U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Skalničkářské specialitky
Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Ing. Eva Skalská
Opravdu zdatní skalničkáři se můžou pochlubit lahůdkami, které nejsou až tak obvyklé. Většinou jsou tyto rostlinky náročnější na kvalitu půdy a hlavně vyžadují víc péče přes zimu.
Nejprve naše domácí, přísně chráněná, zemní orchidej: střevíčník pantoflíček. V přírodě roste v porostech listnáčů na opuce nebo vápenci. Její květy vypadají neobyčejně exoticky – okvětní lístky jsou hnědočervené a velký pysk je jasně žlutý. Při pěstování pamatujme, že vyžaduje polostín a vlhkou humózní půdu s dostatkem vápna, a proto před výsadbou do půdy přimísíme drcený vápenec. Tato orchidej se musí chránit před zimou, zavděčíme se jí přikrývkou z chvojí.
Nápadnými krasavicemi mezi skalničkami jsou severoamerické lewisie. Jejich květy hrají všemi barvami od bílé až po červenou. Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti ve svislých spárách mezi kameny, odkud voda snadno odtéká a nezůstává v růžici listů. Rostlinky se vysazují do propustné štěrkopísčité země bez vápna; zejména kolem krčku má být až 80 procent štěrku. Humus smí být jen hlouběji u slabších kořínků. Všechny druhy lewisie se musí chránit zejména v zimě před mokrem, které je může i zahubit. Přikrývají se například tabulkou skla.
Další dva poklady bohužel naši zimu nevydrží. Ale pro jejich krásu je stojí za to přenášet ze záhonu do chladné bezmrazé místnosti (například do zimní zahrady) a nechat je odpočívat.
Zemní orchidej Pleione pochází z hor Indie, Číny, Barmy a Thajska. Atraktivní květy různých růžových tónů se rozvíjejí současně s novými výhony. Pro tyto rostliny je vhodná směs nevápenné listovky, rašeliny s menší přísadou písku a cihelné drti a se značným množstvím stříhaného rašeliníku. Umísťují se na severovýchodní straně skalky, na mírném svahu s dobrou drenáží, ale na jaře a v létě stále vlhkém. Za vegetačního klidu musí mít chladno a téměř sucho.
Vytrvalá bylina Rhodohypoxis baurii pochází z vlhkých svahů jižní Afriky. Roztomilé kvítky bílé, růžové a červené barvy jsou 2,5 až 3 cm široké. Nejlíp se jí daří v propustné kyselé půdě s příměsí rašeliny a na plném slunci. V létě vyžaduje hodně vlhka, v zimě naopak sucho, a proto je lépe pěstovat rostliny v květináči, který na podzim uklidíme do nemrznoucí místnosti a zapustíme do vlhčí rašeliny.
Popisy k obrázkům
Střevíčník pantoflíček
Lewisia ‘Pinkie’
Rhodohypoxis baurii
Pleione, tibetská orchidej
Autor fotografií: foto: Martin Mašín a archiv