Speciál Bezpečná dílna: Pracovní oděvy
Ochranné oděvy a pomůcky v zaměstnání bereme jako samozřejmost. V soukromí již na bezpečnost tolik nehledíme, i když většina úrazů vzniká právě při práci v domácnosti a na zahradě.
Tam pracujeme hlavně o víkendu, proto není divu, že chceme vypadat dobře. Práce a jistá elegance se ale nevylučují. Pracovní oděvy, rukavice, ale také obuv do zahrady či pro práci v dílně a na dvoře jsou oproti obnošeným oděvům, které při práci obvykle dotrháme, hezké, funkční a pohodlné zároveň. Co by nám v pracovní výbavě nemělo chybět?
Obuv a rukavice
Vhodná obuv. V záhonech se již nemusíme pohybovat pouze v holínkách, pořídit si můžeme další typy nepromokavých bot, kotníčkové i snadno nazouvací. Pro těžkou práci by měla být samozřejmostí pevná obuv s neklouzavou podrážkou a třeba i ocelovou špičkou.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Bezpečná dílna:
Bezpečné žebříky
Chce to dobrou sekeru
Cirkulárky “na míru”
Na bezpečnost se při práci často zapomíná
Bezpečné prodloužení
________________________________________________________________________
Dále jsou to rukavice. Ochrání nás jak před poraněním, tak před mozoly a puchýři. Potřebovat jich budeme hned několik druhů, vhodný typ vybereme podle činnosti, kterou v nich budeme vykonávat. Třeba na pletí se hodí tenké rukavice s nepromokavou a protiskluzovou úpravou, při péči o růže oceníme silnější rukavice odolné proti trnům.
Pokud vlastníme jezírko, potřebujeme také gumové rukavice pro práci ve vodě. Mužům přijdou vhod silné textilní rukavice vyztužené proti prořezu. Volíme typy, které se snadno přizpůsobí tvaru ruky každého uživatele. Hodí se i klasické pracovní rukavice z kůže a bavlny s podšívkou ve dlani.
Oděv a ochrana hlavy
Dále bychom měli myslet na pokrývku hlavy, která nás ochrání proti slunci nebo dešti. Při stavění, řezání dřeva a podobné činnosti se hodí přilba, v některých případech i ochrana uší a respirátor. Zapomenout nesmíme na pracovní kalhoty a bundy, které také volíme podle typu práce. Mohou to být jen lehké montérky, košile a kraťasy, nebo kalhoty, bundy a kombinézy se zesílenou ochranou namáhaných míst, obvykle v sedací části a na kolenou. Ženy mohou mít i sukni nebo šikovnou zástěrku se spoustou kapes.
Pro práci s pilou je vhodné neprořezové oblečení. Jeho materiál a speciální konstrukce se skládají z několika vrstev velmi dlouhých vláken, která se v případě kontaktu s roztočeným řetězem pily během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej zastaví. Tento důmyslný způsob tak dokáže zabránit vážnému zranění.
Bundu s protipořezovou ochranou si vybereme takovou, abychom ji mohli používat celoročně. Pokud nechceme investovat do protipořezových kalhot, vybereme si alespoň speciální návleky, které jednoduše navlékneme přes běžný oděv.
Speciální ochranu (pláštěnku s kapucí, klobouk a zástěru, rukavice a brýle) potřebujeme při postřikování stromů, abychom nebyli zasaženi jedovatým roztokem.
Nezapomeňme na brýle
Při práci na zahradě a v dílně používáme kvalitní brýle a ochranné štíty, které nás ochrání před vniknutím cizího tělíska do oka. Mít bychom měli i sluneční brýle, protože ultrafialové paprsky při dopadu na oko poškozují hlavně vnější vrstvu a UV záření může být i příčinou šedého zákalu.
Dobrá rada
Po ruce by měla být i dobře vybavená lékárnička s repelentem, dezinfekcí, aspirinem, prostředkem na ranky po štípnutí hmyzu, pinzetou na klíště, různými druhy náplastí, pružným obinadlem, rychloobvazem, tlakovým obvazem a nůžkami.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem