Jak doma v létě udržet příjemné klima bez klimatizace
Letošní léto nás trápí horkými dny. Někdy můžeme utéct k vodě, schovat se ve stínu v přírodě nebo si dávat jednu zmrzlinu za druhou. Co ale dělat, když je doma na padnutí?
Je celkem jedno, jestli věříte na globální oteplování nebo ne. Horké dny v létě přichází tak jako tak. Z ulic a domů sálá horký suchý vzduch a v našich domech a bytech je nesnesitelné vedro. Proto jsem pro vás vybrali několik méně i více náročných triků, díky kterým si doma můžete zachovat příjemné klima i během horkých dní.
Vytvořte si stín
Správně zastínit okna je to nejmenší, co můžete udělat. A pomáhá to. Hodně. „Nezáleží tolik na tom, zda se jedná o venkovní či vnitřní žaluzie nebo textilní závěsy, jde hlavně o správné využití. To může snížit vyhřátí domu o 40 až 50 %,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Ráno před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhněte. Zabráníte tak tomu, že vám slunce během dne rozžhaví domov doběla. Pokud jste přes den doma a nechcete tam být potmě, pracujte se stíněním během dne a zatahujte alespoň ta okna, kudy slunce zrovna nejvíce svítí. Nějaké závěsy obvykle v domácnosti již máte, takže jde jen o to je využít. Za nulovou investici můžete hodně získat.
Správně větrejte a držte okna zavřená
Ochlazení otevřením oken bude fungovat jen ve chvíli, kdy vnější teplota není vyšší než 25 °C. Pokud je vyšší, je lepší držet okna zavřená. Může se to zdát nelogické, ale když se venku nehne ani větvička a vzduch jen žhne, tak si větráním opravdu nepomůžete. Naopak pustíte rozpálený vzduch dovnitř. Větrejte proto hlavně večer a přes noc, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí, a snažte se ho dostat do celého domu. Ale nezapomeňte s prvními paprsky slunce okna zase zavřít!
Pokud musíte větrat přes den, otevírejte jen ta okna, která jsou zrovna ve stínu. Při větrání využívejte proudění vzduchu, které je takovou přírodní klimatizací. To věděli už lidé před tisíci lety, kteří využívali sofistikovaný systém průduchů k tomu, aby v domě dosáhli příjemného klimatu. Máte-li třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.
Protisluneční fólie
Ne na každé okno se dá instalovat pořádné zastínění. V takovém případě mohou být dobrým a rychlým řešením speciální protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Fungují tak, že odrážejí sluneční paprsky a interiér se díky tomu tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu mohou zadržet až 80 % slunečního záření, přitom ale dovnitř stále propouštějí světlo. Dají se nalepit z vnější i vnitřní strany skla. Ty nalepené z vnější strany jsou účinnější, protože paprsky odrazí dříve. Instalaci fólií s trochou šikovnosti můžete zvládnout i sami. Určitě se ale předtím poraďte s odborníkem, abyste vybrali správný typ a věděli přesně jak na to.
Ventilátory, větráky
Pokud se do ochlazování rozhodnete zapojit i elektrickou energii, ale klimatizace se vám zdá zbytečná, může pro vás být řešením nákup správného větráku. Ventilátor zvýší proudění vzduchu, díky čemuž i vysoké teploty budou snesitelnější. Ve vhodném letním oblečení obvykle v klidu zvládáme teploty do 25 °C. Pokud přidáme lehký vánek v rychlosti okolo 2,5 km/h, rázem sneseme pohodlně i teplotu okolo 28 °C.
Větrák umístěte co nejvíc strategicky, aby účelně rozháněl vzduch všude, kde je potřeba. Nebo zajděte ještě dál, pořiďte si větráků víc, umístěte je v místnosti proti sobě a vytvořte si doma příjemný vánek. „Větráky ochlazují lidi, ne místnost. Proto by neměly běžet v prázdné místnosti. Hodina provozu klasického stojacího větráku s příkonem 60 W sice vyjde jen na necelých 0,30 Kč, ale lidé zapomínají, kolik těch hodin v horkém létě proběhne,“ upozorňuje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Co dál můžete udělat
Zbytečně nevyvářejte. Nechte si několikahodinové vaření guláše nebo pečení krůty na chladnější dny. Sporák i trouba zbytečně přitápějí v již tak rozpáleném domově. A navíc, těžká jídla se do horkých dnů stejně nehodí a budete se cítit lépe, když si dáte třeba salát.
Zchlaďte se vodou. Kdykoli můžete, osvěžte se studenou sprchou. Ráno, po příchodu z práce i před spaním. Akorát myslete na to, že voda není zadarmo. „Ve sprše za minutu proteče zhruba 10 l vody. Každá krátká osvěžující pětiminutovka nás tedy vyjde na zhruba 4 Kč. Při třech sprchách denně už je to 12 Kč, za týden pak 84 Kč,“ vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.
Uložte se do bavlny. Možná vás to překvapí, ale povlečení z lehké bavlny je pro horké noci to nejlepší řešení. Přírodní materiál dobře dýchá a absorbuje vlhkost. Budete se v ní cítit lépe než ve zdánlivě lehkém povlečení ze saténu nebo polyesteru.
Vysaďte zeleň. Co vždy pomůže k příjemnějšímu vzduchu, je zeleň okolo domu. Není to sice okamžité řešení, ale vyplatí se. Vysaďte okolo domu stromy, které za pár let poskytnou v létě příjemný stín.
TEXT: UŠETŘENO.CZ
FOTO: UŠETŘENO.CZ