U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Lepší než DYNAMIT

Kategorie: Dílna | Autor: Karel Štech

Zatímco otvor do dřeva lze vyvrtat i vrtačkou na kliku a na cihlovou zeď stačí menší elektrická vrtačka s příklepem, pro rozsáhlejší stavební a zejména bourací práce je nutné mít k dispozici něco fortelnějšího. Lépe než rozjetý buldozer poslouží vrtací či bourací kladivo.

Podle typu pohonu se kladiva rozdělují na typy poháněné stlačeným vzduchem z kompresoru, tlakovým olejem, benzinovým motorem nebo elektrickým proudem. Poslední z těchto kategorií používají nejen stavební firmy, ale i mnozí stavebníci a chalupáři.

Proč vlastně „kladivo“

Zatímco u vrtačky dochází k odebírání materiálu řeznými ploškami vrtáku, činnost sbíječek a motorových kladiv by bylo možné přirovnat k práci s obyčejným kladivem, samozřejmě se zcela odlišnou energií i zdvihem úderů. Jejich počet díky důmyslné konstrukci dosahuje až 4000 rázů za minutu; ty umožňují, aby nástroj pronikal prakticky bez námahy i nejpevnější skálou či betonem.

   Podobného principu rozrušování stavebních materiálů využívají i vrtačky příklepové; u nich dochází k axiálnímu pohybu vrtáku (ve směru osy) tak, že v převodovce k sobě doléhají dvě kolečka se zuby, které do sebe zapadají. Při otáčení vřetene dochází k přesmykání zubů na jejich styčné ploše a tím k rychlým rázům s nevelkým zdvihem. Podle počtu zubů a počtu otáček jde až o 50 000 rázů za minutu, zdvih je kolem 5 mm.

   Vrtací kladivo pracuje tak, že otáčivý pohyb motoru se pomocí výkyvného kuličkového ložiska mění na axiální pohyb. Pohyblivý píst (beran) v dutém válci má zdvih kolem 1 cm; stlačený vzduch doslova vystřeluje druhý píst spojený s upínací hlavou s nástrojem. Při zpětném pohybu úderníku vzniká podtlak, který tento díl opět vrátí do výchozí pozice. Velmi intenzivní úder, jehož velikost závisí na hmotnosti a rychlosti úderníku, dosahuje i desítek joulů (joule/J = práce o velikosti 1 N po dráze 1 m) a opakuje se několiksetkrát za minutu. Zařízení tohoto druhu mají mimořádně vysoké výkony.

   Otáčení sklíčidla je možné u většiny bouracích kladiv vypnout, pak lze místo vrtáku použít dláto (oškrt), který je pro rozrušování zdiva, otloukání omítek či odstraňování obkládaček, vrstev litého betonu apod. vhodnější. Pro snazší práci je možné sekáč zaaretovat v několika polohách (osmi až dvanácti). Příklep se pro vrtání do dřeva a kovu dá vypnout. Stejně jako běžné vrtačky mají kladiva přepínatelný pravý a levý chod, takže je lze použít i pro šroubování.

   Protože při práci dochází k takovým vibracím, že běžná sklíčidla se samovolně povolují, byly pro tyto účely vyvinuty upínací systémy SDS-Plus nebo SDS max či s šestihrannou stopkou TE-S (Hilti).

Co kladivo dovede

Chalupář si asi nebude pořizovat mimořádně výkonné bourací kladivo určené na rozbíjení betonových podezdívek, odstraňování skal a k demolicím. Například typ CH500I (Ryobi) má při odběru 1250Wenergii jednoho úderu 42 joulů (což je několikanásobek síly výstřelu z palné zbraně) a vykoná jej 1300x za minutu, stojí však 43 000 Kč. Stroje takových výkonů mohou vrtat do betonu či přírodního kamene otvory o průměru až 50 mm (plným vrtákem) či 160 mm (vrtací korunkou). K odstranění nežádoucích částí staveb a rozrušování horniny například při zakládání stavby na skalnatém podloží budou svépomocným stavebníkům stačit typy o podstatně nižším výkonu (a tedy menší, lehčí a podstatně levnější).

   Chalupáři, provádějícímu různé stavební úpravy, většinou zcela postačuje, když kladivo dovede vytvořit dostatečně velké průrazy v betonu, kudy má procházet potrubí a kabelové vedení. Bourání konstrukcí z betonu, kamene a zdiva je méně obvyklé, a je proto lepší svěřit je blízké stavební firmě nebo si silnější nářadí vypůjčit. Kutilové požadují od těchto nástrojů spíš univerzálnost, tedy možnost vypnout příklep a vrtat i jiné než stavební materiály.

   U vrtacích kladiv se v technických popisech proto udává schopnost vrtat otvory ve dřevě, v kovu a stavebních materiálech. U těch nejvýkonnějších je mezní průměr otvorů, které lze vyvrtat do betonu, 30 mm, do zdiva s korunkami do průměru 80 mm, do dřeva do průměru 30 mm a do oceli do průměru 13 mm.

   Vzhledem k silným vibracím bývají kladiva vybavena antivibračním systémem a ergonomickou rukojetí s měkkým povrchem (tzv. softgrip). Z bezpečnostních důvodů bývá do převodů zařazena mechanická bezpečnostní spojka, chránící uživatele při náhlém nárůstu krouticího momentu, např. při zaseknutí vrtáku. Všechna moderní kladiva jsou vybavena plynulou regulací otáček, kterou se dá přizpůsobit počet úderů rozrušovanému materiálu i typu nástroje. Plynulá regulace rovněž umožňuje pozvolný rozběh a omezuje proudové nárazy při uvedení do chodu a při práci otáčky stabilizuje.

   Některé typy jsou doplněny indikací stavu opotřebení uhlíků a případně automatickým vypnutím stroje při jejich nadměrném opotřebení. Některé stroje jsou schopny jejich opotřebení indikovat na servisním displeji 8 hodin dopředu (Bosch GBH 11 DE), u jiných je zabudována elektronická kontrola teploty vinutí, profesionální kladivo Atlas Copco PHE 7 S je dokonce vybaven tzv. RTR-čipem, který zaznamenává časový snímek používání kladiva, signalizuje nutnost servisní prohlídky a nesmazatelně nese jméno majitele.

   Vrtací kladiva mívají většinou v příslušenství rovněž sklíčidlo s ozubeným věncem pro používání vrtáků s válcovou stopkou a pro šroubování, popřípadě sklíčidlo rychloupínací.

Moderní vrtací kladiva

V současné době jsou antivibrační tlumicí systémy vrtacích kladiv natolik dokonalé, že ani po několika hodinách práce se nedostavuje třes rukou, běžný u obsluh sbíječek, a netrpí klouby rukou. Rovněž hladina hluku je velmi nízká a u nově prodávaných výrobků vyhovuje nařízení Py 9/2002, kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska emisí hluku, a rovněž novým předpisům EU s platností od roku 2007. Hladina hluku při používání nářadí u nejnovějších typů nepřesahuje 105 dB (A), což odpovídá hlučnosti běžné frekventované silnice.

   Značného rozšíření v posledních letech dosáhla kladiva akumulátorová, u nichž se za poslední roky výrazně zvětšil jejich výkon, zmenšila hmotnost a zároveň zvýšila životnost jejich niklo-kadmiových akumulátorů, takže vrtačky jsou nyní silnější a vydrží pracovat déle. Některé typy se napájejí výkonnějšími akumulátory NiMH (Nikl-Metal-Hydrid) – ty se používají např. u výkonného vrtacího kladiva DW999K2 firmy DeWalt; akumulátorové vrtací kladivo GBH 36 V-LI od firmy Bosch je prvním vrtacím kladivem na světě s 36voltovým lithium-iontovým akumulátorem, který má nízkou váhu, vysokou účinnost a nemá tzv. paměťový efekt.

