U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Červotoč – nepříjemný spolubydlící
Kategorie: Stavba | Autor: rb
Vlastní tmavě hnědý až černý brouk délky 2 až 8 milimetrů je neškodný, škodí bílé larvy, líhnoucí se asi po 14 dnech z vajíček. Samička jich naklade během svého života, který trvá 6 až 28 dnů, asi třicet. Čerstvé dřevo je příliš neláká, zato staré, vyzrálé, které bylo již někdy napadeno, přímo vítají.
V závislosti na vlhkosti a teplotě žijí larvy 1 až 3 roky. Kuklení trvá asi 14 dnů a dospělí brouci vylétají koncem jara, začátkem léta. Červotoč má rád za-tuchlé nevětrané vlhko. Silně nesnáší suché horko a průvan.
Nábytek, v němž pracuje červotoč, poznáme podle typických rezavých kupiček dřevěného prachu, který obsahuje nespotřebovaný lignin. Ne všechny kusy nábytku s charakteristickými dírkami jsou tedy „nebezpečné“ pro ostatní dřevo v bytě.
Červotoč proužkovaný (Anobium striatum, A. punctatum) je nejrozšířenější a nejobávanější. Je typickým škůdcem vyzrálého dřeva jehličnatého i listnatého. Napadá dřevěné předměty v obytných místnostech, trámy pouze z vnitřních stran místností.
Červotoč umrlčí (Anobium pertinax) je o něco větší a potřebuje pro svůj vývoj vyšší vlhkost dřeva (min. 18 – 19 %) a dočasné snížení teploty až pod bod mrazu. Napadá především dřevo ve střešních trámech, v záklopech stropů apod. Vyskytuje se také ve sklepích a kostelích. Nenapadá čerstvé dřevo.
Červotoč kostkovaný (Xestobium rufovillosum) je rovněž větší než červotoč proužkovaný. Napadá hlavně listnaté dřevo, zejména buk a dub. Larvy vyhlodávají chodby obvykle podél vláken dřeva.
Červotoč hnědý (Emobius mollis) se vyznačuje tím, že jeho larvy žijí v povrchových vrstvách dřeva. Škodí hlavně ve střešních konstrukcích.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO ARCHIV