Výsadba růží
Růže můžeme vysazovat v průběhu celé sezóny, ale podzimní měsíce, obzvláště říjen a listopad, jsou pro jejich výsadbu nejvhodnější.
Podle architektury zahrady si rozmyslíme, kam budeme keříky vysazovat a jaký typ růží zvolíme. Jiné podmínky vyžadují růže popínavé, jiné stromkové, keřové či kobercové. Rostlinám vyhovuje slunné stanoviště, potřebují alespoň šest hodin dobrého světla denně. Vysadíme je proto na dostatečně vzdušné místo, mimo dosah kořenů jiných květin a zejména starých mohutných stromů.
Vzdálenost keřů ovlivňuje také vzrůst odrůdy. Stromkové růže vysazujeme nejméně jeden metr od sebe, slabě rostoucím odrůdám keřových růží postačí čtyřicet centimetrů, silně rostoucí keře potřebují nejméně padesát a více centimetrů. Popínavé růže vysazujeme na vzdálenost dva až tři metry.
Výsadba a péče
Po nákupu sazenice udržujeme stále vlhké. Před sázením jim zastřihneme kořeny na délku zhruba 20 centimetrů, odřízneme z nich poškozené a slabé výhonky a ponecháme asi tři až pět nejsilnějších, které na jaře zkrátíme. Pak rostliny na jednu až dvě hodiny vložíme do vody, aby se napily, a následně je vysadíme do vlastní připravené jámy, na jejíž dno jsme předem zapracovali kvalitní zeminu, ornici nebo speciální substrát pro růže.
Sazenici do jamky vložíme tak, aby kořenový krček – místo očkování – zůstal asi pět centimetrů pod úrovní půdy. Kořeny rozložíme a zasypeme je zeminou, kterou průběžně přitlačíme rukou nebo přišlápneme, abychom z půdy vytlačili vzduch. Pak rostlinu zalijeme a sledujeme, jak se půda sesedá. Podle potřeby zeminu postupně doplňujeme. Nakonec nad povrch země nasypeme asi 20 cm vysokou kopku zeminy. To chrání mladou rostlinu jak před sluncem, tak před mrazem. V zimě takto vysazené růže navíc ještě můžeme překrýt chvojím.
Podobně postupujeme i u růží zakoupených v kontejnerech nebo v balech. Před výsadbou je zalijeme, do jámy zhotovené podle velikosti balu či kontejneru rostlinu zasadíme do hloubky, v jaké byla v nádobě. Dále pokračujeme jako v případě uvedeném výše.
Ke stromkovým růžím si ještě připravíme oporu, kolík, který musí přesahovat do korunky rostliny. Myslíme také na pozdější ohýbání kmínku na zimu a podle toho nasměrujeme kořenový krček.
Popínavé a pnoucí růže většinou vyvazujeme k opěrné konstrukci (mřížky, loubí) nebo je necháme pnout po hostitelských rostlinách.
Hnojení a prořezávání
Růže hnojíme třikrát za rok. Nejprve na začátku jara, poté v průběhu května a naposledy přibližně v polovině léta. S přihlédnutím k počasí růže důkladně zaléváme dvakrát týdně. Prořezávat keře postačí jednou ročně.
text: Helena Štětinová
foto: Shutterstock a archiv firem