U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Police z krajinek
Kategorie: Dílna | Autor: mlž
“Krajinky” se říká prknům, která jsou na jednom nebo obou okrajích pokryta kůrou. Máte-li takový kousek se zajímavou kresbou let a ještě lépe z tvrdého dřeva, stojí za to jej použít k výrobě police. Taková, jako je na obrázku, se hodí do chatových i chalupářských interiérů.
U vybraného prkna odhadněte nejvhodnější tvar pro rozřezání a tužkou jej vyznačte. Budete-li vyrábět police dvě, podobně jako na obrázku, berte v úvahu, aby spolu ladil jejich celkový tvar, směr a vybarvení let dřeva a také zakřivení a šikmost hran. Z prkna vyřízněte požadovaný tvar poličky. Pak dlátem oddělte vrstvu kůry a pomocí brusky do čista odstraňte všechny vláknité zbytky. Zhoblujte hrany (police by měla co nejlépe dosednout na stěnu, aby dobře držela) a obě plochy, povrch dočistěte pásovou bruskou či jemným brusným papírem na špalíčku. Pomocí vodováhy orýsujte na stěnu horní i dolní hranu police (obr. 1). Do zadní hrany každé police vyvrtejte díry o o 10 mm. Tyčky musí v polici zasahovat do hloubky nejméně 50 mm. K udržení kolmosti k vrtání použijte stojanovou vrtačku, nebo aspoň úhelník. Každá tyčka musí být o 10 mm kratší než díra vyvrtaná do zadní hrany police, a přitom dostatečně dlouhá na zapuštění do zdi. Čím bude ve zdi delší, tím bude police pevnější. Při použití hladké kulatinky její povrch zdrsněte pilníkem, aby na ní lépe drželo lepidlo. Připevňujete-li polici do výklenku nebo kouta, můžete ji z kratší strany podepřít kovovým nebo plastovým úhelníkem. Máte-li frézku, do boční strany police vyfrézujte drážku 15 mm hlubokou, kterou zakončete 20 mm před pohledovou stranou tak, aby do ní šla nasunout ještě jedna krátká tyčka, kterou zapustíte do boční zdi (obr. 2). Potom zasuňte tyčky do děr v polici a podle nich si označte místo na stěně pro vrtání. Do cihlové zdi vyvrtejte otvor vrtákem s menším průměrem (9 mm), v kamenné nebo betonové zdi volte průměr vrtáku stejný jako průměr tyčky (10 mm). Nyní zatlačte polici i s tyčkami do zdi. Pokud je vše v pořádku, potřete stěnu, vyčnívající tyčky, zadní hranu a předvrtané otvory v polici montážním lepidlem a zatlačte polici na místo. Lepidlo nanášejte, jen když se přesvědčíte, že není nutné dělat žádné úpravy. Zbytky lepidla očistěte ostrým nožem dřív, než zatuhne.
Materiál Zdravé dřevo bez prasklin s nezačištěným okrajem a se zajímavou kresbou let, nerezové tyčky s průměrem 10 mm (počet závisí na délce police, vzdálenost mezi jednotlivými tyčkami by měla být 300 až 400 mm) nebo závitová tyč v nereznoucí povrchové úpravě, plastový nebo kovový úhelník, montážní lepidlo nebo tekuté hřebíky, brusný papír o zrnitosti 60 až 240
Nářadí Tužka, pravítko, metr, úhelník, vodováha, pilník na dřevo, elektrická vrtačka, vrták do dřeva o 10 mm, vrták do zdiva o 9 mm, přímočará pila, pásová bruska, dláto, malý hoblík, případně i frézka
Naše rady:
Nejdříve si ověřte, v jakém úhlu se stěny stýkají – nemusí to být vždy pravý úhel. Při velké nerovnosti stěn si vyrobte šablonu z papíru, podle níž uříznete přesný tvar police.
Už při vybírání krajinky byste měli znát umístění police a její přibližné rozměry. Dbejte zejména na dostatečnou tloušťku prkna.
Další možnosti upevnění police
1 V IKEA je k dostání kovový prvek (ve tvaru “T”) pro neviditelný spoj police (obr. A). Police se přes plech uchytí do hmoždinek a celý prvek se o sílu plechu do police zapustí – pomozte si dlátem (obr. B).
2 Místo krátké tyčky zapuštěné do boční zdi, připevníte na boční zeď latičku v rozměrech vyfrézované drážky. Po této laťce police také bezpečně vklouzne na určené místo (obr. C).
Popisy k obrázkům
1, 2 – předvrtané otvory pro tyčky zapuštěné do zdi, 3 – vyfrézovaná drážka
Autor fotografií: FOTO REBO, KRESBY PETR ŽIVNÝ