U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Na topení myslete už v předstihu
Kategorie: Stavba | Autor: ing. Eva Sovová
Sálavé teplo a pohled na praskající polena v kamnech umocní příjemnou atmosféru v každém interiéru. Na chatě či chalupě zvlášť. Moderní krbová kamna přitom spalují dřevo s maximálním efektem, nevyžadují neustálé přikládání a šetří tak nejen náš čas a námahu, ale i peníze za otop. Při rozhodování, jaká krbová kamna budou nejvhodnější, je však dobré postupovat uvážlivě. Může vám v tom pomoci našich sedm užitečných rad.
Rada 1.: Změřme dobře velikost
Než se vydáme kamna vybírat, musíme dobře změřit velikost prostoru, který chceme vytápět. Tento údaj je důležitý pro volbu optimálně výkonného zdroje. Například pro prostor o rozměru 100 kubických metrů postačí kamna o výkonu 6 kW. Pokud byste se rozhodli pro spotřebič výkonnější, z vaší chaty se může stát dokonalá sauna. Při volbě optimálního výkonu by měl umět poradit každý dobrý prodejce. Řada výrobců uvádí tyto údaje rovněž ve svých katalozích.
V souvislosti s vhodnou velikostí kamen bychom si měli promyslet i to, zda podlaha unese jejich zatížení. Váha některých masivních krbových topidel totiž přesahuje 200 i 300 kilogramů.
Rada 2.: Kamnům musí odpovídat i komín
Aby kamna správně topila, musí spolu s komínem tvořit jeden harmonický celek. Zvolit co nejoptimálnější odvod spalin u výstavby nové chaty dnes umožňují komínové systémy. Podle inženýra Jiřího Vrby z komínových systémů Schiedel je přitom užitečné vědět, že účinná výška komínu na tuhá paliva musí mít podle norem minimálně 5 metrů, což je vzdálenost od připojeného kouřovodu ke komínové hlavě. Průměr samotného komínového průduchu, kterým odchází kouř, by se měl pohybovat v závislosti na výkonu kamen mezi 16 až 20 centimetry. Tuto variabilitu a univerzálnost splňuje například komínový systém UNI***Plus, který se vyznačuje rovněž velkou životností a bezpečností.
Rada 3.: Opravte „cestu kouře“ včas
Pokud připojujeme krbová kamna do klasického zděného komína, vždy se vyplatí objednat si jeho revizi, zjistit technický stav a případně včas sjednat opravu pláště nebo rekonstrukci spalinové cesty. Průměr komína a jeho účinná výška přitom musí opět odpovídat výkonu kamen.
Při nedostatečném průřezu stávajícího komína je proto nutné vyfrézovat prostor na potřebný průměr a následně pak nechat komín vyvložkovat keramickou nebo kovovou vložkou. Použití keramické vložky dává záruku dlouhé životnosti, nedá se ovšem použít u uhýbaného komína. V tomto případě je technologicky vhodnější kovová vložka s kratší životností.
Rada 4.: Používejme optimální otop
U krbových kamen se počítá s topením dřevem, případně dřevěnými briketami či peletami, které se vyrábějí lisováním suchých pilin a hoblin pod vysokým tlakem, bez jakéhokoliv pojiva. V zahraničí jsou pelety velmi oblíbené a postupně se začínají používat jako palivo i u nás.
Vhodné kvalitní palivo se dá objednat v potřebných rozměrech u specializovaných dodavatelů. Jaká polena přikládat, abychom dosáhli co nejefektivněji potřebného tepla, uvádějí výrobci kamen v návodu, kterým bychom se měli řídit. U některých kamen je možné spalovat piliny a hobliny spolu s kusovým dřevem. Při dosažení stáložárného hoření lze do kamen přiložit i masivní dřevěnou nebo dokonce uhelnou briketu.
