Akumulační kamna
V chladných a zvláště pak v mrazivých dnech nás netěší dlouhé čekání na vyhřátí studených místností. Krbu a kamnům na dřevo pomůžeme elektrickými akumulačními kamny.
Na rozdíl od přímotopů a přímotopných konvektorů, které topí jen v době, kdy dochází k odběru elektrické energie, akumulační kamna fungují tak, že teplo nastřádají a následně postupně uvolňují. Na trhu najdeme například značky AEG, Stiebel-Eltron, Dimplex, Rukona, Auret, Retap a další.
Princip vytápění
Výhodou vytápění akumulačními kamny je využití osmihodinového levnějšího (nočního) tarifu za elektřinu. V této době —akumulačky” pomocí speciálních akumulačních cihel, izolace, regulačního materiálu a topných těles hromadí tepelnou energii, teplo se postupně akumuluje ve vyzdívce obklopující topné tyče. Později ho kamna předávají okolí a tím ho ohřívají.
Aby akumulační kamna po celý den uvolňovala levně získané naakumulované teplo do místnosti, musí být správně navržena. Příkon akumulačních kamen, od nějž se odvíjí jejich velikost, by měl být zvolen přesně, s ohledem na tepelné ztráty vytápěné místnosti. Elektrické připojení akumulačních kamen proto musí odpovídat podmínkám získání akumulační sazby za elektřinu. Silový třífázový přívod, u méně výkonných kamen do výkonu 3,0 kW také jednofázový proud, je veden do domovního rozvaděče přes stykač ovládaný povelem HDO (hromadné dálkové ovládání).
Typy akumulačních kamen
Akumulační kamna mají levný provoz a návratnost počáteční investice je díky úsporám za energii poměrně rychlá. Výhodou je i snadná montáž, protože se umisťují na podlahu nebo na stěnu, a nehlučný provoz. Ceněná je i možnost individuálního řešení vytápění každé místnosti samostatně a z hlediska našich finančních možností lze toto vytápění budovat postupně.
K nevýhodám by mohla patřit vyšší hmotnost, z toho důvodu se kamna skládají z jednotlivých částí o nižší váze. Podle typu kamen se pohybuje asi od 45 do 360 kilogramů, při pořizování také počítáme s cenou nejméně 13 000 korun na místnost. Volit můžeme z několika typů přístrojů.
Statická akumulační kamna
Statická akumulační kamna, která stála mírně na okraji zájmu zákazníků, byla výrobci modernizována. Skládají se z topného tělesa, akumulačního materiálu, tepelné izolace, regulátoru nabíjení, regulační klapky vybíjení a povrchového pláště. Jsou určena pro nenáročný provoz. Tepelná izolace moderních statických akumulačních kamen (například Dimplex) umožňuje uchovat teplo nahromaděné v nočních hodinách až do večera. U statických kamen dochází k samovolnému předávání tepla do místnosti přes výstupní mřížku (která je na rozdíl od dynamických akumulačních kamen umístěna nahoře) s možností regulace uvolňování tepla pomocí klapky.
Tento typ kamen nemá v tělese ventilátor, takže kamna pak topí prouděním vzduchu (dochází k němu na základě rozdílných teplot vzduchu) přes výstupní mřížku. Starší modely nebývaly vybaveny průduchy a předávaly do okolí teplo celým povrchem. V nabitém stavu mají taková kamna vyšší teplotu, což může omezovat volbu jejich umístění. Přístroje vyráběné v současnosti tento problém nemají, na trhu jsou v jednofázovém provedení (třeba model Dimplex WMX).
Dynamická akumulační kamna
Dynamická kamna se obvykle skládají z několika topných těles, ventilátoru, akumulačního materiálu, tepelné izolace, regulátoru nabíjení, regulace vybíjení a povrchového pláště. Některé typy dynamických kamen mají také možnost připojení tzv. přímotopné vložky, kterou může uživatel využít v případě, že jádro kamen má nižší teplotu než 150 °C (vhod přijde při několikadenní odstávce nabíjení kamen, na chatě, chalupě atd.).
