Jak řezat a vrtat obklady a dlažbu
Doříznout dlaždice na míru a požadovaný tvar potřebujeme při pokládce či lepení obkladů na okrajích dlážděných ploch, v rozích či na schodech. Vrtat je zase nutné kvůli trubkám či zásuvkám.
Na řezání a vrtání dlaždic a obkládaček existuje speciální nářadí, které tyto práce usnadní a zpřesní. Při občasném obkládání si však poradíte i s jednoduchými ručními nástroji, profesionální řezačky si při svépomocném obkládání raději půjčte v půjčovnách nářadí. Dobrých výsledků se ostatně dá při troše opatrnosti dosáhnout i s úhlovou bruskou (flexou).
Nejjednodušším speciálním nástrojem pro řezání obkladů a dlažby je ruční pružinová řezačka. Ještě lepších výsledků a vyšší rychlosti však docílíte s velkou řezačkou na dlaždice.
Pro pokládku slinuté dlažby bude vhodná na složitější řezy speciální pila s diamantovým kotoučem. Řezaný okraj dlaždice zůstává otřepený a je nutné ho zabrousit brusným papírem, houbičkou, úhlovou bruskou nebo brusným kamenem. Rychleji jde práce s brusnými kotouči, když použijete hrubší zrno.
Malý kousek obkládačky nebo dlaždice, který nelze odlomit vcelku, odštípáme po naříznutí kleštěmi. Dobře se to dělá speciálními kleštěmi na dlažbu.
Pozor na tlak a praskání
Při práci s ruční řezačkou je třeba vyvíjet po celou dobu řezání stejný tlak. Do řezu se nesmíte nástrojem vracet a na konci řezu je nutné snížit přítlak, aby se obkládačka nenaštípla.
Běžné dlaždice řežeme tak, že nařízneme povrch dlaždice a přes pevnou hranu z dlaždice odřezávaný kousek mírným tlakem odlomíme. Potřebujeme-li odříznout zvláště úzký proužek, bude vhodné dlaždici naříznout i z rubové strany.
Složitější výřezy vytvoříme speciální ruční pilkou. Pilové plátky však moc nevydrží, vhodnější je proto řezná struna, která se prodává v několika délkách a dá se upnout do rámu pilky na kov. Požadovaný tvar je nutné na obkládačku předkreslit, poloměry křivek by však neměly být příliš malé, jinak obkládačka praskne.
Jak vrtat do obkládaček
Pro elektroinstalace či vyústění vodovodních trubek ke kohoutkům nebo připojení odpadů je v obkládačkách a dlažbě nutné vytvořit příslušné otvory. Vrtání do obkládaček a dlažby není nijak složité, ještě více ho usnadní vhodné pomůcky a dodržování vyzkoušených postupů.
Potřebujete-li otvor třeba na elektroinstalační krabici nebo na vodoinstalaci, nejdříve zaměřte a zakreslete daný otvor. Pak vrták, vykružovací korunky nebo si otvor nařízněte úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a oštípejte kleštěmi do požadovaného tvaru.
V ploše dlaždice vyvrtejte malý otvor vrtákem do zdiva. Pro vrtání je vhodná elektrická ruční vrtačka s regulací otáček. Na zvoleném místě obkládačky opatrně narušte povrch důlčíkem nebo kaleným hřebíkem, aby se vrták nesmekal. Nebo místo přelepte lepicí páskou, tužkou si vyznačte místo vrtu a vrtejte přes tuto pásku.
Nejvhodnější je vrták přímo určený pro bezpříklepové vrtání (je u hrotu označen žlutou barvou). Vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu by měl být nabroušen do ostrého hrotu. Při vrtání je nutné vypnout příklep a vrtat nejmenšími možnými otáčkami. Pokud obkládačka není dosud přilepena ke stěně, podložte ji při vrtání vhodným špalíkem, aby vrták nevyštípl část její zadní stěny. Když se špička vrtáku objeví na druhé straně, obkládačku otočte a vrtejte ze zadní strany.
Pro slinutou dlažbu vám vidiový vrták do zdiva pravděpodobně stačit nebude. Použijte tedy tvrdší vrták na sklo nebo diamantový vrták určený pro extrémně tvrdou kamennou dlažbu a keramické výrobky.
Na větší otvory je nejvhodnější speciální vykružovací vrták s diamantovým břitem. Můžete však také vyvrtat jeden otvor malým vrtákem a zvětšit jej na potřebný rozměr pilkou. Nebo obvod potřebného otvoru obvrtat menším vrtákem více vrty a ty pak propojit pomocí sekáčku. Nebo udělat otvor pomocí většího množství malých otvorů, které se pak buď proříznou drátem na sklo (kovová řezná struna potažená kompozitní slitinou s částicemi slinutého karbidu, která se dá upnout do rámu běžné pilky), nebo se propojí jemným sekáčem.
Při vrtání otvoru do obkládačky odstraňujte průběžně hromadící se prach z otvoru, aby se vrták nezahlcoval a nezahříval. Pro vyčištění a dobroušení vyvrtaného otvoru můžete využít příslušný nástavec na tzv. přímou brusku.
Trpělivě a bez příklepu
Můžete-li se vyhnout vrtání přímo do obkládačky, vrtejte raději do spáry. Je to řešení například tehdy, pokud vrtáte díry na uchycení háčků, zrcadel, poliček či jiného koupelnového nebo kuchyňského příslušenství. Obkládačky a dlaždice by se neměly při vrtání příliš zahřívat, vrtejte proto pomalu a trpělivě, klidně s přestávkami. Nejvíce obezřetnosti je třeba věnovat proražení svrchní glazované vrstvy. Až se skrze obkládačku dostanete na zeď, můžete – v případě cihlové nebo betonové zdi – opět zapnout příklep. Je-li to jen trochu možné, předvrtejte si obkládačku nebo dlaždici ještě před nalepením. Je dobré použít při tom vrtačku upnutou do stojanu, můžete pak lépe regulovat směr, přítlak a hloubku vrtání.
www.domacitechnika.cz, www.rr-naradi.cz, www.montolit.cz
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock