U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Teplo levné, příjemné i krásné
Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor: rb
I když všichni uznáváme jednoduchost a čistotu topení elektřinou nebo plynem, přijdeme-li do místnosti, kde praská v kamnech nebo krbu živý oheň, jsme vždy znovu okouzleni atmosférou a přirozeným voňavým teplem, jaké umí vyvinout jenom dřevo.
Topení dřevem je příjemné i pro náš rozpočet. Zejména pokud jde o náš „druhý domov“, tedy chaty a chalupy. Ceny energií poskočily letos opět o několik procent vzhůru. Podle oficiálních čísel podražila nejvíc, v průměru téměř o 9 %, elektřina, u plynu činí růst v průměru 4,8 % a o 10 -11 % šly vzhůru ceny „dálkového“ tepla z kotelen na plyn (z kotelen na uhlí jen o 1,1 – 2,9 %). I v tomto údaji se projevuje výhodnost topení dřevem, které je domácí a zdaleka ne nedostatkovou surovinou.
Dřevo je stále nejlevnější
Přestože se i ceny dřeva zvýšily – např. Lesy ČR zdražily letos palivové dřevo zhruba o 16 % a další procenta si připsali obchodníci – jde stále o nejlevnější a ekologicky vhodné palivo. Vždyť vzniká jako produkt fotosyntézy zeleně stromů, tedy štěpením kysličníku uhličitého (CO2) na uhlík, jenž je stavebním prvkem všech organických hmot, a kyslík, který dýcháme. Emise CO2 vznikající při hoření dřeva představují jen část jeho spotřeby v procesu fotosyntézy lesních porostů.
Majitelé chat a chalup však samozřejmě mohou dřevo na topení získat levněji přímo od vlastníků lesa (350 – 500 Kč za prostorový m3 tvrdého dřeva, 300 – 400 Kč za měkké). Ceny se samozřejmě liší podle lokalit. Pokud si připravíme otop svépomocí v lesích nedaleko stavení, zahřejeme se dokonce několikrát. Při jeho přibližování, zpracování – a při topení.
Vedle kulatiny, vhodné zejména do krbů a krbových kamen, lze za symbolickou cenu získat také klest, zbytky po těžbě nebo i levný odpad z nábytkářských výroben a pil. V moderních kotlích totiž můžeme dobře topit nejen kusovým dřevem, ale i tímto materiálem, jak o tom hovoří zkušenost z praxe.
Jak a čím topit
Ještě tedy pár slov také o topení v klasických topidlech, zejména krbech a krbových kamnech, jichž přibývá nejen ve venkovských staveních. Pro jejich dobrou funkci je samozřejmě velmi důležitý výběr paliva. V tomto případě je podstatně výhodnější tvrdé dřevo, které vysychalo na krytém, dobře větraném místě alespoň dva roky. Nezapomeňte si je rozřezat na potřebnou délku a naštípat ještě před uložením. Bude lépe vysychat. Pro topení v krbu nebo krbových kamnech se dobře hodí dřevo ovocných stromů, které má specifickou vůni, a z dalších dřevo habrové a také dub, javor, jasan, bříza, jilm, buk atd. Pokud je chalupář či chatař vlastníkem kusu lesa, využije logicky to, co v něm narostlo.
Stejně jako ostatní nesmí samozřejmě zapomenout na to, aby bylo dřevo dobře vyschlé, tzn. obsahovalo asi 15 – 20 % vody. Víc už nelze běžnými prostředky za normálních teplot vypudit, protože jde o vodu vázanou v kapilárách. U měkkých dřev lze optimální vlhkosti dosáhnout při dobrém uskladnění za rok, tvrdé potřebuje až čtyři roky. Spalováním vlhkého a nevhodného dřeva (např. překližkových nebo dřevotřískových odřezků či železničních pražcůí) si rychle zanesete kouřovod i kamna sazemi a dehtem.
Pro občasné zatopení v krbu se hodí i optimálně suché dřevěné brikety (10 kg za 25 – 40 Kč). Pelety lze koupit v 3 kg balení na grilování za 47 Kč, jinak jsou stejně jako dřevní štěpka dodávány hlavně velkým odběratelům.
Ohřát se i potěšit
V uzavřeném krbovém ohništi nebo v kvalitních litinových či kachlových krbových kamnech se spotřeba paliva pohybuje do 3 kg za hodinu. Ke snížení spotřeby, tudíž i nákladů na tento způsob topení nebo přitápění, přispívá systém dvojího spalování, jímž jsou vybaveny nejen kvalitní krbové vložky a kamna, ale i kuchyňské sporáky některých výrobců. Úsporu mohou přinášet také krbová kamna, v jejichž horní části je plotýnka na vaření, popř. i pečicí trouba. Vždyť nemusíme o víkendech pořádat hostiny o více chodech.
Při přikládání otevírejte dvířka pomalu, aby nedošlo k mohutné výměně vzduchu a úniku zplodin do místnosti. Pro zachování vysokého výkonu topidla dbejte o to, aby na vrstvě uhlíků byla vždy minimálně dvě polena. Na noc, chcete-li jen udržovat mírný oheň, vyberte co nejsilnější.
Popel vynášejte pravidelně. Pokud by jeho vrstva dosáhla až k roštu, ucpal by přívod primárního vzduchu a oheň by vyhasl. Čistit topeniště i sklo dvířek můžeme samozřejmě jen, když jsou krb nebo kamna chladná. Na sklo jsou vhodné pouze prostředky, určené k tomu výrobcem – nikdy ne abrazivní přípravky nebo ty, které používáme na mytí oken. Jen tak bude topení s vůní dřeva zážitkem i pro naše oči.
PRŮMĚRNÉ CENY TEPELNÉ ENERGIE
Palivo Kč za GJ
Dřevo 90 – 150
Hnědé uhlí 100 – 160
Brikety 140 – 190
Koks 230 – 280
Zemní plyn 190 – 211
Elektřina 270 – 390
Lehký topný olej 450 – 500
(Zdroj – EnwiWeb)
Popisy k obrázkům
Krbová kamna Hwam 7H od dánského výrobce JAKON
Autor fotografií: FOTO JIŘÍ BRUNÍK A JAKON