Zapuštěné zahradní bazény
V teplých dnech je příjemným osvěžením ponořit se do chladivé vody. Ve vlastním zahradním bazénu si můžete zaplavat po ránu, odpoledne i večer – podle chuti.
Vybrat si ten správný bazén není vůbec jednoduché. Typů bazénů je celá řada – odlišit je můžeme podle toho, zda jsou zapuštěné do země, polozapuštěné, nebo povrchové. Liší se i v konstrukci i v použitých materiálech. U zapuštěných bazénů se můžeme rozhodovat mezi keramickými, z kompozitních materiálů či nerezovými, nejčastěji používanými jsou ale fóliové a laminátové.
Fóliové bazény
Do země zapuštěné fóliové bazény jsou nejméně nákladnou variantou zahradních bazénů. Jsou určeny pro celoroční používání, vyrábějí se v mnoha tvarech a velikostech. Konstrukci tvoří pozinkované plechy nebo betonové stěny. Do konstrukce se vkládá speciální silná hydroizolační fólie z PVC, která tvoří vnitřní povrch bazénu. Volit lze z různých barevných odstínů.
Montáž fóliových bazénů není tak náročná, také oprava je při porušení fólie poměrně snadná a není třeba vypouštět celý bazén. Tento způsob konstrukce umožňuje vytvořit téměř jakýkoliv tvar bazénu. Kvalitní fólie mají dlouhou životnost, jsou odolné vůči UV záření, účinkům chemicky upravené vody, hnilobě a plísním a také odpuzují mikroorganismy.
Laminátové bazény
Oblíbené jsou bazény laminátové. Jedná se vlastně o sklolaminát, díky skleněné výztuži jsou bazény rozměrově stálé i za velmi rozdílných teplot, takže nekřehnou a nevytvářejí se v nich mikrotrhlinky snižující životnost. Laminát má dobré mechanické vlastnosti, je odolný chemikáliím, užívaným při úpravě vody, dá se dobře probarvovat. Životnost laminátových bazénů se počítá na desítky let.
Laminátové bazény jsou vyráběny v továrně podle formy jako monolitický kus, jejich povrch tak není narušen žádnými spoji. Kvůli dopravě je šířka těchto bazénů omezena na 4 metry, osazují se jako celek.
Samonosné bazény
Jestliže si chcete vybudovat venkovní bazén, který by vydržel mnoho let bez dalších nákladů, pořiďte si samonosný bazén. Ten je vyroben z homogenních kopolymerů, což jsou materiály z kategorie plastů s certifikací pro pitnou vodu, které jsou specificky upraveny a vyrobeny právě pro bazény a vodní nádrže. Homogenní kopolymery zaručí bazénu dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost.
Samonosné bazény mohou být zcela nebo částečně zapuštěny do okolního terénu, osazují se v celku. Životnost mají několikanásobně vyšší než ostatní bazény a prostředky vložené do případných oprav jsou zcela minimální.
Přelivové bazény
Přelivová hrana je unikátní technologie, k jejímž výhodám patří, že se při plavání netvoří vlny a koupání je tak bezpečnější i pro děti, nečistoty jsou ihned odváděny do přelivového žlábku po celé délce bazénu a údržba bazénu je méně časově i finančně náročná. U těchto bazénů sahá hladina vody až k samotnému okraji bazénu, což vytváří z pohledu plavajícího neobyčejný zážitek. Do přelivové hrany lze umístit i LED osvětlení.
Bazénové doplňky
Bazény si můžeme vylepšit instalací funkčních doplňků, jako například reflektory, protiproudem, vestavným schodištěm, skokanským můstkem atd. Vodu ochrání svinovací plachty, lamelové zakrytí či zastřešení. V případě, že se rozhodneme pro zastřešení bazénu, umožní nám to užívat si plavání po větší část roku. Důležité je udržovat v bazénu čistou vodu, i tady se nabízí řada prostředků a zařízení, které nám v tom mohou pomoci.
www.albixon.cz, www.mountfield.cz, www.kreidl.cz, www.bazeny-brandejsky.cz
text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM