Rázové utahováky
Rázové utahováky usnadní utahování a povolování šroubů. Využijete je při výměně kol na autě, ale i při šroubování kovových konstrukcí nebo stavbě lešení.
Ceny profesionálních rázových utahováků začínají od šesti tisíc korun a nejvyšší řady přístrojů mohou stát i několik desítek tisíc, což od jejich koupě řadu domácích kutilů odradí. Na první pohled jde totiž o nářadí, které příliš často nenajde využití při pracích v dílně či kolem domu a chalupy. Utahovák v hobby provedení ovšem pořídíte i za méně než tisíc korun. A to už je cena, která za úvahu stojí.
Sezónní výměna kol se zimními či letními pneumatikami, povolování a utahování šroubů při sundávání či nasazování pilového kotouče na cirkulárku nebo výměna nože na sekačce jsou jen některé z mnoha prací, které může rázový utahovák usnadnit. A pokud vás čeká namáhavé povolování šroubů třeba při opravách a rekonstrukcích starých zemědělských strojů nebo autoveteránů, stavba lešení nebo jakákoli práce spojená s nutností uvolňování nebo dotahování většího množství šroubů a matic, rázový utahovák si rozhodně pořiďte.
Rotace a údery
Tento typ ručního nářadí se vyrábí v pneumatické, elektrické i akumulátorové variantě. Rázový utahovák nemá na rozdíl od vrtačky či akumulátorového šroubováku klasické sklíčidlo, ale půlpalcový čtyřhran, na který lze nasadit ořech nebo také adaptér na bity se šestihranem.
Princip zařízení spočívá v kombinaci rotace a úderů. Ty na rozdíl od příklepových vrtaček a kladiv nepůsobí v ose nástroje, ale ve směru jeho rotace. Při povolování šroubu dochází k intenzivním úderům nástroje doleva. Vibrace se přitom nepřenášejí do tělesa přístroje a zpětný ráz je minimální, takže se můžete při práci s utahovákem spolehnout na jeho značnou účinnost v kombinaci s minimální námahou.
Na trhu existuje poměrně široký výběr rázových utahováků od renomovaných výrobců nářadí, ale i levné neznačkové výrobky. Rozdíl mezi jednotlivými typy spočívá v robustnosti a odolnosti konstrukce přístroje, jeho výkonu, počtu otáček a úderů i dalších parametrech včetně elektronické ochrany proti přetížení.
Drahé profesionální přístroje pro pneuservisy či použití v servisních firmách by měly obstát v několikahodinovém denním nasazení, podávat co nejvyšší výkon a minimalizovat přenášení vibrací kvůli pohodlné práci. Zpravidla se vyrábějí v podobném —pistolovém” designu jako akumulátorové vrtačky, ale také s tzv. rýčovým držadlem a v prodloužené konstrukci (např. Narex), která zvýší pracovní dosah stroje.
Vyšší cenu zaplatíte za značku a také za schopnost přístroje vydržet extrémní nasazení a podávat maximální výkon, což při zamýšleném občasném použití v domácnosti nemá příliš smysl. U levných neznačkových přístrojů vás však může zaskočit nedostačující výkon, špatná ergonomie či nedostatek kompatibilního příslušenství.
Elektřina, vzduch či akumulátor
Máte-li v dílně výkonný kompresor, je zajímavou variantou pneumatický rázový utahovák. Kolem patnácti set korun zaplatíte například za vzduchový příklepový utahovák EXTOL PREMIUM WI 680 s velkou krouticí silou, která je umožněna díky příklepovému systému Twin Hammer. Podle výrobce jde o soustavu kladiv, která za příklepu vyvíjejí krouticí sílu současně na opačných stranách vřetena. Tím je dosaženo velkého rovnoměrně působícího krouticího momentu a zároveň ochrany šroubového spoje před poškozením.
Utahovák WI 680 se vyznačuje rovněž zajímavou možností přizpůsobení síly utahovacího momentu velikosti šroubu, což uchrání uvolňovaný či dotahovaný šroub nebo matici před možným utržením. Díky kompozitním materiálům využitým v konstrukci těla má utahovák nižší hmotnost. Přístroj se proto pohodlně drží a práce s ním je méně únavná.
K levnějším přístrojům pro domácí dílnu patří i pneumatický utahovák Einhell DSS 260/2, který se prodává v praktickém kufříkovém setu s jedenáctidílnou sadou nástrčných klíčů. Díky možnosti nastavení chodu vpravo i vlevo a třístupňové regulaci krouticího momentu je tento utahovák vhodný pro široké spektrum prací. Set stojí u různých prodejců kolem 1 300 korun.
Akumulátorové rázové utahováky pak pracují podobně jako elektrické, jsou lehké a zpravidla ergonomicky dobře vyřešené a mají navíc výhodu nezávislosti na dostupném připojení k elektřině.
Příkladem profesionálního přístroje z této kategorie je akumulátorový rázový utahovák Bosch GDX 14,4 V-LI za šest tisíc korun. Podle výrobce patří k jeho výhodám upínání nástrojů, které kombinuje 1/4″ šestihran a 1/2″ čtyřhran, což rozšiřuje možnosti jeho použití. Rovněž zajímavý je vysoký krouticí moment a vysoké otáčky pro rychlý postup práce při šroubování do kovu a dřeva. Velmi krátká konstrukce umožňuje dokonalé ovládání i v úzkých prostorech a nad hlavou.
Méně než třetinu ceny předchozího profesionálního přístroje zaplatíte za utahovák RYOBI RID 1801 M. K jeho přednostem patří bezklíčové upínání nářadí, rázový mechanizmus na šroubování dlouhých šroubů, LED osvětlení či přední pohon z litiny, která zaručuje dlouhou životnost. A také variabilní nastavení rychlosti, volitelný pravý či levý chod a brzda motoru.
Pokud se nepotřebujete s přístrojem pohybovat na stavbě či v terénu a hodláte ho používat především v dílně, můžete si vybrat z rozsáhlé nabídky elektrických utahováků. Dobrý kompromis přiměřené ceny za nářadí renomované značky představuje například Makita TD0101F. Tento elektrický rázový utahovák koupíte za cenu od dvou tisíc korun. Má ergonomicky tvarovanou pogumovanou rukojeť, levý či pravý volitelný chod, hliníkový kryt převodovky a integrované světlo pro osvětlení pracovní plochy. Výhodou je i nízká hmotnost, přístroj váží necelý kilogram.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem
Rázové utahováky