Stelivo jako v pražské ZOO
Věděli jste, že Zoologická zahrada Praha používá v teráriích vermikulit? Je to minerální čistě přírodní materiál bez přidaných chemických látek. Pro svá domácí zvířata ho můžete používat i vy.
Vermikulit je výborným tepelným izolantem a skvělým absorbentem vlhkosti, takže se hodí jako podestýlka pro chov nejrůznějších zvířat stejně jako inkubační substrát pro jejich množení. Perfektně se hodí pro chov plazů, kteří vyžadují teplejší klima s přiměřenou vlhkostí, aby terárium co nejvěrněji připomínalo jejich přirozené prostředí. Stejně dobře poslouží jako přírodní stelivo pro drobnější hlodavce. Protože vermikulit je perfektním absorbentem vlhkosti, osvědčil se jako příměs do steliva nebo i jako samotné stelivo, čímž hlodavcům chovaným v klecích a teráriích zajistí příjemné, pohodlné a suché prostředí.
Co je to vermikulit?
Jde o nerost obsahující hořčík, křemík, hliník, vápník, mangan, měď a železitý silikát, několik dalších minerálních látek a stopových prvků. Tento přírodní materiál prochází tepelným zpracováním při velmi vysoké teplotě, díky kterému je zcela sterilní. Je čistý, bez vůně či zápachu a s vysokou absorpční schopností, která zamezuje vzniku plísní.
Díky své porézní struktuře na sebe vermikulit váže velké množství vody a udržuje okolní prostředí dostatečně vlhké, aniž by ho zamokřil. Střední zrnitost a vzdušnost materiálu zaručí ideální podmínky pro tepelnou izolaci a potřebnou hydrataci terária, ať už chováte hady, ještěrky, želvy, nebo se klecí prohání neposední křečci. Po předešlém namočení ve vodě se dokonce hodí také jako velmi spolehlivý podklad pro akvárium, protože je bez zápachu a účinně odolává plísním.
Je třeba mít na paměti, že vermikulit jako chovný substrát do terárií velmi dobře absorbuje a neuvolňuje vlhkost, proto mohou zvířata na něm chovaná velmi snadno dehydratovat, čemuž je třeba věnovat zvýšenou pozornost.
Rozmnožování plazů
Výrobek Vermikulit Chovatelství je určen nejen pro chov plazů v teráriích, výborně slouží především pro jejich rozmnožování jako inkubační substrát. Vejce nesmí přijít do přímého kontaktu s vodou – i jen malá kapička vody totiž může zabránit vývoji zárodku. Porézní schopnost vermikulitu pojmout velké množství vody a její následné postupné odpařování zajistí, že o vejce bude po celou dobu inkubace výborně postaráno. Vermikulit zadržuje vodu uvnitř, na povrchu je suchý, nedochází tak k přemokření snůšky vajec a líheň bývá velmi úspěšná.
Dostatečné množství substrátu nasypte do vhodné inkubační misky a zalijte vodou. Vermikulit vodu okamžitě nasaje, případné přebytky vylijte. Vajíčka velmi opatrně vložte do misky s navlhčeným substrátem a zahrňte je do poloviny jejich objemu. Takto připravené vložte do inkubátoru a pravidelně kontrolujte, v případě vysušení vermikulitu opět dolijte vodu, avšak velmi opatrně, aby ani kapička nedopadla přímo na vejce.
TEXT: REDAKCE
FOTO: GRENA