U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Rossiniho kuchařská tajemství

Kategorie: Volný čas | Autor: Gioacchino Rossini a Antonín Tony Linhart

NA ČEM SI POCHUTNÁVALY ZNÁMÉ OSOBNOSTI

Hudební skladatel Gioacchino Antonio Rossini (1792 – 1868) patří bezesporu k nejslavnějším tvůrcům předverdiovské operní epochy. Zkomponoval celkem třicet devět oper, s komickými i dramatickými náměty. Většina z nich už zapadla, z některých se hrají pouze předehry, ale světově známý Lazebník sevillský, Vilém Tell či Italka v Alžíru se inscenují dodnes.

   Rossini se narodil v italském městečku Pesaro jako syn komediantů. Šťastný osud přivedl mladého a talentovaného jinocha na boloňské Liceo filharmonico. Jako skladatel se uplatňoval od svých osmnácti let. Komponoval velice lehce, brzy se stal velmi vyhledávaným autorem, byl zahrnován objednávkami i penězi. Působil v Benátkách, Neapoli, Římě. Okouzlil Vídeň, pak přišel Londýn a konečně i Paříž. Zpátky do Itálie vyhnala Rossiniho francouzská revoluce. V době, kdy tu na něho začala doléhat samota a vleklá nemoc, se podruhé oženil. Na popud své krásné ženy koupil Rossini šlechtické sídlo v Passy u Paříže, přestal komponovat a místo toho objížděl v Paříži lahůdkářské obchody a láskyplně se věnoval kuchařskému umění.

   Kdo byl k Rossiniho stolu v Passy pozván, nevycházel z údivu. Roku 1866 hostil Ference Liszta, který vždycky tvrdil, že maďarská kuchyně je nejslavnější na světě. Po návštěvě u Rossiniho svůj názor změnil: „Žádný monarcha na světě nemá takového kuchaře, jakým je Rossini. Rossini, to je kometa veškeré gastronomie.“

   Připravme si i my několik jídel podle světoznámého skladatele. Rozpočty jsou vždy pro 4 osoby.

Broskve Nizza

4 broskve, 150 g krabích tyčinek, šťáva z 1 pomeranče, 1/2 citronu, 1/2 sklenky kyselé smetany, sůl, bílý pepř, ananas a pomeranč na ozdobu

   Broskvím odkrojíme vršky a vypreparujeme pecku s částí dužiny. Pokud se nám to povede, máme nejtěžší část přípravy za sebou. Krabí tyčinky jemně posekáme, osolíme, opepříme, pokapeme citronovou šťávou. Do kyselé smetany přidáme pomerančovou šťávu, rozmícháme a spojíme s krabím masem. Podle chuti osolíme a opepříme. Malou lžičkou naplníme připravené broskve, jejichž vnitřky předem ovoníme pomerančem. Předkrm zdobíme ananasem a pomerančem.

Chlapská polévka s česnekem

1,2 l hovězího vývaru (i z kostky), 1 palička česneku, 1 cibule, 200 g másla, 2 lžíce hladké mouky, 2 dl kyselé smetany, bílý chléb (veka), pepř, hřebíček, šalvěj, sůl, olej

   Cibuli a polovinu česneku jemně pokrájíme a na části rozehřátého másla zpěníme. Přidáme hladkou mouku a za stálého míchání necháme mírně zhnědnout. Potom zalijeme vývarem, okořeníme pepřem, šalvějí a hřebíčkem, osolíme. Povaříme a nakonec přidáme smetanu. Opět chvíli povaříme a odstavíme, případně ještě přisolíme. Plátky chleba osmažíme na zbylém másle s olejem, do něhož jsme přidali kupu česneku rozetřeného se solí. Do zlatova osmažený chléb použijeme jako vložku do polévky. Pan Rossini prý potom větral celý dům!

Kapr v zelené posteli

kapr 2 – 3 kg, 400 g špeku, 125 g másla, 2 dl bílého vína, 1 citron, 1 větší cibule, pepř, sůl, hlávkový nebo zelený salát

   Vykuchaného a oškrábaného kapra bez ploutví, hlavy a ocasu nasolíme, položíme na pekáč, pokryjeme plátky špeku, obložíme máslem a kusy pokrájené, neoloupané cibule a pečeme v dobře vyhřáté troubě. Asi po 10 minutách podlijeme vínem a až šťáva zkaramelizuje, zmírníme oheň. Podléváme a dbáme, aby se špek příliš nepálil. Do zlatova upečeného kapra přeložíme na mísu vystlanou listy salátu. Obložíme citronem a třeba malými brambůrkami.

Salát Columbia

2 banány, 100 g ementálu, 200 g pečeného vepřového masa, 100 g šunky, několik plátků vařeného uzeného jazyka, 1 vejce vařené na tvrdo, 1 jablko, 1 malá salátová okurka zálivka: šťáva ze dvou citronů, 3 lžíce bílého vína, 1 lžíce olivového oleje, cukr, sůl, pepř na ozdobu: hlávkový salát, pažitka a petrželová nať

   Banány pokrájíme na kolečka, ostatní suroviny na kostičky. Pokud nemáme uzený jazyk, dáme více šunky. Lehce promícháme se zálivkou a servírujeme v hluboké misce, vyložené listy hlávkového salátu. Posypeme sekanou pažitkou a petrželkou. Podáváme vychlazené.

   „Hodovat, zpívat, milovat a trávit, to jsou čtyři dějství komické opery, kterou nazýváme život.“

REALIZACE A STYLING JANA VANĚČKOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO FRANTA PROVAZNÍK

Rossiniho kuchařská tajemství