Letní topidla
K romantice letních večerů a nocí patří posezení u ohně. Krásu plamenů si ovšem užijeme, až když se setmí, a to již nám zase může být chladno. Na lezavou zimu ale můžeme vyzrát.
Zahřeje nás oheň, pokud si ale chceme posedět třeba na terase, plameny zastoupí teplo z plynové či elektrické lampy a zářiče. U nich si sice neužijeme magického kouzla plamenů a poletujících jiskřiček, ale zaručeně neprochladneme. A romantiku večeru dodáme zapálením loučí, svíček a luceren.
Plynové teplomety
Plynové tepelné zářiče, terasová topení, ohřívače nebo také plynové heatery – názvů mají mnoho. Jde o topidla na propan-butan určená pro zlepšení tepelné pohody za chladných nocí nebo při zhoršeném počasí. Můžeme je použít ve venkovním prostředí nebo v dostatečně větraných prostorech. V prostoru, ve kterém je plynové topidlo užíváno, musí ale být dostatečný přísun čerstvého vzduchu, obecně platí na 1 kW výkonu 10m3/h výměny vzduchu.
Mějme na paměti, že se stojanové zářiče mohou třeba při silném větru převrhnout. Sice tomu lehce brání váha LPG lahve, ale vždy je lepší topidlo zafixovat k podloží, na kterém je umístěno. Kvalitní modely jsou navíc vybaveny pádovou pojistkou, která při převrhnutí vypne přívod plynu. Dále mají integrované automatické piezozapalování a plynulou regulaci výkonu.
Mohou mít tvar pyramidy, hřibu, oblouku atd. Oblouková konstrukce dovoluje topnou hlavici umístit nad stůl nebo nad sezení, čímž se zlepší efektivita vytápění požadovaného prostoru.
Elektrické infrazářiče
Na terasy, ale i pod slunečníky, lze nainstalovat outdoorové elektrické infrazářiče (s certifikáty IP44 a IP65, IP67 proti tryskající vodě, sněhu apod.). Jsou vybaveny spínačem nebo dálkovým ovládáním a jejich pomocí dosáhneme komfortní pocitové teploty v prostoru, který tepelné záření obsáhne.
Halogenové, quartzové nebo karbonové infrazářiče neohřívají vzduch, ale pevné částice, od kterých se následně teplo odráží. Venku nás tedy zahřejí podobně jako slunce. Nejlepším výrobkem na trhu jsou karbonové infrazářiče, které přemění až 98% energie na teplo. Pracují s velmi nízkými infračervenými frekvencemi, což umožňuje průnik tepelných vln hlouběji do lidského těla.
Komfortní zóna je závislá na mnoha faktorech: základem je instalační výška a prostředí, kde je infrazářič umístěn. Obecně se doporučuje umístit na plochu více infrazářičů s nižším výkonem než méně s vyšším. Jeden můžeme například zavěsit na stěnu a nechat záření dopadat pod určitým úhlem shora, druhý může stát na podlaze a zahřívat nohy.
Také kvalitní elektrické zářiče jsou opatřeny bezpečnostním pádovým spínačem, který při povalení zářiče přeruší elektrický obvod.
Mobilní ohniště a topeniště
V zahradě, pod pergolou nebo na terase využijeme také přenosná ohniště. Mohou být vyrobena z plechu nebo nerezové oceli. Prodávají se v e-shopech, v zahradních centrech hobbymarketů a v obchodech s grily a potřebami pro camping. Většinou mají tvar koše nebo mísy, ale mohou mít i podobu hranolu, krychle nebo válce.
Staví se buď přímo na zem, nebo jsou opatřeny nožičkami či podstavci. Protože obvykle jde o přenosné modely, mají ve výbavě často také tácy, na které se staví, aby nezničily trávník. Topí se v nich dřevem nebo dřevěným uhlím, ale použít můžeme i suché ostříhané větvičky a podobný zahradní odpad. K mnoha ohništím výrobci dodávají poklopy a mřížky, pak poslouží také jako gril.
www.mountfield.cz, www.lcn-nabytek.cz, www.kika.com.cz, www.meva-trade.cz, www.kvalitnislunecniky.cz, www.thermowell.cz
text: Helena Štětinová
foto: archiv firem