Kamna mají tepelnou izolaci kolem vyzdívky (akumulačního jádra) a po nabití v levném tarifu udržují nashromážděné teplo celý den. Jakmile poklesne teplota v místnosti pod požadovanou hodnotu, sepne se automaticky vestavěný ventilátor a z nabitého jádra kamen začne proudit teplý vzduch.
Vytápění akumulačními kamny lze regulovat. K tomu slouží rozmanité regulační jednotky – počínaje jednoduchým mechanickým termostatem až po programovatelná prostorová zařízení s možností použít různé programy pro jednotlivé dny v týdnu. Termostat se umisťuje na stěnu, na neosluněné místo, do výše asi 1,6 m. Dynamická akumulační kamna se standardně vyrábějí v rozsahu 2–7 kW.
Plochá dynamická akumulační kamna
Tato kamna se od klasických dynamických liší svými rozměry – hloubkou 19,7 cm a výškou 54,6 cm. Ty umožňují nejen standardní umístění na podlahu, ale díky speciálním konzolím i upevnění na stěnu. Plochá dynamická kamna jsou ideální do míst, kde je nedostatečný prostor u oken, například snížený parapet a podobně. Standardně se vyrábějí v rozsahu 1,2–4,8 kW.
Kombinované a vestavné akumulačky
Pro chalupy a chaty se hodí kombinovaná (hybridní) jednofázová akumulační kamna. Jde o kombinaci akumulačního topení a přímotopu (tzn. dvě nezávislá topidla v jednom zařízení). Díky použití elektrického přímotopu mohou kamna topit okamžitě a nepřetržitě po zapnutí i v době nabíjení akumulačního jádra nebo se pomocí přímotopu dá zvýšit výkon topidla při velice nízkých venkovních teplotách.
Na trhu jsou také třífázová dynamická akumulační kamna určená pro zabudování do kuchyňské linky a vybavená elektronickou regulací nabíjení, která udržuje konstantní teplotu a snižuje spotřebu elektrické energie. Jde o model Dimplex VKD.
Kamna lze doplnit regulačním zařízením umožňujícím řídit nabíjení akumulačního jádra v závislosti na venkovní teplotě a zbytkovém teple a ve vztahu k naměřeným hodnotám stanovit ideální počátek a délku nabíjení. Tak získáme optimální objem tepla pro příští den při minimalizaci spotřeby elektrické energie pro nabíjení.
Kachlové akumulačky
Do chalup, chat, domů a bytů vybavených ve venkovském stylu i do historických budov jsou určena akumulační kamna s kachlovým opláštěním mnoha vzorů a barev. Tyto výrobky nabízí (a také jako jediná v Evropě vyrábí) společnost Retap. Vybrat si můžeme z pestré škály vzorů i barev kachlů firemní produkce i z nabídky barev i vzorů od dodavatelů z řad výrobců kvalitních českých kachlů. Firma je rovněž schopna zajistit výrobu repliky podle vzorku přineseného kachle.
Kachlová elektrická akumulační kamna jsou nejčastěji dodávána s výkony 1,5 kW, 2,2 kW, 3 kW, 4 kW a 5 kW, v nabídce jsou ale také výkonnější varianty kamen (do 12 kW) kamna atypického tvaru, například kulatá.
Konstrukčně jsou kamna složena ze dvou částí. První je vnitřní část s topnými spirálami, akumulačními cihlami a ekologickou izolací. Druhou je samostatné kachlové opláštění, které k akumulačním kamnům přiléhá. Teplo z kamen je sálavým způsobem vyzařováno v největší míře z povrchu kachlového opláštění. Pro dynamický způsob vyzařování tepla jsou v kachlovém plášti umístěny větrací kachle. Uvolňování naakumulované energie umožňuje vestavěný kovový ventilátor. Kamna se ovládají pokojovým termostatem.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem