Relaxace pro krásu
Každá žena touží být krásná a každá by také měla mít své beauty rituály, během nichž si dopřeje chvíle, kdy se bude věnovat jen sama sobě. Zkuste si i vy dopřát relaxační koupel a po ní už jen odpočívat.
Domácí spa a wellness si můžete dopřát, aniž byste museli investovat velké peníze. Stačí málo: uvolnit se, naladit se na vlnu nicnedělání a za pomoci drobných vychytávek nechat odplout starosti, stres a napětí. To vše alespoň jednou týdně! Jen tak si můžete odpočinout, zrelaxovat a nabrat síly do dalších náročných dnů.
Nikam nespěchejte
Aby byl účinek domácí spa opravdu účinný, musíte jí věnovat víc než jen uspěchanou půlhodinku, při které budete hlídat každou uběhlou vteřinu. Ideální doba na přípravu relaxační koupele je v podvečer.
Váš rituál by měl začít odlíčením, vyčištěním a nanesením výživné pleťové masky. Poté si dopřejte sprchu, při které použijte přírodní lufu, která odstraní odumřelou pokožku. Jemná krouživá masáž celého těla (směrem od nohou k srdci) a následné prokrvení působí úlevu při únavě a bolesti svalů, při bolestech kloubů postižených revmatismem a zároveň připraví pokožku na přijímání účinných látek z následné koupele. Ještě před ní si také umyjte vlasy a aplikujte na ně výživnou ozdravnou masku. Pak už přichází ta správná chvíle na koupel.
Blahodárná lázeň
Voda relaxační koupele by měla mít okolo 37 °C, protože tato teplota přiměřeně zvyšuje srdeční činnost a tím podporuje větší aktivitu krevního oběhu. Zároveň prohřívá pokožku a uvolňuje kožní póry, jimiž se díky mírnému pocení odplavují škodlivé látky z těla. Kůže může naopak přijímat všechny látky výživné a léčivé. Takovou lázeň byste si měli užívat, být v ní ponořeni co největší částí těla, avšak maximálně půl hodiny.
A čím se mýt? Například mořskou houbou. Mořské houby na mytí obsahují velké množství jodu, který se velmi přirozeně vstřebává přes pokožku. Posiluje tak funkci štítné žlázy, působí antibakteriálně, předchází zvyšování cholesterolu v krvi a brání rozvoji arteriosklerózy.
Podle chuti přidejte do lázně pečující esenciální oleje nebo přírodní koupelové soli. Ty mají uklidňující, harmonizující, vyživující, regenerační, ale i detoxikační účinky. Velmi oblíbené jsou také balistiky, tedy šumivé koule, kuličky nebo špalíčky do koupele, které obsahují esenciální oleje, některé i tělová másla, mohou být ozdobeny květy levandule, růže, sušeným ovocem nebo kořením. Při koupeli uvolňují přírodní esence a vy tak můžete inhalovat léčivé aroma.
Pokud chcete dosáhnout intenzivní regenerace, připravte si rašelinovou koupel. Rašelina má regenerační a hojivé, ale hlavně výrazné detoxikační účinky. Jestliže trpíte nespavostí, stresem, bolestmi hlavy a únavou, připravte si koupel s 300 ml kokosového mléka a pěti lžícemi medu. Kokosovomedová lázeň prospívá i pokožce, kterou zjemňuje, vyživuje a posiluje její ochrannou bariéru. Po koupeli se zabalte do nahřáté osušky.
Vsaďte na bambus
Jednou z novinek posledních let, kterou můžete využít při domácí spa, je ručník z bambusového vlákna v kombinaci s přírodní bavlnou. Bambusová vlákna mají antibakteriální, protiplísňové a antistatické vlastnosti, které přirozeně brzdí množení bakterií v použitém ručníku, a to bez použití chemických přísad. Díky svým jedinečným vlastnostem je ručník z bambusového vlákna pevnější a má třikrát vyšší savost než bavlna.
Hýčkání ještě nekončí…
Po koupeli myslete na svou pleť, zvláště máte-li ji suchou či citlivou. Naneste na ni masku, kterou vyberte podle typu své pleti. Zabalte se do deky, natáhněte se a v tichu nebo při příjemné hudbě relaxujte, než se maska vstřebá. Nezapomeňte také na nanesení tělového mléka, krému či oleje na celé tělo. Kožní póry jsou po koupeli otevřené a čisté a pokožka lépe vstřebává aktivní látky a maximalizuje jejich účinek.
Nevynechte ani ruce a nohy, zejména paty se sklonem k praskání kůže. Dopřejte jim výživný hydratující krém, na ruce si pak navlékněte bavlněné rukavice, na nohy ponožky. Pokud je to jen trochu možné, už nic nedělejte a jděte spát, aby tělo mohlo v klidu regenerovat a přijímat blahodárné látky z použitých přípravků.
text: Gabriela Zelinková
foto: Shutterstock