Zvířecí lékárnička
Alespoň základní vybavení v lékárničce pro psy a kočky může vaše chlupaté společníky rychle zachránit před následky drobných poranění nebo otravy.
Celá řada možných problémů může ohrožovat především aktivního psa, který se samostatně pohybuje po venku nebo s nímž často chodíte na procházky. Pes si může poranit tlapku o trn, střep, kus rezavého plechu nebo zapomenutý drát. I když ho preventivně vybavíte obojkem proti parazitům, vrátí se občas s klíštětem, může utrpět zranění oka anebo se může dostat do rvačky s jiným psem nebo dostatečně odvážnou kočkou. Další možnou škálu problémů způsobuje příslovečná psí žravost, která může mít v některých případech i následky v podobě otravy. Totéž platí do značné míry i pro kočku.
Vážnější problémy by zvláště méně zkušení chovatelé měli vždy řešit s veterinářem, ale se správným vybavením lékárničky dokážete psovi či kočce snadno ulevit od bolesti při drobných poraněních, bez potíží zastavíte krvácení a předejdete možné infekci.
Nejjednodušší cestou k pořízení lékárničky pro psa je koupit si ji hotovou. Podobně jako autolékárničky jsou k dostání i hotová balení lékárniček zvířecích, které můžete použít jako dobrý základ a postupně je dovybavit podle vašich potřeb a zkušeností. Seznam základních pomůcek a léčiv pro psy a kočky se v detailech liší, ale řadu položek seznamu využijete pro oba zvířecí druhy. Zároveň je však dobré tyto balíčky první pomoci pro psa a kočku oddělit nebo mít uložena zvlášť alespoň léčiva, která jsou určena pouze pro psa nebo pouze pro kočku.
Pomůcky a nástroje
Mezi pomůckami a nástroji by neměla chybět především výbava na odstraňování klíšťat. Obvykle je to pístová pinzeta nebo různé plastové pomůcky ke snadnému vykroucení těchto parazitů a dezinfekční prostředek k zakápnutí ranky. Do výbavy zařaďte také standardní pinzetu, s jejíž pomocí odstraníte například trn nebo střep z tlapky. Není od věci mít pro psa i jeho vlastní digitální teploměr a také jednorázovou plastovou stříkačku, s níž snadno vypláchnete třeba ránu nebo oko.
Do lékárničky vložte i lékařské rukavice a speciální zahnuté nůžky na stříhání obvazů. Na obvazování pořiďte polštářkové obvazy, kompresní a elastické obvazy na stabilizaci zlomené či vykloubené končetiny, obvazový šátek, vatu a dostatečný počet náplastí. Vyplatí se mít i tvarovatelnou plastovou dlahu a ochranný návlek na tlapku.
Mezi další užitečné příslušenství můžete zařadit třeba i látkový náhubek, plastový nebo nafukovací fixační límec, látkový nebo kožený obojek, malou baterku k posvícení do uší, očí nebo krku, několik ušních čisticích tamponů, plastové nebo dřevěné lékařské lopatky, antibakteriální mýdlo a hliníkovou fólii proti podchlazení a jednorázový holicí strojek.
Léčiva a další doplňky
Zvířecí lékárnička by měla obsahovat rovněž sterilní fyziologický roztok na výplach oka nebo rány, dezinfekční prostředek, masti na kůži (Framykoin) a na oči, peroxid vodíku, antialergické tablety, prostředky proti průjmu a zvracení, hojivé masti (Infadolan, kalciová mast) či živočišné uhlí. Ve skříňce nebo krabici se zvířecími léky můžete mít uschován i očkovací průkaz a seznam telefonních čísel na veterinární ordinaci a pohotovost.
Pokud chodíte se psem na dlouhé náročné procházky, můžete si sestavit pohotovostní brašničku, která vám pomůže v případě náhlé nouze. Uložte do ní alespoň dva typy obvazů, pinzety na klíšťata a na trn či střep, dezinfekční prostředek a balíček náplastí. Pro vyvolání zvracení se u psa používá tříprocentní roztok peroxidu vodíku a v případě pozření otrávené návnady nebo otrávené mršiny může psovi zachránit život, pokud u něj při prvních příznacích otravy vyvoláte zvracení.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock