U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Motorové kosy a vyžínače
Kategorie: Hospodaření | Autor: Jan Tůma
Kam nemůže travní sekačka – do přerostlé trávy, nebo na stráně s divokým porostem a křovinami – tam se dostaneme s motorovou kosou. Někdo jí stále ještě říká křovinořez.
Se silnějšími motory totiž motorová kosa slouží lesníkům a silničářům k prořezávání mlází, křoví a likvidaci kopřivišť. S menšími a snadno startovatelnými benzínovými motorky však hmotnost těchto pomocníků klesla až k 5 kilogramům, a tím se jim otevřela cesta k chatařům a chalupářům. S různými adaptéry nahradí i plotostřih, prořezávací pilu nebo záhonový kultivátor. Nejmenším “kosám”, vybaveným strunovou hlavou říkáme vyžínače. Hodí se k sečení a údržbě velkých trávníků a luk i v nerovném terénu. Nesmíme je ale plést s ručními 2 – 3 kg těžkými elektrickými strunovými sekačkami, určenými výhradně k zastřihování okrajů trávníků u cest a mezi keři.
S motorem za zády
Konstrukce motorových kos a vyžínačů je jednoduchá. Základem je dutá trubka. Na jednom konci je upevněn elegantně zakrytý benzínový nebo elektrický motorek, který hřídelí v trubce pohání na druhém konci unašeč, na který se montují řezné kotouče s několika zuby. Pokud jde o vyžínač, úlohu kotouče zastává silná, obvykle zdvojená nylonová niť. Hlava unašeče se roztočí na 8 až 10 tisíc otáček za minutu, niť se napne odstředivou silou a jako ocelový nůž řeže stvoly a odřezává nadzemní části kopřiv a další nežádoucí zeleně. Silná struna na rozdíl od malých elektrických “strunovek” vydrží i náraz na kamínek nebo na větev či jinou překážku.
Motorovou kosu či vyžínač zavěsíte řemenem přes rameno na bok a držadlem na trubce kývete před sebou při pomalé chůzi sem a tam v šíři jeden až dva metry. Manipulaci usnadňují rozvidlená (obvykle seřiditelná) držadla. Pravá rukojeť má plynovou páku, vypínač motoru a nejnověji i pojistku proti nechtěnému přidání plynu, u elektrických vyžínačů stačí jednoduchý aretační spínač v dosahu prstu.
Elektrické a akumulátorové vyžínače
Jsou lehké (2,7 až 4 kg), neruší hlukem motoru a obvykle se při práci drží jednou rukou za plastové držadlo přímo na plášti elektromotoru, druhou za obloukové držadlo na tyči. Ta bývá u nejlehčích typů obloukovitě zatočena, takže odpadá potřeba převodovky jako u motorových kos. Šířka záběru rotující struny se pohybuje od 220 do 380 mm. Větší volnost má uživatel akumulátorového vyžínače. Ten není vázán na věčně překážející kabel, který při neopatrnosti struna snadno přeřízne. Bezúdržbový NiCd akumulátor v plášti pohonu umožňuje na jedno nabití přibližně 25 minut provozu.
Vyžínače se ovládají spínačem v dosahu prstu, samozřejmě s aretací, aby se nemusel při práci neustále držet. Bezpečnost práce zaručuje úchyt, zabraňující náhodné spuštění. Tyto stroje na našem trhu nabízí zejména Mountfield, Husqvarna, Partner, Stihl a Solo.
Lehké motorové vyžínače
S hmotností okolo 6 kg jsou poháněny ekologicky čistými, i když poměrně hlučnými dvoudobými nebo čtyřdobými benzínovými motory s výkonem od 0,7 do
1 kW. Hlava s úhlovou převodovkou bývá otočná o 45 stupňů doleva i doprava, což usnadní práci na svazích.
Aretační tlačítko umožňuje snadnou výměnu vyžínací strunové hlavy za vyžínací nebo řezací kotouče. Některé jsou vybaveny dělenou hřídelí, umožňující bezproblémovou přepravu v zavazadlovém prostoru osobního auta. S plnou nádržkou vydrží pracovat 60 minut. Nejmenší vystačí s obloukovým držadlem na nosné trubce, výkonnější mají rozvidlenou ergonomickou rukojeť s plynovou páčkou, usnadňující výkyvný pohyb při práci. Ty už se ale zavěšují řemenem k rameni.
Lehké a střední motorové kosy
S motory o výkonu 1,1 až 1,3 kW a šířkou záběru 250 cm jsou vhodné pro sečení přerostlé trávy, vyžínání kopřivišť a porostů s různými typy řezných kotoučů. Chataři a chalupáři však mají zájem i o typy, které se s připojením adaptéru dají použít i jako záhonový kultivátor, plotostřih, nebo vyvětvovací řetězová pila.
Zavěšují se řemenem na rameno či do postroje, jenž je součástí příslušenství. Rozvidlená ergonomicky tvarovaná spodní rukojeť umožňuje fyzicky méně náročné a bezpečné ovládání i v členitém terénu. Řezný nástroj tak uživatel vede stále kolmo před sebou místo toho, aby musel při chůzi tělo nezdravě natáčet. Konstruktéři pamatují na zdraví uživatelů antivibračními systémy na držadlech i v pohonu, které chrání od vibrací a otřesů přenášejících se do rukou.
Malé benzínové motory jsou zkonstruovány tak, aby mohly pracovat v jakémkoliv náklonu. Mají minimální spotřebu (nejvýše 0,5 litru benzínu Natural za hodinu) a tlumič výfuku s katalyzátorem. K nastartování i po delší přestávce stačí opravdu jen zatáhnout za startovací šňůru. To ale provádíme zásadně na rovném místě, nejlépe na kratším prknu položeném na zem. Motor přitiskneme levou rukou na prkno a pravou rukou razantně zatáhneme za lanko…
Při práci budeme mít výfuk sotva jeden metr od své hlavy. Proto doporučujeme raději pořízení některé z dražších (o 2 až 3 tisíce korun) motorových kos s nejnovějšími čtyřtaktními motory Honda OHV nebo OHC, u nichž byl snížen objem škodlivých zplodin proti dvoutaktům při stejném výkonu o 80 procent.
I když podle propagačních materiálů “jenom šeptají”, testy ukazují, že všechny motorové kosy překračují hladinou hluku zdravotními normami přípustných 85 decibelů. Bohužel jen některé návody k obsluze správně upozorňují na to,
že práce s kosou či vyžínačem nemá trvat déle než 60 minut a má být přerušována přestávkami po 10 minutách.
Na závitem opatřený hřídel motorových kos se upínají nejrůznější typy vyžínacích strunových a nožových hlav nebo nožových kotoučů o průměru od 200 do
255 mm pomocí podložky a matice. Strunové hlavy na rozdíl od strunových dosekávačů používají většinou dvojici silnějších strun (Đ 2, 2,4 nebo i 3,3 mm). Někteří výrobci (např. STIHL a Gardena) je odlišují specifickou barvou.
Délka strun se poloautomaticky seřizuje krátkým přiklepnutím vyžínací hlavy za chodu stroje k zemi. Struna se odstředivou silou povytáhne a o ostrou hranu krytu se odstřihne na správnou délku. Kromě ochranného plechového či plastového krytu, bez něhož se nesmí pracovat, je možné k ochraně kmenů a stvolů vzácných keřů a rostlin při obsekávání trávy používat přídavných krytů s obroučkou.
***
JAK SPRÁVNĚ PRACOVAT S MOTOROVOU KOSOU NEBO VYŽÍNAČEM
S rychle se točící strunovou hlavou nebo s ocelovým kotoučem nejsou po stránce bezpečnosti žerty. Proto do vzdálenosti několika metrů od místa, kde pracujeme, odeženeme předem všechny zvědavce a také domácí zvířata. Nezbytnou součástí křovinořezu, bez které se nikdy nesmí pracovat, je plechový nebo plastový ochranný kryt, který nás chrání před vyhazovanými kamínky a v případě pádu s běžícím motorem i před poraněním končetin.
* K sečení udržovaných trávníků používáme strunovou hlavu (A), vyskytují-li se v ní kameny, nahradíme ji odolnějším plastovým vyžínacím kotoučem (B) nebo plechovým kotoučem s vyměnitelnými žabkami.
* Při sekání trávy není nutno pracovat na plný plyn. Nakloněnou hlavu vyžínače držíme nízko nad zemí tak, aby sekaly jen konce strun. Brzo přijdeme na to, že víření vzduchu, vyvolané rotující strunou, se dá využít i k očištění plochy od postříhané trávy. Stačí poněkud zdviženou hlavou obloukem kývat před sebou sem a tam v rozkmitu jednoho až dvou metrů.
* Houští, mlází, kopřivy a husté křoví sekáme kotoučem se třemi nebo čtyřmi většími zuby (C).
* Pro nejzatvrzelejší tvrdou a suchou trávu, kopřivy a rákos je výhodnější použít osmizubý kotouč.
* K prořezávání větví a přeřezávání kmenů do průměru 20 cm slouží kotouče s 22 dlátovitě broušenými zuby (D) nebo pilové kotouče s 80 zuby.
* Křoviny prořezáváme kývavým pohybem násady do stran. Řežeme však jen jedním směrem, zpět se vracíme naprázdno. Stojíme pevně s mírným rozkročením, okraj krytu může lehce klouzat po trávě.
* Nakonec tip, který ulehčí každé vyžínání: nakloníme-li při výkyvu kotouč šikmo, budou se posečené rostliny skládat do řádku, což ulehčí jejich shrabování nebo sběr.
Popisy k obrázkům
1 Lehká motorová kosa SOLO 105 s obloukovou rukojetí, motor o výkonu 0,95 kW, hmotnost jen 4,1 kg. (8790 Kč)
2 Přeřezávání kmenů pilovým kotoučem vyžaduje značné fyzické úsilí a zkušenost, aby nedošlo k sevření kotouče. Kmen se má podříznout do jedné třetiny průměru zdola a řez dokončit na stejném místě shora
Lehká motorová kosa Sparta 25 Oleo-Mac od Mountfielda s nastavitelnou rozvidlenou rukojetí s motorem o výkonu 0,8 kW a s hmotností 6,2 kg. (10 520 Kč)
Zvlášť lehký elektrický vyžínač Mountfield TR 60 se šířkou záběru 37 cm, s hmotností jen 3,4 kg. (4210 Kč)
Nejsilnější elektrická kosa SOLO 116 s obloukovým držadlem a úhlovou hlavou pro upínání nejrůznějších kotoučů. Příkon 1 kW, hmotnost 4,1 kg. (5690 Kč)
Autor fotografií: FOTO SOLO A MOUNTFIELD