Rada 5.: Sledujme vlhkost topiva
Kvalitní krbová kamna dosahují až 80% účinnosti spalování. Na jedno přiložení, při plném výkonu, vydrží hořet až 3 hodiny. Ve stáložárném, tedy redukovaném režimu, kdy omezíme přívod kyslíku, přikládáme dokonce až za 8 hodin. Předností krbových kamen je, že se v nich spálí až o polovinu méně dřeva než v klasických kamnech, průměrně za jednu hodinu plamen „zkonzumuje“ 2,5 kg dřeva. I tak je však potřeba mít dostatečný a suchý skladovací prostor.
Vlhkost topiva by se totiž měla pohybovat do 20 %. Pokud budeme přikládat mokrým palivem, kamna začnou dehtovat, sníží se jejich výkon a idylický plamen za skleněnými dvířky zastře závoj sazí.
V žádném případě ovšem není vhodné topit v krbových kamnech dřevotřískou nebo dřevem napuštěným lazurou či lakem. Výrazně tak můžeme zkrátit životnost kamen.
Rada 6.: Větrat lze i komínem
Růst cen za energii a teplo nás často vede k investicím do zateplení rekreačního obydlí. Dobře izolovaná okna a dveře ovšem nejsou tím správným řešením pro dostatečné zajištění kyslíku pro plamen v kamnech. Bolesti hlavy a malátnost ve vytopené místnosti jsou typickým signálem, že je nutno větrat a dodat ohni nezbytný kyslík. Správnou cirkulaci vzduchu však můžeme dnes zajistit nejen otevřením okna. Vývoj komínových systémů totiž umožnil, aby potřebný kyslík dopravoval do místnosti samotný komín – a to samostatným víceúčelovým větracím průduchem vedeným vnitřkem komínového tělesa, který vyúsťuje u kamen. Tato varianta cirkulace vzduchu má i další přednost – přispívá k lepšímu větrání místností i v době naší nepřítomnosti a zmenšuje šanci na vytvoření mikroklimatu pro množení plísní a bakterií.
Rada 7.: Dobře napojit kouřovod
Dalším užitečným krokem je zvážit, jakým způsobem chceme kamna napojit kouřovodem do komína. Z estetického hlediska je ideální, když vstup do komína je přesně nad kamny a kouřovod i koleno jsou pod krytem odtahové roury. Horní plotnu krbových kamen je však možné během topení využívat k vaření nebo ohřívání pokrmů. V takovém případě zvolíme napojení kouřovodu ze zadní stěny kamen.
V každém případě je ovšem důležité bezpečnostní hledisko. Jak upozorňuje viceprezident Společenstva kominíků ČR Jaroslav Schšn, kamna musí být ke komínovému průduchu vždy připojena odborně. Myslet je třeba i na patřičnou vzdálenost hořlavých konstrukcí či dřevěného nábytku od zdroje tepla. Pokud tuto vzdálenost neuvádějí výrobci kamen v návodu, musíme se řídit vyhláškou k požárnímu zákonu. Ta stanoví minimální vzdálenost 800 mm ve směru hlavního sálání a 200 mm v ostatních směrech.
***
Užitečné kontakty:
www.schiedel.cz (komíny)
www.skcr.cz (kominíci – seznamy revizních techniků)
www.esc.cz/kominy (podrobné informace o frézování a vložkování komínů)
www.atmos.cz (spotřebiče)
www.verner.cz (spotřebiče)
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269
(porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva)
Užitečný energetický objem ve dřevě klesá velmi výrazně s obsahem vody:
* Dřevo s 12 – 20 % vody má tepelnou hodnotu 4 kWh na 1 kg dřeva
* Dřevo s 50 % vody má tepelnou hodnotu 2 kWh na 1 kg dřeva
Popisy k obrázkům
1 Z estetického hlediska je ideální, když vstup do komína je přesně nad kamny, jak to vidíme u moderních krbových kamen Opus firmy Romotop
2 Krbová kamna Alessia firmy Atmos, která jsou vybavena pečicí troubou, ocení milovníci sladkostí i dobré pečínky
3 Aby krbová kamna správně topila, musí spolu s komínem tvořit jeden harmonický celek. Tyto požadavky splňuje například komínový systém UNI***Plus
Autor fotografií: FOTO SCHIEDEL A ARCHIV FIREM