U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Moderní zavlažování
Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Ing. Jan Tůma
Stále víc majitelů chalup i rodinných zahrad upouští od ručního zalévání hadicí a dopřává svým trávníkům, keřům a záhonům potřebnou vláhu jednoduchými, nebo i automatickými zavlažovacími systémy, řízenými “hodinkami” na kohoutku. Svépomocí se dají pořídit už za několik tisíc korun. V takovém případě mohou zahrádkáři bez starosti odjet i na dovolenou k moři.
Hadice, které nezlobí…
Starší zahrádkáři se obvykle nechtějí připravit o radost ze zalévání, ne všichni si ale práci ušetří pořízením vícevrstvých hadic s kordovou výztuží, které jsou ohebnější než staré pryžové, nelámou se a nevyžadují věčné narovnávání smyček.
U zahrady do 1000 m2 vystačíme s půlpalcovou hadicí (vnitřní průměr 13 mm). Jejímu průměru musí odpovídat přípojky na ventil a hadicové spojky. Šroubovací mosazné spojky ustoupily praktičtějším plastovým rychlospojkám na “zaklapnutí”. Vzájemné propojování hadic a napojování zavlažovačů a postřikovačů řeší stavebnicové zavlažovací systémy, jaké na našem trhu už nabízí jen Gardena, Hozelock (z nabídky Mountfieldu) a Claber. Mívají až stovku prvků, počínaje hadicovým vozíkem přes nejrůznější typy zavlažovačů, postřikovačů, pistolí a sprch, až po zavlažovací automaty.
Voda jednoduše ze zásuvek
Z ohebných hadicových plastových trubek systému Pipe-line o Đ 19 mm dokáže podle návodu i laik vybudovat podzemní rozvod, umožňující odebírat vodu z vodních zásuvek rozmístěných na vhodných místech zahrady. Krátkou hadici s pistolovým postřikovačem nebo ruční sprškou se napojíme kliknutím do kterékoliv
zásuvky – a zaléváme! Mezitím už ale můžeme na jiném místě kropit trávník například pomocí obdélníkového nebo kruhového zavlažovače, který stejným způsobem – tedy kliknutím rychlospojky – zapojíme do jiné zásuvky.
Málokdo ví, že existují i zalévací sprchy k přihnojování. Do zásobníčku postřikovače se přihodí tabletka hnojiva, kterou protékající proud vody rozplavuje. Účinek hnojiv (Gardena nabízí rozpustné tablety pro balkonové květiny, pro zeleninu a ovocné stromy a pro trávníky) je patrný už po třech dnech.
Zavlažovače a sprinklery
K vodním zásuvkám nebo k volně položenému hadicovému rozvodu se připojují obdélníkové, kruhové nebo impulzové zavlažovače. Nejlevnější s talířovou podložkou se položí do středu zalévané plochy. Jiné stojí na nožkách a mají dosah až na 20 metrů. Množství “srážek” na m2 za hodinu se pohybuje kolem tří litrů. Přenosné zavlažovače, umožňující nastavit šířku i délku skrápěné plochy, vystačí k obsluze ploch od 60 do 400 m2. Pro “hodinkami” řízené zavlažování jsou vhodnější kruhové zavlažovače, jejichž tryska se pomalu otáčí miniaturní vestavěnou turbínkou. Pootočením voliče lze pro určité úhly nastavit jinou délku dostřiku, aby nekropily tam, kde nemají.
***
Hadicové držáky a navijáky
Manipulaci s hadicí usnadňují a její životnost prodlužují nástěnné držáky, hadicové navijáky a hadicové vozíky. Nástěnné držáky se upevňují poblíž zahradního kohoutu, pokud možno na stinném místě. Hadici na držák ukládáme v jednom směru volně visícími závity tak, aby z ní voda při zavěšování volně vytekla. Hadicový naviják s bubnem se připevňuje na zeď, nebo se přenáší na trubkovém rámu. Hadice delší než 30 m se nejlépe přemisťují a pokládají z hadicového vozíku na kolečkách, který bez námahy táhneme za sebou.
Popisy k obrázkům
Kruhový trojramenný zavlažovač Samba s dostřikem až 9 m (410 Kč)
Malý přenosný zavlažovač Boogie otočením kola s tryskami postřikuje šesti různými proudy s dostřikem do 10 m (330 Kč)
Zavlažovač nebo postřikovač se spustí nasunutím hadicové rychlospojky do vodní zásuvky
Komfortní hadicový vozík Gardena s třiceti metry půlpalcové hadice (3549 Kč)
Autor fotografií: foto: Gardena