U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYHLAŠTE PLEVELUVÁLKU!

Kategorie: Zahrada | Autor: mm

Boj s plevelem začal ve chvíli, kdy člověk začal upravovat a kultivovat zahradu do krásy. Způsoby boje – i když jde stále o tři základní, tedy ruční a mechanické odplevelování a chemickou cestu – se však přece jen vyvíjejí.

Pokud jde o první způsob, tedy ruční odplevelování, připomeňme si jen, že nejúčinnější je za suchého počasí, kdy se rostlinky snadněji uvolňují. Zůstaneli některá ležet na záhonu, většinou také uschne. Za vlhka lehce znovu zakoření. Vytrvalé plevele, jako jsou např. bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) nebo pýrovník plazivý (Elymus repens), se snažíme odstraňovat i s jejich oddenky, neboť každý jejich kousek, i ten nejdrobnější, se znovu regeneruje. Boj s těmito pleveli bývá často nekonečný.

   Při mechanickém odstraňování plevelů zahrádkáři často používají rotační kultivátory (rotavátory), opatřené adaptéry k plečkování nebo ke kultivaci meziřádků zeleniny. Proti vytrvalým plevelům však tyto prostředky nejsou vhodné, protože při práci často rozřezávají jejich oddenky na mnoho částí, z nichž vyrostou nové rostliny.

Chemické hubení plevelů je nejúčinnější. Je však třeba vybírat herbicidy, které co nejméně škodí ostatním rostlinám i živočichům v půdě.

   Listové herbicidy pronikají do plevelů přes listy nebo zelené stonky. Aplikují se při zalévání nebo postřiku. Některé jsou transportovány mízou až do kořenů a ničí jednoleté i vytrvalé plevele. Další skupina je účinná jen při styku s listy a stonky – kořeny vytrvalých plevelů neničí.

   Půdní herbicidy se aplikují do půdy a jsou absorbovány kořeny plevelů, odkud putují i do nadzemních částí. Zachovávají si účinnost i více měsíců a likvidují i klíčící jednoleté a řadu vytrvalých plevelů. Chceme-li tyto plochy následně využít k pěstování užitečných plodin, musíme si pečlivě prostudovat údaje o reziduální aktivitě přípravků. Selektivní herbicidy většinou ničí širokolisté plevele, ale nepoškozují úzkolisté. A některé naopak.

Co s plevelem v trávníku?

Vzrostlý plevel se dá odstranit ručně, jakmile se objeví. Pro trávníky s nízkým plevelem je nejlepší herbicid, který aplikujte na jaře či v létě krátce po hnojení či současně s hnojivem. Na nově osetých plochách herbicidy nepoužívejte aspoň šest měsíců, jinak zlikvidujete i rašící trávu.

Jak odplevelit neobdělávanou plochu?

Nejdříve porost posekejte. Pak budete muset kombinovat ruční pletí (odstraňování drnů a zdřevnatělých plevelů) a postřik herbicidy, který budete muset možná vícekrát opakovat. Vždy ale počkejte, až vyroste dost nového plevele. Pokud nechcete vyčištěnou plochu hned osít či osázet, důkladně ji přikryjte černou fólií.

Dobré rady

Růstu plevele zabráníte navrstvením mulče mezi ušlechtilé rostliny.

* Plevel s dozrálými semeny, který ze záhonů odstraníte, nevhazujte do kompostu. Mohl by se vysemenit, a tak se vrátit do zahrady.

* Kvetoucí plevel odstraňte dřív, než dozrají jeho semena.

* Při pletí vybírejte z půdy co největší část kořenového systému nežádoucích rostlin.

* V zeleninové zahrádce používejte mulče nebo černou fólii.

Popisy k obrázkům

Spárová motyčka je vhodná na odstranění plevele z dlažby

Se speciálním odstraňovačem pampelišek FISKARS(r) se daří vyrývat rostliny i s kořenem

Na teleskopickou tyč Wolf Garten je možné nasadit celou řadu nástavců na zpracování půdy

Některé herbicidy se prodávají již naředěné nádobách s postřikovači

Autor fotografií: FOTO ZI, WOLF GARTEN, FISKARS

VYHLAŠTE PLEVELUVÁLKU!