Vybavení truhlářské dílny
Domácí truhlaření je jedním z nejčastějších důvodů, proč trávit čas v dílně. Neobejdete se při tom bez několika typů základního nářadí a nástrojů. Výbavu můžete postupně rozšiřovat o speciální kousky.
Především pro vytváření spojů a vrtání děr budete potřebovat vrtačku a co nejširší výběr speciálních vrtáků do dřeva, z nichž některé mohou z části nahradit i brusku nebo frézku na dřevo.
Pro přesnou a jemnou práci a pro fajnšmekry se hodí mechanická ruční vrtačka. Elektrické či akumulátorové vrtačky využijete i s upínacím stojanem. Stabilnější a na obsluhu pohodlnější je stojanová vrtačka. Pořiďte si vrtáky do dřeva o průměru 3–22 mm a délce od 60 do 200 mm. Jsou dobré na předvrtávání děr pro šrouby, vruty nebo spojovací kolíky. Na vrtání hlubších děr slouží hadovité vrtáky, na přesné a čisté otvory jsou sukovníky či ploché vrtáky, k zapouštění hlavic šroubů potřebujete vrták záhlubník.
Pro hladké povrchy
K vybroušení hladkého povrchu slouží různé typy brusek v kombinaci s brusnými papíry různé zrnitosti. Spoustu práce udělá bruska vibrační, excentrická či pásová. Vibrační bruska je na jemné broušení dřevěných ploch a srážení hran. Ubírá materiál vibrováním hranaté lišty, takže se s ní dostanete do rohů i na hůře přístupná místa.
Zatímco pásové brusky jsou spíše pro hrubší práci, nejjemnějších výsledků dosáhnete s excentrickými bruskami. U nich lze přítlakem docílit otáčení a zároveň kmitání kotouče. Pohodlnou práci umožní i stolní kotoučové, pásové či kombinované brusky.
Řezání dřeva
V dílně se uplatní mechanické ruční pily (děrovky, ocasky, kapovačky) včetně speciálních japonských pil, ale rychlost práce výrazně zvýší elektrické nářadí. Z ručních elektrických pil si pořiďte pilu okružní (mafl), přímočarou (kmitací) pilu a elektrickou ocasku (šavlovou pilu). Větší počet přesných řezů urychlí elektrické kapovací a pokosové pily.
Bezpečné řezání větších kusů dřeva včetně desek, laťovky, překližky či tabulí lamina nebo OSB desek umožní stolní kotoučové pily, které se vyplatí pořídit i jako součást univerzálních truhlářských strojů. Ty mohou zahrnovat srovnávačku, protahovačku a další obráběcí stroje včetně fréz. Dobré jsou i ruční (horní) frézky na dřevo, pomocí kterých lze opracovávat hrany lišt nebo dělat zářezy a zádlaby do ploch a drážky spojů.
Do ruky i do zásuvky
Nutnou výbavou dílny je pracovní stůl, případně rovnou truhlářská hoblice. K uchycení obrobků si pořiďte i klasický svěrák a pro lepení také dostatečný počet truhlářských svěrek různých velikostí. Ve výbavě by nemělo chybět ani několik kladiv různých velikostí, sada dlát, ruční hoblíky, pilníky a rašple různých profilů, sada nebozezů, štípací a kombinované kleště i sada plochých, křížových a hvězdičkových šroubováků či bitů. A také pravítka, úhelníky několika velikostí, tužky a měřicí nástroje.
Pro přehledné uložení nářadí pak můžete využít různé nástěnné úložné systémy či pracovní stoly s nástavci. A nezapomeňte na kvalitní osvětlení.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock