U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Patchworkové okouzlení
Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová
Víte, co znamená slovo „patchwork“? Anglicko-český slovník většinou nabízí jako překlad nepříliš lichotivý výraz slátanina, někdy také záplatování. Jen v těch nejobsáhlejších se dočteme, že je to sešívaná ruční práce. Kdo ale nějaké věci vyrobené textilní technikou patchwork (čti pečvók) už viděl, nazval by je spíš výtvarným dílem.
Zveme vás teď kousek za Prahu, do domu paní Simony Šujanské, kterou patchwork před pár lety tak okouzlil, že se stal jejím velkým koníčkem. Dnes je v něm dá se říci odbornicí, která nadšení pro tuto starou textilní techniku šíří mezi další příznivce.
Co je patchwork a quilt
„Pod názvem patchwork rozumíme sešívání různých tvarů látek podle určitých vzorů,“ dává se do vysvětlování na mou otázku paní Šujanská. „Využít můžeme buď tradiční vzory nebo vlastní nápady. Můžeme šít i volnou technikou, tzv. crazy neboli bláznivý patchwork. Při vytváření složitějších vzorů se používá také metoda šití na papír podle čísel. Existují i různé způsoby sešívání, ručně nebo na stroji. Takto sešitá látka tvoří horní vrstvu, tak zvaný top našeho budoucího výrobku. Top se podloží zateplovací vrstvou, například vatelínem, a spodní látkou. Pak přijde na řadu prošívání, tak zvané quiltování. Je to ruční nebo strojové prošívání, které pevně spojí všechny tři vrstvy látek. Hotovému dílu začištěnému šikmým proužkem se pak říká quilt.“ Patchwork i quiltování jsou velmi staré techniky, rozšířené po celém světě, oblíbené především ve Velké Británii, Francii a severní Americe.
Zajímá mě, na čem všem se dá patchwork využít. „Nejčastěji se tak šijí přehozy přes postel, přikrývky, prostírání, ubrusy, polštáře, závěsné obrazy. Patchworkové vzory můžeme využít i při tvorbě tašek, batohů a kabelek, pouzdra na brýle, obalu na knížku, chňapky, jehelníčku i dalších drobností. Můžeme vytvářet i trojrozměrné dekorace – vánoční ozdoby nebo věnečky,“ odpovídá paní Simona a také hned předvádí na hotových výrobcích. Patchwork se dá efektně využít i na oblečení, například střihově jednoduché vestičce.
A co tenhle jednobarevný polštář, ozdobně prošitý? Dozvídám se, že horní vrstvu quiltu nemusí tvořit jen patchworková práce, ale také aplikace či dekorativně celoplošně prošitá jednobarevná látka. Aby se nemusely vzory prošívání vymýšlet, existují různé šikovné šablony, podle kterých se překreslí vzor na vrchní látku. K tomu slouží vypratelné nebo mizící fixy. A pak už se ručně nebo na stroji steh za stehem prošívá. Existuje pravidlo, které říká, že by neměla zůstat neprošitá větší plocha, než je velikost otevřené dlaně.
Hlavně trpělivost a čas
Ušít takovou deku musí být asi pěkně náročné na čas i trpělivost… „To ano, ale důležitá je i přesnost práce, cit pro barvy a do jisté míry i představivost,“ přibližuje taje svého koníčku paní Simona. „Prošívání může usnadnit speciální šicí stroj, který napodobuje ruční šití, u patchworku se dají využívat některé zrychlovací postupy.“ Jednotlivé dílky se totiž nestříhají každý zvlášť a pak nesešívají jeden k druhému, jak byste si možná mysleli. Například z několika vrstev látek se najednou pomocí řezacího kolečka a speciálního pravítka nařežou pruhy nebo čtverce. Ty se sešijí a z nich se pak řežou podle pravítka nebo šablony potřebné části, které se dále sešívají.
Základním stavebním prvkem topu je blok. Bloky mohou být stejné nebo odlišné, ale se stejným tématem – například podzimní listí, Vánoce, hvězdy apod. Takový quilt je samozřejmě na zhotovení i čas náročnější, ale výsledek stojí za to. A každá patchworkářka se snaží o originál!
„Ráda vzpomínám na svou první práci. Je jím ručně prošitá deka přes dvoupostel se dvanácti bloky, zobrazujícími plachetnice v modrých barvách. Kompletovala jsem ji asi čtrnáct dnů, prakticky bez obsáhlejších znalostí patchworku. Zalíbil se mi obrázek z časopisu, který znázorňoval plachetnice. Hned jsem se dala do šití a brzy jsem si uvědomila, že vytvořit deku na dvoupostel není zas tak obtížné,“ znějí povzbudivá slova paní Šujanské.
Se zbytky nevystačíme
Chceme-li vytvořit opravdu pěkný a rozměrnější patchwork, nespoléháme jen na staré zásoby a zbytky látek, ale buď nějaké dokoupíme, nebo si pořídíme úplně nové. „Látky by měly být přibližně stejné kvality, bavlněné. Velmi dobře působí drobné květinkové vzory a kostky. Můžeme použít i menší tištěný obrázek, který zdobíme prošíváním,“ radí zkušená patchworkářka. Protože řada našich výrobců vhodných látek zanikla, začala paní Šujanská metráž i další pomůcky pro sebe a další zájemkyně dovážet z Holandska. Z některých vzorníků oči jen přecházejí…
Inspirace z celého světa
Kde hledat nápady pro všechny ty úžasné vzory a kombinace barev? „Důležité je sledovat novinky, účastnit se výstav, všímat si věcí kolem sebe. Já se často nechávám inspirovat přírodou, ale třeba i dlažbou na nábřeží kolem Vltavy,“ prozrazuje paní Simona.
Brzy po tom, co se sama nadchla pro patchwork a quilt a zúčastnila se školení v Rakousku, napadlo ji, že by tato technika mohla upoutat i ostatní. Věnuje se její propagaci, pořádá kurzy, zájemce organizuje v klubu Patch-design, vydala tři čísla stejnojmenného magazínu. Nedávno jí vyšla v nakladatelství Computer Press kniha Patchwork, určená jak začátečnicím, tak pokročilejším.
Aktivních patchworkářek je v Čechách více než čtyři tisíce. (Abychom nebyli nespravedliví – členem klubu je i jeden pán z Moravy. V zahraničí se ale patchworku věnuje víc mužů.) Mezi jejich společné akce patří například různá setkání, výstavy i zájezdy do Muzea patchworku a ručních prací v Drážďanech. Zajímavou akcí je i swap – výměnná akce, při níž se vyměňují bloky na předem domluvené téma. „Tak vznikl i můj vánoční závěsný obraz – k osmi blokům od různých autorek jsem došila další. Teď nás těší doma o Vánocích,“ uzavírá naše povídání paní Šujanská.
Informace o kurzech patchworku, možnost objednat si příslušenství pro patchwork a knihu či časopisy Simony Šujanské: www.patch-design.cz
DALŠÍ LITERATURA: kniha Patchwork od Ivy Proškové a Renaty Bažantové (Computer Press, 2005), časopis Lena Speciál Patchwork VÝSTAVY: 3. – 6. 11. a 3. 12.
výstava patchworku a ručních prací v Rudné u Prahy 11. – 12. 11.
Krajkářské trhy, Praha, gymnázium v Jindřišské ul.
Popisy k obrázkům
1 Paní Šujanská s „podzimním“ quiltem
2 Vedle patchworku se na polštáři uplatnilo i ozdobné prošívání
3 Efektní povlak na polštář se dá vytvořit i jen z různě velkých čtverců
4, 5, 6 Na detailech bloků jsou vidět různé techniky šití a skládaní vzorů
Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