U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Anthuria v bytě
Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák
Rostlin, které pěstujeme v bytě pro okrasu listem je mnoho. Těch kvetoucích již méně. Druhy, které nepotřebují přímé světlo, kvetou a mají i pěkné listy, jsou poměrně vzácné. Při dodržení určitých pravidel a běžné péči mezi ně můžeme zařadit i anthuria.
Anthurium scherzerianum je menší, dorůstá zhruba 30 cm výšky. Má úzké listy nasazené v prodloužení řapíku. Květy, vyrůstající od báze květiny, bývají červené, oranžové, bílé i skvrnité. Stonek je zpravidla krátký, větví se těsně nad zemí. Kořeny jsou dílem v zemi, ale tvoří se také na povrchu. Vyrůstají i z nadzemní části.
Květinu přesazujeme na jaře, kdy se množí původní rostliny dělením na jednotlivé zakořenělé vrcholy. Lépe roste a rozrůstá se v širších mělčích květináčích nebo miskách.
Anthurium andreanum je mohutnější, dorůstá podle odrůdy i jednoho metru výšky. Patří logicky spíše na zem než na skříně nebo do květinových stěn. Listy mají srdčitý tvar a obyčejně jsou na řapík nasazeny kolmo. Květy vyrůstají z vrcholové části mezi nejmladšími listy. Rostlina tvoří kmínek, protože listy odspodu opadávají a pod listovými jizvami rostou vzdušné kořeny. U starších rostlin je vhodné použít oporu, jinak se kácejí a vylamují.
I tento druh anthuria se přesazuje na jaře. Do substrátu se přidává sušený kravinec, který postupně uvolňuje živiny pro růst rostlin. Květináč by měl být větší, prostorný, o průměru nejméně 20 cm. Za čtyři týdny po vysazení se začíná hnojit. Anthurium andreanum se množí řízky. Stonek se nařeže na špalíky asi 8 – 10 cm dlouhé, které se nechají zakořenit v množárně. Vrchol s několika vzdušnými kořeny se sází přímo do květináče. Přesazený „pařízek“ obrůstá a vytváří více vrcholů.
Oběma druhům vyhovuje severní i jižní strana a rozptýlené světlo. Ideální je umístění v květinové stěně, na skříní nebo na zemi, tam, kam nesvítí slunce.
Obě anthuria potřebují substrát bez vápníku a stejná hnojiva. Vhodné je vše určené pro azalky, rhododendrony, vřesy a begonie. Kořenový bal rostlin by nikdy neměl proschnout a na druhé straně nemá rostlina trvale stát v misce s vodou. Hnojíme v létě jednou za 14 dnů, od srpna do dubna jednou za měsíc. Pokud bychom přenášeli květináč na letnění ven, patří do stínu. Domů se musí dostat asi dva týdny před topnou sezonou, aby si rostlina zvykla na suché klima. Při dostatku rozptýleného světla vyhovují teploty okolo 20 °C.
Na obou druzích anthuria hlídáme hlavně v zimě výskyt svilušky a puklic. A také optimální zálivku. Dvě hodiny po zalití vodu z misky vylijeme a zaléváme zase až za 2 – 3 dny.
Popisy k obrázkům
Anthurium andreanum
Autor fotografií: FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK