U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Bydlení v dřevostavbě je zážitek
Kategorie: Dřevostavby stále lákavé – speciál | Autor:
Staré čínské přísloví říká: “Jsi-li nemocen, jdi k lékaři. Pokud Ti nemůže pomoci, jdi bydlet do dřevěného domu.”
Kdo navštívil kvalitní dřevěný dům, nechá se prostoupit jeho atmosférou, zpravidla se rychle pro něj rozhodne. Je jisté, že v době, kdy pojem “zdravé bydlení” našel v naší životní filozofii opět své místo, je dřevěný masiv ta nejlepší volba: bydlení v něm je nevyprchávajícím zážitkem. Zdravěji bydlet se věru nedá.
Stavby s vůní lesa
Dřevěná roubená stavba na člověka působí velmi podmanivě. Tak důvěrný vztah čtyř stěn a jejich obyvatel v žádném jiném domě nemůže vzniknout. Roubené stavby dokážou vytvořit útulný domov s věčnou vůní lesa. Dřevo je vysoce estetické, majestátní a elegantní, čím starší, tím krásnější. Jeho kresba, letokruhy, suky jsou živoucím a neopakovatelným designem, který vyzařuje teplo a vytváří pocit hřejivé útulnosti. Bydlení v domě, vyrobeném z masivních borových trámů, nabízí v moderním přetechnizovaném světě možnost znovu vnímat přírodu. Kromě jiného i vdechovat vůni dřeva, sledovat jeho kresbu a denně se ho dotýkat. Dřevo nabízí příjemné obytné klima – v létě chládek, v zimě teplo. Díky vysoké obměně vzduchu se stará i o zdravý spánek. Dřevěná srubová stavba je ideální například pro alergiky či revmatiky. Vytváří prostředí, které snižuje stres a přímo vybízí k relaxaci.
Ekonomika i estetika
Roubená stavba představuje atraktivní možnost, jak rychle a snadno naplnit sen o kvalitním bydlení s významnými úsporami. Ve srovnání s klasickou zděnou stavbou lze v té z dřevěného masivu ušetřit přibližně 8 % podlahové plochy; to představuje u domu o ploše 100 m2 statisícové úspory. Správně postavená a vybavená dřevěná stavba vydrží v přírodních podmínkách bez jakéhokoliv ošetření v dobré kondici minimálně 60 let. V případě základního ošetření a dostatečné ochrany proti vlhkosti vydrží podstatně déle. Dřevo výborně izoluje a splňuje všechny podmínky tepelně izolačních norem, čímž se minimalizují náklady na vytápění. K výše zmíněné ekonomické zajímavosti dřevěných staveb můžeme přidat další “E”. Jsou optimální i z hlediska ekologického. Dřevo jako přírodní produkt využívá ke svému vzniku pouze sluneční energii a přirozenou výživu z půdy. Energetické nároky potřebné ke zpracování dřeva na stavební materiál jsou ve srovnání například s výrobou cementu, konstrukční oceli nebo hliníku až několikanásobně nižší. Minimální množství čistého biologického odpadu je snadno zpracovatelné a dále využitelné nebo prostě přirozeně rozložitelné. Vytěžená lesní plocha je okamžitě připravena k osázení novým porostem, který až do své dospělosti bude mít nezastupitelný podíl na kvalitě našeho životního prostředí. Stavíme-li dřevěné stavby, bydlíme a žijeme podle staletých tradic a zároveň zkrášlujeme ráz krajiny. Podporovat výstavbu ze dřeva z našich vlastních lesů znamená starat se o celospolečenský prospěch. Je potěšitelné, že pozvolna sílí snahy navázat na přetrženou kontinuitu osvědčených metod tradičního stavitelství českého venkova, které mělo vždy velice blízko k přírodě. Dřevěný dům přiznává svou konstrukci, nic nepředstírá. Jeho vnější tvář je téměř vždy chtěným nebo nechtěným přiznáním životního názoru stavebníka, svědectvím o tom, jaké životní kvality preferuje. Život v dřevěném domě není jen bydlení, je to určitý životní styl, určený těm, kdož milují přírodu a cítí s ní.
Podle knihy H. P. Bauer-Bocklera Ekologická výstavba domů
Popisy k obrázkům
Pod lesem u jezera si lze těžko představit krásnější stavbu než srubovou chatu z masivní kulatiny (firma PYRUS)
Dřevo není jen masiv – i u nás přibývá pěkných jednoduchých staveb z dřevěných panelů nebo s obkladem z tohoto pěkného materiálu (Z-MASIV)
Ze srubových domků Českých dřevařských závodů Praha se dá vybrat chatka s rozlohou od 3,5 do 40 m2
Život v dřevostavbách, jaké staví na klíč firma Z-MASIV, svědčí lidem i květinám
Dřevěné domy finské společnosti Honka vyhovují jako rekreační sídla i jako komfortní rezidence
Autor fotografií: FOTO ARCHIV FIREM