U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
MLÝN v záplavě květů
Kategorie: Kouzlo zahrady – návštěva | Autor: Iva Tvrzová
Na konci jednoho městečka, pár kroků od lesa, stojí bývalý mlýn z počátku minulého stolení. Jeho opravená žlutá fasáda už z dálky prosvítá mezi stromy. Všem, kteří procházejí kolem, nabízí stavení i jeho okolí osvěžující pohled. Zvláště v létě, když v oknech, kolem domu a na louce před ním všechno rozkvete.
Do krásy se tohle místo vylouplo v posledních letech. Poté, kdy se mlýn vrátil rodině původních majitelů, rozhodli se dát mu bývalou podobu a upravit i okolí. Zbourali přístavbu z doby, kdy stavení sloužilo částečně jako sklad, obnovili zazděná okna i s ozdobnými šambránami. Mlýn dostal novou střechu, okna a krásný žlutý kabát. Opraven byl i vedle stojící katr – vodní pila, využívající sílu mlýnského vodního náhonu. Je funkční, ale slouží už jen příležitostně majitelům. Dostat kmeny stromů dovnitř není totiž snadné.
Majitelka mlýna je vášnivou pěstitelkou fuchsií, o tom se může v létě přesvědčit každý kolemjdoucí. Téměř dvě stovky jich lemují stavení, menší se sklánějí z oken nebo jsou zavěšeny na stěně katru, jehož tmavé dřevo jim tvoří pěkný kontrast. Jsou tu desítky odrůd s květy různých tvarů a barev. Taková záplava dá ovšem pořádně zabrat – nejen při zalévání, ale hlavně při podzimním stěhování pod střechu -útočiště mají nejprve v rozlehlé mlýnici, na zimu se pak před mrazem stěhují ještě jednou, do sklepa. Tady už jsou zapotřebí i silné a ochotné mužské ruce. Fuchsiím sekundují pelargónie. Jejich rudé květy září z většiny oken – a těch je v mlýně pěkná řada.
Hezky upravená je i louka před stavením, mezi cestou a potokem na kraji lesa. Dříve to byla užitková zahrada se zeleninovými záhonky, později pozemek zarostl. Majitelé mlýna razí heslo, že člověk by měl mít příjemné prostředí nejen za vlastním prahem, ale i před ním. Na neoploceném trávníku dnes rozkvétají trsy barevných zahradních květin, je tu malá skalka. Využita je i původní kamenná nádržka s přívodem vody, ze které je dnes jezírko s vodními rostlinami kolem. Nazmar nepřišly ani kamenné sloupky ze starého plotu – stojí seskupeny pod korunami stromů jako dávné menhiry. A ve stínu se ukrývá lavička, aby bylo odkud se na tu krásu dívat.
Krásné zákoutí si vytvořili majitelé domu i pro sebe, už v soukromí za domem. Mezi mlýnem a hospodářskými budovami, v prostoru nad zakrytým náhonem, vznikl útulný dvorek s krytou pergolou a velkým stolem s lavicí a křesílky a připraven je i zahradní krb, když se sejde rodina nebo známí.
Protože dvorek je pokryt betonovými bloky, pod nimiž proudí voda, je zeleň aspoň ve velkých i menších zavěšených květináčích. Malebně působí i rezavý kotel u vstupu, z něhož žlutě září afrikány a nebesky modré lobelky. Skupina několika starých kamenných koryt zas byla osázena nenáročnou zelení, doplněnou různými kameny.
Úprava rozlehlého domu a okolí probíhala postupně a většinou vlastními silami. Stála za ní nejen snaha vytvořit pro sebe a své blízké pěkné prostředí pro život, ale i úcta k předkům, kteří to tu kdysi vybudovali.
Popisy k obrázkům
Mlýn se opět skví v plné kráse
Katr, celý ověšený rozkvetlými fuchsiemi, vypadá jako z pohádky
Floxy září ze všech sil
Fuchsie všech barev a tvarů obklopily celý mlýn. I na oknech se krásně vyjímají
Kolem stavení jsou všude fuchsie, v oknech muškáty
Z kamenné nádržky se stalo bujně obrostlé minijezírko. Plůtek nad ním chrání nepozorné zvědavce
Na dvorku je klidná oáza pro letní posezení ve dvou nebo s přáteli. Pergola chrání před prudkým sluníčkem, krb láká ke grilování
Trochu připomínají tajuplné menhiry, ale jsou to kamenné sloupky od plotu, tvořící malebnou skupinku
Místo zeleninových záhonů a později zarostlé louky vzniklo příjemné zákoutí s vodou, květinami a kameny – a bez plotu
Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