Čela postelí nemusí být nudná
Chybí vám u hlav postelí čela nebo ta, která u lůžka jsou, vypadají nezajímavě? Ta původní proměňte nebo si vytvořte nová.
Zvýšené čelo u hlavy postele být má. Chrání nás před případným průvanem, zabraňuje polštáři, aby padal, a ochraňuje stěnu před poškozením. Dříve mívaly všechny postele vyšší čelo u hlavy a trochu nižší u nohou. Dnes při nákupu nové postele většinou volíme zvýšené čelo pouze u hlavy. Některá lůžka kostru úplně rovnou a nějaké čelo si k němu přikoupit můžeme i nemusíme.
Ať máme starou postel s nezajímavým či poškozeným čelem, nebo novou úplně bez něj, můžeme si originální čelo sami vytvořit. To se pak stane výrazným prvkem interiéru, se kterým sladíme barevně, tvarově nebo materiálově další zařízení v ložnici.
Proměna starého
Dříve vyráběný nábytek zdobil plastický dekor, řezby, výrazné rámování. Pokud ale je už původní povrch dřeva zašlý nebo poškrábaný, ani tyto ozdoby mnoho parády nenadělají. Jestliže nechceme nechat nábytek zrestaurovat, tak můžeme sáhnout po plechovce barvy.
Původně tmavá čela se pod nátěrem barvy úplně promění, získají naprosto jiný vzhled. Použít můžeme odstíny červené, žluté, modré, zelené i tyrmají kysové barvy. Hezké bude, když se stejná barevnost objeví v místnosti ještě na dalším předmětu. Třeba na stoličce, na potahu křesla nebo na polštáři, na koberečku, obraze nebo i na drobnějších doplňcích.
Kouzla s textilem
Pokud se spíš kamarádíte s jehlou a nití než se štětcem a barvou, oblékněte staré čelo do textilního návleku. Tady se nabízí ohromná škála materiálů, struktur, barev, ale i vzorů. Aby čelo působilo měkce a případně se schovaly různé nerovnosti dřeva, podložte látku vatelínem, molitanem nebo třeba starou dekou. Návlek může být po stranách na zapínání, velké knoflíky se tak stanou ozdobou.
Pokud postel žádné čelo nemá, není nic jednoduššího než místo něj použít desku ze dřeva, dřevotřísky či hobry, které dáme požadovaný tvar. Povrch nijak upravovat nemusíme, vždyť ho schováme pod textil.
Nebo použijeme jiný trik – do vhodné výšky nad postel připevníme na zeď garnýž v podobě tyče a na ni zavěsíme textilní čelo. Použijeme silnější látku, případně ji podložíme vatelínem. Ozdobou mohou být velká poutka, stuhy na zavazování a podobně.
Všechno se hodí
Jako čelo postele může posloužit v podstatě jakýkoliv pevný deskový předmět odpovídajících tvarů, který nám připadá zajímavý a o který se nemůžeme zranit. Oblíbené jsou například interiérové dveře, dveře či dvířka od skříní a skříněk i jiné části starého nábytku s hezkým povrchem, případně okenice. Lze je jednoduše za lůžko postavit nebo zavěsit – na výšku či šířku.
Pokud se původní nátěr na dveřích, dvířkách či okenicích olupuje a my chceme tuto patinu zachovat, opatrně odstraníme jen nesoudržné části barvy a povrch přetřeme nebo přestříkáme bezbarvým matným lakem. Nechceme přece, aby nám na hlavu padala odprýsklá barva!
Měkké čelo, o které se neuhodíme a které bude pohodlné při sezení v posteli, vznikne z matrace vhodné tloušťky. Stačí ji potáhnout látkou nebo na ni jen navléct vypínací prostěradlo a postavit za postel.
Kutilové mají šanci si s čelem více vyhrát a sestavit ho z různých částí starého nábytku nebo z kusů dřeva, latí a podobně.
Čelo s úložným prostorem
Součástí čela mohou být i úložné nebo odkládací prostory, což je přínosné zvláště tehdy, není-li místo na noční stolky. Při individuální výrobě se fantazii meze nekladou. Ale taková čela se dají koupit i hotová. Čelo může být například v podobě laťového roštu, který upevníme na stěnu za lůžko – lze jich dát i několik nad sebou. Mezi latě pak na libovolná místa vkládáme poličky.
Nebo se za plným čelem mohou skrývat otevřené či zavřené poličky přístupné z boku postele. Případně může být za odklápěcím horním víkem čela prostor na ukládání některých lůžkovin.
text: IVA TVRZOVÁ
foto: IKEA A ARCHIV