Údržba zahradního nářadí
Po maratonu jarních prací na zahradě je dobré věnovat nějaký čas i údržbě zahradnického nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude bezpečnější a často i méně namáhavá.
Motyky a motyčky, rýče, lopaty i hrábě z oceli dlouhodobě nejvíce trpí korozí. Neukládejte je tedy zbytečně zanesené zbytky hlíny nebo rostlin, a pokud vás čeká sezónní přestávka v rytí, kopání či hrabání, poskytněte kovovým částem ručního nářadí alespoň průběžnou péči. Ta spočívá především v pečlivém očištění starým nožem a ocelovým kartáčem, který zbaví kov nečistot a rzi.
Při větším rozsahu koroze k jejímu odstranění použijte některý z odrezovačů (Hokr, Kittfort, Rezol). Antikorozní přípravky lze na větší nářadí nanášet štětcem, menší kusy (motyčky, lopatky, sázecí kolíky) můžete do odrezovače v nádobě rovnou ponořit. Některé odrezovače se po příslušné době působení omývají vodou, na jiné je v případě potřeby možné rovnou nanášet ochranný nátěr, kterým spousta zahradníků své nářadí jednou za sezónu (zpravidla před zimou) opatřuje.
Pokud nářadí nenatíráte, je dobré ho před dlouhodobějším uložením ošetřit jemnou vrstvou konzervačního oleje (např. WD 40 ve spreji). Konzervace poslouží rovněž jako prevence proti korozi.
Nůžky a nože
Podobným způsobem ošetřete zahradní nůžky, nože a ruční pilky. Všechno nářadí očistěte od zbytků hlíny, pilin a trávy, u nůžek nevynechejte ani hůře dostupná místa v rukojeti či u středové matice, kterou je dobré při čištění mírně povolit. Ostří nůžek a nožů i listy prořezávacích pilek se také vyplatí pravidelně ošetřovat olejovým filmem a čas od času je dobré veškerá ostří nabrousit. Ušetří to nejen námahu zahradníka, ale také nářadí, které se při správné ostrosti méně namáhá a opotřebovává.
Zahradnické příručky doporučují přebrousit nůžky dokonce po každém stříhání. Začínají-li nůžky rezavět, použijte rovněž odrezovací přípravek. Námahu si ušetříte i naostřením čepelí motyk a rýčů. Nejjednodušší je použít k tomu stolní kotoučovou brusku. Některé typy pořídíte i za méně než tisíc korun a tomu, kdo pravidelně zahradničí a chce své nářadí pravidelně přiostřovat, se její nákup vyplatí. Brousit však lze i ručním pilníkem. Kvalitní nářadí pak samozřejmě drží ostří výrazně déle než levné výrobky z ocelového plechu.
Násady a topůrka
Řada zahradníků nedá dopustit na moderní odlehčené nářadí s kompozitovými násadami a topůrky, ale mnoho jiných milovníků zahrad stále zůstává u klasiky. Dřevěné násady se však časem opotřebují, mohou se zlomit nebo uhnívat kvůli vlhkosti a sledovat jejich stav a kvalitu je rozhodně dobré i z bezpečnostních důvodů. Pomocí klínků či vrutů zajistěte, aby dobře držely a neviklaly se. Včas odstraňte případné třísky, prasklou násadu vždy vyměňte za novou. Násadám a topůrkům můžete poskytnout péči v podobě nátěru olejem na dřevo, dolní část násad v místě napojení na rýč, lopatu či hrábě je možné chránit stejným nátěrem jako kovové tělo příslušného nástroje.
www.hokr.cz, www.kovostrazov.cz
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock