Vodní prvky v zahradě
Vodní prvky dotvářejí atmosféru zahrady a slouží také jako zdroj vody. Můžete si je postavit či vyrobit nebo si rovnou vybrat hotovou fontánu, kašnu či chrlič z nabídky na trhu.
Výběr hotových vodních prvků či jejich jednoduchých stavebnic pro stavbu svépomocí je na trhu obrovský. Můžete volit podle materiálu, ceny, charakteru zahrady i podle toho, zda se vám líbí spíše moderní design, tradiční tvary, nebo napodobeniny romantické klasiky zámeckých zahrad.
Vzhled zahrad se nejčastěji dotváří nejrůznějšími kašnami, fontánkami nebo ptačími pítky a všechny tyto prvky mohou být buď samostatně stojící a případně přenosné, nebo nástěnné. Mohou být vyrobeny z litiny, keramiky, ale také z kamene či dřeva nebo z odolných pryskyřic (polyresinu), které imitují vzhled přírodních materiálů nebo kovu.
V průmyslově vyráběných vodních prvcích se o vodní režim obvykle stará malé tiché čerpadlo, ale vyloučeno není ani použití samospádových systémů.
Jak pečovat o polyresin
Volba výrobků z polyresinu je praktická z řady důvodů. Na rozdíl od kamene či litiny jsou kašny a fontány z polyresinu lehčí, lze s nimi snadněji manipulovat a je možné je bez obtíží přestěhovat na zimu pod střechu. Polyresin můžete snadno očistit vlhkým hadrem a doporučuje se to čas od času zvláště na místech, kde neprotéká voda. Během údržby je vhodné zkontrolovat stav čerpadla a hadiček a po nějaké době je vždy i vyčistit. Dělejte to častěji, pokud máte tvrdou vodu, abyste předešli přílišnému usazování vodního kamene.
Elektrická čerpadla a jejich příslušenství jsou nejcitlivější součástí vodních prvků, ať už jsou fontány či kašny vyrobeny z jakýchkoli materiálů. Věnujte jim tedy pravidelnou péči i v případě, že vedou vodu v jinak víceméně nezničitelném kameni nebo litině.
Pozor na výšku hladiny
Kromě elektrického pohonu mohou fungovat čerpadla fontánek a kašen také na solární pohon. Oba systémy pak kromě statického existují i v plovoucím provedení, které se hodí pro jezírka a větší dekorativní nádoby, v nichž můžete zároveň rozmístit vodní rostliny a kameny.
Pokud nekupujete vodní prvek se zabudovaným čerpadlem a sestavujete ho z více komponentů, je u miniaturních elektrických pump nutné brát v úvahu výšku hladiny v nádobě, z níž čerpají vodu. Například některým solárním čerpadlům stačí hloubka 5 až 7 centimetrů. Deska s pumpou se v tomto případě pokládá na vodní hladinu. Při dopadu slunečních paprsků se pumpa uvede do chodu a vede vodu do trysek.
www.zahradnikasna.cz, www.fontany.net
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem