Sádrokartonové desky
Sádrokartonové desky patří mezi moderní stavební materiály, využitelné i při svépomocných rekonstrukcích chalup a chat. Vyberte desky s vlastnostmi vhodnými právě pro vaši stavbu.
Sádrokartonové desky představují samostatně použitelné produkty a zároveň základ systémů pro „suchou“ stavbu příček, stropních podhledů či předsazených stěn na ocelové profily nebo dřevěné latě. V interiérech je využijete při dokončování novostaveb, ale při rekonstrukcích starších budov včetně chat a chalup.
Práce se sádrokartonovými deskami umožňuje vyhnout se při stavbě a rekonstrukci náročnému mokrému procesu a při úpravách interiérů svépomocí se s těmito materiály lze obejít i bez znalosti klasické zedničiny. To vše včetně snadné manipulace s materiály, rychlosti výstavby, dostupnosti široké škály příslušenství v rámci systémů různých výrobců a také mnoho dalších praktických vlastností patří k nesporným výhodám těchto materiálů.
Mezi nevýhody lze paradoxně zařadit především schopnost sádrokartonových desek vytvářet dokonalé roviny. Zvláště interiérům starých chalup totiž přílišná dokonalost sádrokartonových stěn často nesluší a nepůsobí v nich přirozeně.
Pokud je však přece jen zvolíte, musíte se v sádrokartonových deskách správně zorientovat a vybrat si z prodávaných typů ty nejvhodnější pro vaše potřeby.
Parametry pro výběr
Příkladem rozmanitých možností výběru může být třeba sortiment renomovaného výrobce sádrokartonů Knauf. K základním výrobkům značky využitelným i při rekonstrukcích a dostavbách chat a chalup patří deska Knauf White, která je nehořlavá, ohebná, vhodná pro použití v suchých interiérových prostorech. Nehodí se do koupelen, sprch či WC ani do konstrukcí se speciálními požadavky na požární odolnost. Desky můžete nakupovat v tloušťkách od 6,5 do 15 mm a v rozměrech od 900 do 1 250 mm šířky a v délkách až do tří metrů. V různých, ale ne vždy shodných variantách rozměrů pak můžete nakupovat i další typy a značky desek.
Do prostor s vyšší vlhkostí je určena impregnovaná deska Knauf Green se sníženou absorpcí vody. Výrobce udává u desky Green použitelnost v interiérových prostorech s vyšší relativní vlhkostí do 75 %, nebo s 85 % po dobu kratší než 10 hodin, případně 100 % po dobu kratší než 2 hodiny. Vychází se při tom z naměřené relativní vlhkosti během 24 hodin při 20 °C. A pokud uvažujete o využití sádrokartonů ve vlhkém prostředí a v uváděných údajích se ztrácíte, konzultujte problematiku například prostřednictvím „hot line“ na centru technické podpory Knauf. Potřebné kontakty najdete na webu výrobce.
Univerzálně použitelný výrobek s vysokou pevností povrchu představuje deska Knauf Diamant. Mezi jejími přednostmi výrobce zdůrazňuje houževnatost sádrovlákna či objemovou stálost. Lze ji ohýbat, proto se hodí i pro jiné než pravoúhlé půdorysy. Desku Diamant vyberte například pro konstrukce příček ve dřevostavbách a všude tam, kde využijete její přednosti včetně kvalitních parametrů akustické izolace nebo při požadavcích na zvýšenou únosnost hmoždinek v materiálu desky.
Pokud potřebujete pevnou a odolnou sádrokartonovou desku, která v mnohém předčí zděné či pórobetonové příčky, můžete zvolit i konstrukční sádrokartonovou desku Rigips RigiStabil. Deska je řešením pro konstrukce se zvýšenými požadavky na mechanickou a protipožární odolnost i v prostředí se zvýšenou vlhkostí. V zavěšování těžších předmětů se RigiStabil zcela vyrovná sádrovláknitým deskám, neboť spolehlivě unese až 80 kg (předpokládané zatížení konzoly) při použití vhodných kotevních prostředků pro dutinové konstrukce. Tvrdost povrchu desky předurčuje její použití v místech se zvýšeným rizikem nárazu.
Hluk a vlhko
Pokud je pro vás důležité především kvalitní odhlučnění místnosti, vyberte desku Knauf Silentboard určenou právě pro akusticky náročné prostory. K jejím přednostem patří vysoká zvuková izolace na nízkých frekvencích, protipožární odolnost, ohebnost a minimální zátěž konstrukce díky tomu, že izoluje proti hluku i při zachování tloušťky 12,5 milimetru.
Jinou možností jsou modré akustické sádrokartonové desky Rigips, které se montují se jako vnitřní příčky, podhledy a předstěny v interiérech. Modré desky Rigips splňují požadavky na zvukovou izolaci i protipožární odolnost a zároveň jsou impregnované do vlhkého prostředí. Odhlučnění je tedy podle výrobce bez problému možné i v koupelně. Vedle slabé tloušťky stěn (a tím pádem i nízkým nárokům na nosnost) je výhodou modrých desek Rigips i lehkost konstrukce a rychlost instalace. U těchto desek se používá stejný způsob výstavby jako u klasické sádrokartonové konstrukce.
Pro vlhké prostředí je však z nabídky Rigips možné využít i impregnované desky s označením RBI (H2), Glasroc H, RigiStabil DFRIH2 a další výrobky, přičemž ideální výrobek pro konkrétní vlhkostní podmínky raději konzultujte s výrobcem nebo prodejcem. Platí pravidlo, že z několika výrobků pro vyšší vlhkostí zatížené prostředí jsou některé určeny pro extrémní podmínky velkokuchyní či průmyslových provozů a v běžně zatěžovaném interiéru byste parametry těchto dražších desek pravděpodobně nevyužili.
Pro kvalitní vzduch
Rigips nabízí v sortimentu sádrokartonových desek i zajímavé řešení kvality vnitřního vzduchu. Vyvinul unikátní technologii Activ´Air pro rozklad emisí formaldehydu, který je obsažen v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu nebo cigaretovém kouři. Tato technologie dokáže snížit koncentraci formaldehydu v místnosti během několika dní o více než 70 % po dobu delší než 50 let. Bezpečná technologie přitom nijak nemění ostatní vlastnosti desky.
Sádrokartonové desky s Activ’Air je možné použít ve všech běžných typech konstrukcí, kde se používají i běžné sádrokartonové desky, tedy na podhledech, příčkách či předsazených stěnách. Technologie Activ’Air může být obsažena ve všech stavebních i konstrukčních deskách Rigips (například stavební deska RB, Modrá akustická deska, protipožární deska, konstrukční deska RigiStabil), takže ji v případě zájmu rovnou zohledněte při objednávání materiálu na stavbu.
www.rigips.cz, www.knauf.cz, www.e-sadrokartony.cz
Text: Richard Guryča
Foto: František Vaňásek, Shutterstock a archiv firem