U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: Pavel Zeman

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým věcem.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky) či imitace různých druhů dřevin, imitaci kovu s patinou, želvoviny a malachitu. Dnes vás seznámíme s úpravou, vytvořenou drásáním.

11. Drásání

Drásání neboli strukturování dřeva je technologie povrchové úpravy, při níž se z jeho povrchu vybrousí měkčí části – využije se rozdílné hustoty jarního a letního dřeva. Povrch dřeva získá na plastičnosti, zdůrazní se struktura let.Takto upravený předmět bude mít patinu staré a léta používané věci. Nejvhodnější je pro drásání měkké dřevo: smrk, borovice a modřín, u nich je struktura nejvýraznější.

1. Ruční strukturování

Jemnější ruční drásání za pomoci ocelového kartáče trvá déle a je vhodnější na menší plochy, jako jsou například rámečky na obrázky. Tlak vyvíjený na kartáč se řídí tím, jakou chceme dosáhnout reliéfnost kresby. Menší drásaný předmět upneme pomocí truhlářské svěrky nebo stahováku k podložce – usnadní to práci a předejde možným zraněním. Ještě více to platí u drásání pomocí vrtačky.

2. Drásání pomocí vrtačky

Použijeme ocelový nebo nylonový kartáč se stopkou, který upneme do vrtačky. Otáčky a přítlak opět volíme podle druhu dřeva.

Drásání si můžeme usnadnit použitím horkovzdušné (opalovací) pistole. Je to trochu podobné, jako bychom opalovali starý lak z oken. Opalujeme-li příliš dlouho jedno místo, začne dřevo černat a uhelnatět, měkčí části dříve. Opálené dřevo pak očistíme kartáčem nebo vrtačkou. Práci na větší ploše nám usnadní nástavec na horkovzdušnou pistoli, který rozšíří záběr a zintenzivní proud teplého vzduchu. Opalovat můžeme i přímým plamenem pomocí letlampy nebo plynového hořáku. Je však zapotřebí pracovat ve větrané místnosti bez hořlavých nebo snadno vznětlivých látek. Nejvhodnější je práce venku, nesmí ale být vítr, aby neotočil plamen nežádoucím směrem. Opálením získá dřevo i na odolnosti.

Všechny postupy, provádíme-li je poprvé, je vhodné si nejprve vyzkoušet na odřezku stejného materiálu.

Jen pro zajímavost zmiňme i další způsoby strukturování, používané průmyslově: chemické lázně a pískování (pomocí vysokého tlaku vzduchu a drobných částic písku nebo plastových kuliček).

Konečná povrchová úprava

Odrásaný povrch vykartáčujeme jemnějším rýžákem či kartáčkem na ruce nebo vyluxujeme. Tím jej zbavíme posledních nečistot a prachu. Potom provedeme povrchovou úpravu voskem a necháme výrobku přírodní vzhled, nebo použijeme bezbarvý lak či lazurovací barvu.

***

Dřevěná krabička

Strukturovaným povrchem ozdobíme jednoduchou dřevěnou šperkovnici, krabici na čaje apod.

Práce s horkovzdušnou pistolí a vrtačkou

Popisy k obrázkům

1 Vrtačkou s kartáčkem vybrousíme povrch všech zvenku viditelných částí krabičky ještě před jejím sestavením

2 Plochy upravené drásáním očistíme od prachu a poté natřeme hnědou lazurovací barvou

3 Hrany dna a víka můžeme zakončit profilovanými lištami nebo je nechat pouze strukturované. Pro zvýraznění natřeme lišty (nebo hrany) odlišnou barvou

1 Pomocí horkovzdušné pistole nejprve celý povrch dřeva opálíme

2 Opálený materiál pak kotoučkem na vrtačce vybrousíme

3 Hotový povrch má jemnou strukturu, zajímavý vzhled ještě podtrhují zbytky opálení

Drásáním můžeme upravit povrch například jídelního koutu v selském stylu. Bude to sice chvíli trvat, ale výsledek stojí za to. Použit byl kartáč

Máme-li možnost, obrazový rámeček obrousíme ještě před spojením. Ve spojích by jinak šlo drásání přes sebe a nevypadalo by to hezky

Porovnání povrchu dřeva před a po úpravě drásáním. Takto výrazné, hluboké struktury nejsnáze dosáhneme pomocí vrtačky

Drásání ocelovým kartáčem je vhodné hlavně na menší předměty

Práci zrychlí použití drátěného kotoučku se stopkou, upnutého do vrtačky

Autor fotografií: Realizace a FOTO Autor

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů