nebo okvětních plátků z různých barevných květů. Pro ně je nejvhodnějším sušicím médiem teplý písek. Rostliny nebo jejich části se do něj zahrábnou a vloží do mírně vyhřáté trouby.
Při klasickém postupu rostliny zbavíme velké části listů a ve svazcích zavěsíme na dobře větrané místo ve stínu. Na slunci „sušenky“ blednou, stárnou, stonky a listy hnědnou. Musíme ale počítat s tím, že si svou přirozenou barvu podrží zpravidla jen jednu zimu. * KDY ROSTLINY NA SUŠENÍ SBÍRÁME?
U každé rostliny je optimální doba sběru různá. Oblíbené slaměnky by se měly řezat ne zcela rozkvetlé, stejně tak růže. Smil, smilek, suchokvět, světlice i obiloviny sbíráme v den, kdy se prvně otevřely. Statice a ostrožky mají být v plném květu. Některé druhy sklízíme až po odkvětu, kdy začnou vytvářet plod, mezi ně patří černucha, máky nebo židovská třešeň. Trávy, které svým filigránským tvarem, dokážou každou kytici načechrat, sklízíme na podzim spolu s kukuřicí a rákosem. Bochánky mechu do košíčků se dají sbírat kdykoliv. Cesmínu, zimostráz či břešťan aranžujeme čerstvé a necháme usychat přímo ve vazbě.
Popisy k obrázkům
Červené lampionky mochyně jen září
Snopky ze šalvějových listů se skvěle doplňují s květenstvím vratiče
Rudbékie a plody kaliny zjemňují klásky obilovin
Růžičky, kontrykel a ostrožka – léto svázané do kytice
Autor fotografií: FOTO: ING. ZDENĚK PRCHLÍK A ARCHIV