U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Jak zavřít “bránu” nemocem
Kategorie: Volný čas | Autor: MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Chování zdravého člověka je výsledkem činnosti mozku, která vychází z vědomí, umožňuje vznik vnímání a poznávání, paměti, pozornosti, emocí, sexu, řeči, spánku a bdění. Tyto funkce zajišťují optimální adaptaci jednotlivce, jeho přežití i reprodukci.
Dojde-li k poruše v systému těchto funkcí, se kterou se organizmus člověka nedokáže vyrovnat, otevírá se brána těla pro přijetí nemocí. Je to způsobeno mimo jiné tím, že celý zmíněný systém úzce souvisí i s naší imunitou.
Souvislost psychiky a chorob
Znáte to jistě i z vlastní zkušenosti. Potká-li vás třeba v zimě těžší stresová situace, snáze v té době onemocníte katarem horních cest dýchacích. Psychika může trvale i dočasně ovlivnit také celý léčebný proces i velmi závažných somatických chorob.
Před léty jsme měli na interním oddělení nemocnice pacientku s těžkou rakovinou jater. Chirurg pouze otevřel břišní dutinu, aby konstatoval, že nádor už nelze operovat. Počítali jsme s dožitím pacientky na oddělení, při podávání léků proti bolesti a výživy. Jaké však bylo naše překvapení, když po dvou týdnech začala sama chodit, její stav se zlepšil a dokonce i zažloutlá pokožka se odbarvila…
Připadalo nám to jako zázrak. Ale tímto zázrakem přírody byla obrovská vůle této vdovy, matky jediného syna, jehož svatby se chtěla zúčastnit. Za měsíc se skutečně konala svatba, na jejíž přípravě se aktivně podílela. Po několik dnech se pak vzhledem k recidivě obtíží sama vrátila na naše oddělení. Nemoc se prudce zhoršovala a pacientka ve velmi krátké době v nemocnici zemřela. Šlo o těžké somatické (tělesné) onemocnění, ale i zde hrála psychika, alespoň po přechodnou dobu, velmi důležitou roli.
Problémy si působíme sami
V jiných případech může mít psychika rozhodující roli i při vzniku chorob. Příkladem může být vředová choroba žaludku a dvanáctníku. Může též vyvolávat onemocnění, při nichž nejsou porušena tělesná ústrojí. Funkční projevy pouze imitují tělesná poškození. Typickým příkladem jsou tzv. orgánové neurózy – například srdeční neuróza. Příčinou je nerovnováha mezi podrážděním a útlumem centrálního nervstva.
U některých lidí se neuróza projeví úzkostně depresivními stavy či zvýšenou podrážděností, u jiných převažuje porucha funkce některého z tělesných orgánů. Pacient přichází k lékaři s pestrou směsicí srdečních příznaků (např. píchání na hrudi a bušení srdce), podrobné vyšetření srdce však vyloučí orgánové postižení. Nemocní vyžadují často syntetické léky, ale zde udělají daleko lepší službu bylinné přípravky – např. dražé z třezalky (podle S. Kneippa). Existuje také řada preventivních přírodních přípravků, které globálně chrání před vznikem civilizačních chorob (např. tzv. Natrodale neboli “zdravé srdce”, vyvinuté proslulým transplantačním kardiochirurgem prof. Ch. Barnardem, je ochranným komplexem pro srdce a cévy). Z hlediska přístupu lékaře a pacienta je neurózu třeba léčit jako každá jiná onemocnění, protože mohou často výrazně snižovat kvalitu života.
Tělo a psyché
Změny psychiky se uplatňují více či méně na vzniku a průběhu každé nemoci. Existují statistiky, které nabízejí zdánlivě překvapivé zjištění, že zhruba polovina nadprůměrných konzumentů zdravotní péče trpí duševními problémy. Jestliže se na vzniku nemoci podílejí zvýšenou mírou psychické a sociální faktory, označujeme takové onemocnění jako psychosomatické. Dnes známe mnoho nemocí nějakým způsobem psychosociálně podmíněných. Vezmeme-li ústrojí srdečně – cévní, je to především hypertenzní nemoc, ischemická choroba srdeční a srdeční infarkt. Z plicních chorob je takovým typickým onemocněním třeba průduškové astma. V oblasti trávicího traktu je to tzv. refluxní nemoc jícnu (netěsností svěrače mezi žaludkem a jícnem naleptává žaludeční kyselina sliznici jícnu), peptický žaludeční a dvanáctníkový vřed a syndrom tzv. dráždivého tračníku. V oblasti pohybového ústrojí to jsou psychosomaticky podmíněny revmatoidní artritida a bolestivé syndromy páteře (psychické podněty mohou snižovat práh vnímání bolesti). Z onemocnění kůže lupénka a atopický ekzém. U poruch žláz s vnitřním vyměšováním spouští psychické vlivy onemocnění štítné žlázy – např. thyreotoxikózu, ale často také cukrovku a onemocnění nadledvin. Psychogenní poruchy při příjmu potravy vyvolávají nejen obezitu, ale i tzv. nemoc modelek neboli mentální anorexii (psychické nechutenství), spojené se záchvatovitým přejídáním čili bulimií.
Z hlediska ovlivnění podle pohlaví vyvolávají psychické vlivy u žen poruchy menstruačního cyklu, funkční sexuální poruchy a zhoršují klimakterický syndrom (často se vyskytují depresivní epizody hlavně v souvislosti s tzv. syndromem prázdného hnízda – tj. odchodem dětí). U 20 – 40 % žen ve fertilním věku se vyskytuje tzv. premenstruální syndrom. Projevuje se depresivitou, úzkostí, často i výbušností a neurovegetativními příznaky těsně před začátkem menstruačního cyklu a je hormonálně podmíněn. U mužů je zase častá erektivní dysfunkce.
Co je to psychohygiena
Psychosomatickým onemocněním lze předcházet psychohygienou. Jejím principem je vhodné střídání duševní činnosti a aktivního fyzického odpočinku (respektování periodicity tzv. biologických hodin našeho těla).
Největší psychická aktivita je mezi
9. – 13., 15. – 16., 20. – 23. hodinou. Nevhodná doba pro psychickou práci je mezi 1. – 5. hodinou ranní. Okolo 3. – 4. hodiny ranní je velmi nízký krevní tlak a pomalý tep i dech. Psychická aktivita začíná zvolna stoupat od 5. hodiny ranní. V průběhu pracovní části dne nastává první pokles psychické aktivity mezi 13. – 14. hodinou, dále v 16 hodin a mezi 18. – 20. hodinou. V těchto časových fázích dne je vhodné duševní práci nahradit aktivním odpočinkem. Při přechodné únavě můžeme podat ke zlepšení výkonnosti a svěžesti těla výtažek z ženšenu (Vital Ginseng), spolu s vitaminem E. Je to lepší než káva, natož různé drogy, jak někteří lehkomyslní “odborníci” občas doporučují.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO ARCHIV