   Mnohá akumulátorová kladiva dosahují parametrů kladiv napájených ze sítě; například akumulátorové vrtací a sekací kladivo BHR200SJE 24 V (Ma-kita) s regulovatelným počtem úderů 0-4700 za minutu dokáže vytvořit otvory v betonu o průměru 20 mm, do oceli 13 mm a do dřeva 27 mm. Síla jednotlivých úderů dosahuje 1,7 J. Hmotnost akumulátorových vrtacích kladiv je však zatím při výkonu srovnatelném s kladivy nabíjenými z elektrické sítě vyšší a jejich cena zatím také.

***

Současné odborné názvosloví je značně nejednotné, stejný výrobek uvádějí různí prodejci pod odlišnými názvy; jednou jako vrtací kladivo, jindy jako bourací kladivo či kompaktní kombinované kladivo. Většinou jde o totéž; například vypnutím otáčení nástroje se vrtací kladivo změní v sekací. Vhodné označení většiny těchto výrobků je tedy multifunkční či kombinovaná kladiva. Kladiva, u nichž se nástroj netočí, jsou vhodná například pro odstraňování starých obkládaček; jsou však méně častá a používají je spíše stavební firmy.

Tabulka

Typ příkon energie úderu

[W] [J]

BPH 860 860 neuvedeno

Premium 1050 8

ERH 600V 600 1,9

HR 2020 710 2,2

GBH 2-22 RE 620 2,2

EKK 20-G3 500 2,2

D25103K 680 3

DH 24 PC3 800 3,2

750 PXC 750 1,5

RHP 2 EQ 620 2,7

KHE 26 Contact 800 2,3

PN 3000 X2 800 3,3

počet rázů váha cena výrobce

[n/min] [kg] [Kč]

3200 3 744 Alpha t.

3000 6,9 3090 Extol

4400 3 4399 Ryobi

4050 2,3 4990 Makita

4400 2,3 5550 Bosch

4000 2,5 5969 Narex

4200 2,6 5998 DeWalt

4600 2,4 6990 Hitachi

4700 2,6 7000 Kress

1000 2,3 7390 Protool

4830 2,7 8990 Metabo

4000 3 9720 AEG

* některé typy kladiv uvedených v tabulce patřily do kategorie „akční slevy“ a v současné době již mohou být vyprodány

Popisy k obrázkům

Akumulátorová příklepová vrtačka Bosch PSB 14,4 V-I dovede vrtat plnou silou i do nejtvrdších materiálů – kamene a oceli

Kombinované kladivo KD 1001 K od Black & Decker se silným motorem (1000 W) pro vrtání, vrtání s příklepem a sekání

Kombinovaná kladiva nejsou určena jen pro náročné vrtání nebo sekání v betonu či kameni, dá se s nimi i „obyčejně“ vrtat do dřeva

Kladiva se silným příkonem kolem 1000 W jsou určena na těžké stavební práce

U profesionálního vrtacího kladiva Bosch GBH 5-40 DE s rychloupínáním SDS-max uplatnil výrobce hned několik patentů (nastavení optimálního výkonu, tlumení vibrací, optimální práce při sekání)

Kombinované kladivo od Black & Decker XTD 24 CK pro vrtání, vrtání s příklepem a sekání, srovnatelné s profesionálním nářadím

Kombinované kladivo EKK 20-G3 (Narex) zvládne příklepové vrtání a lehké sekání do zdiva, betonu i jiných materiálů, vrtání bez příklepu a šroubování

Vrtací kladivo SKIL typ 1755 AB zvládne vrtání do betonu, sekání, vrtání ve všech druzích materiálů. Systém SDS+ pro snadnou výměnu příslušenství

Silné kombinované kladivo EKK 35 D-F3 o váze 5 kg (Narex) pro vrtání a sekání do nejrůznějších materiálů má učinný elektropneumatický příklepový mechanizmus

Vrtací kladivo Bosch má vysokou průraznost a disponuje praktickou funkcí pro předvolbu otáček. Umožňuje vrtání, sekání, šroubování. Má systém SDS+ pro rychlou výměnu vrtáků

Autor fotografií: FOTO ARCHIV FIREM

Lepší než DYNAMIT