U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Schody z “hravé chalupy”
Kategorie: Náš tip | Autor: Věra a Silvestr Vaškovi
Někdo si možná vybaví, že jsme v únoru 2002 psali o chalupě
“na hraní”. Dnes bychom rádi dodali, že si její majitelé, manželé Vaškovi z Brna, hrát nepřestali. Jsou oba konstruktéři, a tak se nebojí ani zásahů do stavby, jakých by se jiní sami neodvážili.
Když jsme u nich byli před téměř třemi roky na návštěvě, litovali, že u schodiště propojujícího dvě galerie v prostoru, který se otevřel vybouráním střední části shnilého stropu, ještě chybí prvky zábradlí. Slíbili, že až bude hotovo, pošlou obrázky. Přišly s pěkným dopisem. “Už přes 20 roků sám nefotografuji, proto jsem si vypůjčil vhodný fotoaparát se širokým objektivem a zkusil schodiště vyfotografovat. První film se mi nelíbil, proto jsem při další návštěvě Brna sehnal ještě silnější 200W žárovky. Pod střechou v hale jsme namontovali osvětlení tak, aby se rozvody v záběrech neobjevily. Při tom jsem se naučil zacházet s fotoaparátem a Věrka zase obsluhovat osvětlení. Vděčíme vám za to, že jste nás rozhýbali a přiměli k fotografování. Osvětlování při akci schody nás navíc přivedlo na myšlenku otevřít v hřebenu střechy další okno slunečnímu světlu. Jestliže přichází rovnoběžné různými otvory, vytváří jedinečnou atmosféru. Hala je nejvíce vnímaný prostor, kterým se všichni pohybují. Stojí za to si s ním ještě pohrát. Postup úpravy zábradlíOpracované borovicové sloupky jsme brousili smirkem 400 a některé části smirkem 600 a potom napustili vodovým mořidlem holubí šeď (světlý odstín). Vytváří patinu téměř nerozeznatelnou od starého dřeva. Po uschnutí se vše znovu dobrousilo smirkem 600. Madlo, které je dubové, jsme důsledně vybrousili smirkem 600 a pak ještě jemnější zrnitostí 800, takže plocha je i bez nátěru sametově lesklá. Také tuto část jsme napustili stejným mořidlem a dobrousili. Dále jsme všechno napustili luxonolem (5 dílů odstínu kaštan, 1 díl mahagon a 2 díly bezbarvého). Nátěr jsme provedli dvakrát. Vždy asi po 20 minutách jsme utřeli hadříkem místa s většími nánosy, které by vytvářely lesky. Po sestavení zábradlí jsme zaretušovali spoje a různé kosmetické vady, vše napastovali rozehřátou CIRINE pastou a za tepla vyleštili. Dokonalejší by byla konečná úprava včelím voskem, který jsme použili při úpravě starých skříní – dodá povrchu sametový vzhled a dlouho medově voní (včelí vosk se rozpouští v technickém benzinu a nanáší hadříkem podobně jako při šelakování; pozor, při práci se musí důkladně větrat). Ale špatně nedopadla ani tato varianta.”
Popisy k obrázkům
Původní vzhled haly s čerstvě vysoustruženými sloupky, které čekají na povrchovou úpravu
Pohled z podesty na dílo, z něhož mohou mít majitelé opravdu radost – stejně jako z rozhodnutí otevřít tento prostor do krovu
Tyčku provizorního zábradlí nahradilo umně tvarované madlo; v první části schodiště se skutečně vznáší
Autor fotografií: Foto M. Mašín a S. Vašek