Choroby trávníku
Toužíme po krásném trávníku, ale i přes veškerou péči se na něm objevuje rez nebo nepěkné bělavé fleky? Trávník je nemocný a postihla jej rzivost, padlí nebo některá z plísní či houbovitých nákaz.
Plísňovité choroby se na trávníku vyskytují hned poté, co z něj sejde sníh, a objevují se na něm spolu s dalšími nemocemi v průběhu celého roku. Mohou to být například hnědavé nebo bílé skvrny elipsovitých, kruhovitých ale i nepravidelných tvarů, které zapříčinil sníh ležící dlouhodobě na nezamrzlé zemi, teplota 0 až 10 °C, vysoká vzdušná vlhkost. Příčinou je i neodklizená posečená tráva a listí, hutný povrch půdy, ale také přehnojení trávníku dusíkem na podzim.
Trávník také napadá sněžná světlerůžová plísňovitost trav (Microdochium nivale), dříve nazývaná plíseň sněžná, která trávník hlavně v zastíněných místech pokryje myceliem bělavé či narůžovělé barvy. Je potřeba odumřelou hmotu vyhrabat a přihnojit prostředky s obsahem ledku vápenatého nebo ledku amonného s vápencem. Hodí se i postřik přípravky Rovral Flo, Ortiva, Karben Flo Stefes, Heritage, Amistar. Podobně se projevuje také sněžná šedobílá plísňovitost trav (Typhula incarnata), dříve známá jako paluška travní.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Trávník na jaře:
Trávník hustý, zdravý, zelený
Vertikutace a provzdušnění trávníku
Na trávník s hráběmi
Vyžeňte krtka
Nakrmte svůj trávník
________________________________________________________________________
Nemoci během vegetace
V průběhu vegetace se na listech vytváří také rez, například černá rzivost trav (Puccinia graminis). Její tmavě rezavé prášivé puchýřky letních výtrusů se objevují hlavně v místě kolínek a také na spodní části stébel. Postupně dochází k narušování pletiv, zkrucování a zasychání listů. Později se objevují zimní výtrusy, které jsou tmavě černé a vypouklé. Na vině jsou vydatné dešťové srážky, rosy nebo přílišné zavlažování. Chorobu omezíme, když budeme zavlažovat pouze ve večerních hodinách.
Podobně je tomu i u korunkaté rzivosti trav (Puccinia coronata Corda). Na listech se objevují prášivé žluté a oranžové kupky doprovázené nekrózami, které následně vystřídají černé lesklé skvrny a následně dochází k destrukci listových tkání. Příčinou je extenzivní sečení travních porostů, vysoká teplota a vzdušná vlhkost a nedostačující výživa. Tuto chorobu omezíme častějším sečením a pravidelnou výživou. Z chemických přípravků lze použít například Rovral Flo, Impact, Heritage, Amistar, Bravo 500.
Trávník může zachvátit i padlí trav (Blumeria graminis). Na listech trav se objeví bělavý moučnatý povlak, který následně tvoří velké hnědavé skvrny a listy postupně odučervená mírají. Příčinou jsou obvykle stinné polohy, příliš husté a extenzivně sekané porosty i vysoká vzdušná vlhkost. Při velkém výskytu je potřeba zahájit ošetření fungicidy. Šíření choroby lze omezit vyrovnanou výživou, častým sečením a předcházet ji můžeme i výběrem odolných odrůd trav. Pomůže postřik třeba prostředkem Bumper 25 EC.
Žloutne-li nám na podzim vyživovaný a zalévaný trávník, může to mít na svědomí nitkovitost trav (Laetisaria fuciformis). Na travnaté ploše postupně vznikají nepravidelné skvrny, které později žloutnou až do barvy slámy. Při vyšší vlhkosti se pak objevují chomáčky vzdušného mycelia zbarvené dorůžova. Příčinou je nedostatečná výživa dusíkem i dlouhodobé zamokření nebo časté mlhy. Tuto nemoc můžeme omezit pravidelnou a vyrovnanou výživou, prořezáváním trávníku, případně ošetřením fungicidy. Pomůže Rovral Flo, Impact, Heritage, Amistar.
K dalším chorobám patří ještě fusariová a pythiová spála, bronzově hnědá ohniskovost trávníku a další.
Napadení houbami
Trávník mohou poškodit i choroby, jejichž původci jsou houby. Například Colletotrichum graminicola, která způsobí takzvanou antraknózu. Napadnout trávník mohou i houby Pyrenophora lolii Dovaston, jež vyvolají hnědou skvrnitost. Proti nim zasáhneme opět fungicidy, například Heritage, Amistar, Bravo 500.
Starší trávníky, které jsou založeny na písčitých nebo silně utužených půdách, mohou poškodit i houby z řádu Basiodiomycetes. Y Choroba se nazývá čarodějná kruhovitost trávníku (Marasmius oreades). Na ploše se objevují tmavě zelené kružnice nebo odumřelé travní zóny s bělavým myceliem v půdě či ve formě kruhů plodnic. Abychom tuto chorobu zlikvidovali, je zapotřebí trávník ošetřit fungicidními přípravky nebo vyměnit na postiženém místě půdu za kvalitní zeminu a nově ji osít odolnou travní směsí.
Při aplikaci jakýchkoliv prostředků dbáme na správné dávkování i čas aplikace. Sledujeme počasí a preventivní postřik provádíme podle nadcházejících povětrnostních podmínek. U všech těchto přípravků se řídíme doporučením uvedeným na obale výrobku či na přiloženém letáku a dbáme na jejich ekologickou likvidaci.
www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.aros.cz, www.agrocs.cz, www.wolf-garten.cz
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem