Jak vybrat ohřívač vody

Chybí vám na chalupě či na chatě dost teplé vody? Jak si tedy vybrat správný ohřívač a kam jej umístit?

 

Plochý zásobníkový ohřívač vody Ariston Velis

 

Ať již pořizujeme velký bojler, nebo malý ohřívač, je třeba instalovat jej tak, aby byl co nejblíže kohoutkům. Pokud teplá voda musí běžet dlouhým systémem trubek, než se dostane k cíli, jsou tepelné ztráty značné. Obzvláště v případě, že máme koupelnu a kuchyň na opačných koncích domu. V tom případě se vyplatí investice do druhého spotřebiče. V kuchyni většinou postačí některý z malých ohřívačů, které mají zásobník na deset, patnáct či třicet litrů a v této situaci představují ideální řešení.

 

Elektrický akumulační ohřívač OKCEV 160 s vodorovnou pracovní polohou do prostor s nedostatkem místa o objemech 100–200 litrů

 

Ztráty omezíme také v případě, že nebudeme zbytečně nastavovat vysokou teplotu vody. Čím je teplota vyšší, tím větší jsou i tepelné ztráty. Nejekonomičtější je pro použití v kuchyni nastavit na ohřívači teplotu na 60 °C.
Spotřeby se již nemusíme bát ani v případě, že nemáme spínání přes HDO nebo-li noční proud. Pro moderní ohřívače vody však tato výhoda již není prioritou. Horké vody, která se přes noc ohřála, ráno spotřebujete jen trochu a zbytek pak bude v zásobníku celý den bez užitku chladnout.

 

 

Funkce Eco a chytré spotřebiče
Řešením mohou být chytré ohřívače s funkcí Eco (například Velis).  Během prvního týdne provozu zjistí, jak to v domácnosti chodí. Zaznamenají, kdy všichni vstávají a potřebují vodu na čištění zubů, sprchování a podobně, kdy teplou vodu nečerpají, a kdy se zase vracejí a spotřeba teplé vody roste. Na základě zkušeností se tyto ohřívače po týdnu naprogramují tak, aby ohřívaly vodu s maximální efektivitou s ohledem na váš denní režim, čímž snižují spotřebu energie. Pro případ odběru mimo obvyklý čas udržují zásobu teplé vody o teplotě 45 °C.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARISTON, DRAŽICE, ENBRA

Jak vybrat ohřívač vody