Speciál Ploty: Dřevěné ploty
Dřevěný plot stále zůstává jednou z nejlepších voleb v případě oplocení tradiční chalupy, ale i chaty nebo moderního víkendového domu. Je poměrně pracný, musí se udržovat, ale stojí za to.
Dřevěné ploty můžeme postavit jako neprůhledné, kombinované a průhledné. Mezi neprůhledné ploty patří prkenná ohrada, případně ploty z fošen, horizontálně kladených mezi sloupky. Neprůhledné oplocení zvolte, pokud je pro vás důležité především soukromí ohrazeného pozemku a také zvýšená ochrana před větrem, prachem či navátým sněhem, jestliže to terénní a povětrnostní podmínky v místě vašeho domu vyžadují. Neprůhledná ohrada tvoří i částečnou protihlukovou bariéru.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Ploty:
Natírání dřevěného plotu
Stavba plotu I. – drátěný
Stavba plotu II. – zděný
Kdo odpovídá za plot
Clony na plot
Plotové sloupky a pilířky
________________________________________________________________________
Ohrada je logicky náročnější na spotřebu materiálu včetně nátěrových hmot a její stavba bude nákladnější než průhledné ploty z prken nebo planěk.
Neprůhledné i průhledné oplocení obvykle sestává ze sloupků umístěných ve stejných vzdálenostech, mezi nimiž je zavěšena plotová výplň. Ta je tvořena dvěma vodorovnými příčníky (rýglemi), na něž se připevňují plaňky nebo prkna.
Sloupky mohou být dřevěné, obvykle z trámků či loupané kulatiny nebo podélně štípaných kmenů. Udělat se dají rovněž ze železničních pražců, ocelových trubek, je možné je vyzdít z cihel nebo kamenů či betonových plotových tvárnic a není vyloučeno ani použití tradičních sloupků z betonu. Krásné jsou i tradiční kamenné sloupky s otvory nebo zapuštěným kováním pro usazení plotových dílců.
Výplň plotových dílců pak v případě průhledných dřevěných plotů tvoří plotové dílce z planěk, tyček, latí, prken či tenké kulatiny. Kombinované oplocení se skládá z neprůhledné linie a průhledných výplní. Neprůhlednou část tvoří podezdívka a sloupky a průhledné výplně mohou být ze svisle kladených dřevěných latí, planěk, prken nebo i vodorovně kladených desek nebo fošen s mezerami.
Plaňky, latě nebo prkna
Tradiční dřevěný plot se obvykle dělal z planěk, které jsou v nejjednodušším případě loupanou smrkovou tyčovinou, nebo se dělají z půlené či čtvrcené kulatiny. Na pilách i v hobbymarketech pak můžete koupit plaňky či plotovky s hranolovým profilem v různých šířkách i výškách, které mohou být nahoře rovné nebo zakončené špičkou, obloukem či jinak tvarované. K dostání bývá i soustružená kulatina nebo dokonce palisády různých průměrů. Vše lze pro stavbu dřevěného plotu použít, rozhodující jsou náklady a také vzhled, který by měl vycházet z charakteru oplocené stavby.
Vzhled plotu a jeho průhlednost určuje výška planěk, rozestup mezi nimi, přibíjení planěk „na střídačku“ kulatou nebo rovnou stranou k příčníku, jejich kladení svisle nebo šikmo přes sebe (do kosočtverců).
Prkenný plot tvoří svisle nebo vodorovně umístěná prkna. Jsou kladena na těsno nebo s různými rozestupy. Příliš velkou celistvou plochu pomůže rozbít upevňování prken střídavě z vnější a vnitřní strany příčníků nebo tvarování horního okraje plotu. V řadě zemí jsou dřevěné ploty tradičně vyplétané z proutí, což je vzhledově velmi efektní, levná, ale ne příliš trvanlivá varianta dřevěného oplocení. Proutěný plot se dělá tak, že dlouhé (obvykle vrbové) pruty se proplétají mezi slabšími kůly, aby vytvořily kompaktní plochu. Lze vytvořit i plot ze živých, do země zapíchnutých vrbových větviček či prutů, které se mezi sebou spletou. Postupným růstem plot zpevní a v sezóně se zazelená.
Správná výška plotu
Pokud chceme pozemek vymezit, oddělit od okolí, ale ochranná funkce plotu není až tak důležitá, postačí výška jeden metr. Takový plot se dá vhodnou výsadbou dokonale zamaskovat a nemá-li stavba tohoto typu na pozemku dominovat, je nízký plot dobrým řešením.
Plot vysoký metr a půl ohraničuje pozemek velmi zřetelně, ale ještě netvoří optickou překážku. Dvoumetrový plot už ovšem ano, takže chcete-li výrazně vymezit své soukromí, je výška 190 centimetrů odpovídající. S vyšším plotem se ovšem zvyšují náklady na materiál i stabilitu konstrukce. Za ideální výšku plotu lze tedy považovat rozsah mezi 150 a 180 centimetry. V místech, kde by se tato výška ukázala jako nedostatečná, například na úpatí svahu, je možné dosázet k plaňkám či pletivu živý plot.
Podezdívky plotů
Podezdívky dřevěných plotů jsou typické spíše pro městské domy, ale v řadě variant jimi můžete doplnit i ploty kolem chat a chalup. Jsou praktické, protože zabrání pronikání hlodavců i jiných zvířat do zahrady a zároveň alespoň částečně chrání spodní část dřevěných plotů před vlhkem.
Jsou-li dřevěné plotové dílce zavěšeny mezi zděnými sloupky, měla by být podezdívka ze stejného materiálu. Tedy například z cihel, kamene nebo betonových tvárnic.
U chat či novějších staveb mohou být pro stavbu podezdívek zajímavou variantou nejrůznější systémy tvárnic pro suchou stavbu. Princip suchého stavění nevyžaduje spojovací materiály (maltu, lepidlo), odpadá tedy i spárování.
Na trhu jsou tvarovky s různými profily a povrchy, například rovné či ve tvaru vlny, které se zvláště hodí pro zahradní architekturu, ploty, zídky či podezdívky. Povrch tvarovek může být štípaný, škrábaný nebo hladký. Tvarovky existují v širokém spektru barev a kromě toho i v několika barevných kombinacích. Základní barevné provedení je obvykle v odstínu přírodního betonu, vybrat si však můžete i odstín červený, hnědý, bílý, černý, žlutý nebo skořicový.
Velmi pevnou a stabilní podezdívku plotu vytvoříte rovněž z armovaných tvárnic pro ztracené bednění. Horní část zídky lze chránit vrstvou betonu, případně betonovými nebo keramickými dlaždicemi. Někdy se používá také pálená střešní krytina přilepená na vrstvě malty.
Velmi dobře vypadají i podezdívky dřevěných plotů z kamene vyskládaného na sucho. Ideální je částečně opracovaný nebo štípaný místní kámen, který lze klást na plocho a z něhož vytvoříte dostatečně stabilní zídku i v případě, že není vyšší než dvacet nebo třicet centimetrů. Kameny lze klást i na betonový základ a spojit je cementovou maltou. To je lepší způsob v případě, že máte k dispozici spíše drobnější kameny nepravidelných tvarů a velikostí.
Praktická a účelná je rovněž tradiční podezdívka z litého betonu, který se upěchuje do dřevěného bednění a zpevní roxorovou armaturou a kameny. Vyrábějí se i tzv. podhrabové (podplotové) desky. Podhrabová deska je betonový prefabrikát, který slouží jako bezzákladová alternativa podezdívky a ušetří až osmdesát procent nákladů na podezdívku.
text: Richard Guryča
foto: Autor, Martina Lžičařová a archiv firem