U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Kozlíček – polníček
Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec
Stále větší oblibu u pěstitelů získává kozlíček – polníček. Není se čemu divit. Má biologickou hodnotu vyšší než hlávkový salát a je velmi vhodný i pro diety. Sto gramů lístků má kalorickou hodnotu asi 65 kJ.
Polníček obsahuje značné množství tělu prospěšných látek a vitaminů. Například obsah vitaminu C má přibližně stejný jako citrony. Složení minerálních látek a vitaminů v lístcích je tak vyvážené, že jeho konzumace má přímo uklidňující vliv na nervovou soustavu. Obecné rčení “co je zdravé, není chutné” o něm neplatí. I jeho chuť je příjemná, oříšková. Na pěstování je nenáročný, dobře roste od nížin až do podhůří, v sušších i vlhčích polohách, na výsluní i v částečném zastínění. Pro výjimečné vlastnosti, pozdní výsev, zelené přezimování a sklizeň růžic plných čerstvých vitamínů a minerálních látek po celou zimu byly ve světě vyšlechtěny různé kultivary. U nás je nejznámější Deutscher. V sousedních zemích se nejvíce pěstují: výnosný tmavozelený Dunkelgrüner 2 a širokolistý, špenátu podobný Holländischer. Nejnovější velkolisté, vysoce výnosné, chorobám odolné odrůdy jsou Verte de Cambrai/Pokal a Elan. Hodí se na záhon, do skleníku i květináče. Semena na záhon vyséváme až do poloviny října, do řádků vzdálených 10 až 15 centimetrů, asi 2 centimetry od sebe. Sejeme nadvakrát, asi po čtrnácti dnech. Do truhlíků a květináčů celoročně, nepravidelně – rozhozem. V hloubce 0,5 centimetru, ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 stupňů vyklíčí asi za tři týdny. Vydatná zálivka po výsevu a vyklíčení podporuje rychlejší vývin rostlin a dobré přezimování. Ve sklenících, pařeništích nebo fóliových krytech se dá snadno také rychlit. Rostlinu můžeme v truhlících a větších květináčích pěstovat v bytech prakticky po celou zimu. Hnojíme jednou za tři měsíce lžičkou super hnojiva (s.o.e.s.) na květináč. Na záhonu se polníček sklízí pomocí nože tak, že vypíchneme celou rostlinu ze země. V nádobách lze postupně otrhávat lístky. Můžeme ho sklízet jak během celé zimy, tak i velice časně z jara, jen co sejde sníh. Chutné svěže zelené listy jsou výborné do polévek, pomazánek, zeleninových salátů, jogurtů a dresinků.
Kozlíček – polníček získáte na dobírku na adrese: AEV-VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2, tel./fax 224 256 816, tel. 728 385 042, e-mail: aev.vs@post.cz. Deutscher 300 semen za 8 Kč, Dunkelrüner Holländischer 500 semen za 17 Kč, Elan a Verte de Cambrai/Pokal 500 semen za 18 Kč. Super hnojivo (s.o.e.s.)
50 g za 15 Kč.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO AUTOR