U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
… a u Šalandů
Kategorie: Volný čas | Autor: Zdeněk Hrabica
S bohatým rodinným betlémem se lze potkat i u Vítězslava Šalandy v třešťské Havlíčkově ulici. Historie jeho betlému je obdobná jako u jiných rodinných památek.
“Betlém začal vytvářet můj otec v roce 1933. Začal se základem na malé kuchyňské kredenci. Sundal se z ní vršek, fošnou se ještě zvětšila plocha. Tam tatínek stavěl papírové figurky. Od roku 1939 a ve válečné době si pořídil největší množství řezaných figur, které dodneška tvoří základ betlému. Sám můj otec nebyl řezbářem. Jeho betlém je asi od pěti autorů. Doma jsme s otcem a s bratrem Jaroslavem vyráběli domky a stavby. Určitou raritou je naše zbořeniště – jak v Třešti říkáme centrálnímu objektu betlému s chlévem. Jako jediní ho stavíme z korkového dubu,” vypráví Vítězslav Šalanda.
Každý třešťský betlémář schraňuje jako oko v hlavě cenné výtvory práce lidových řezbářů. Hrdí na ně jsou i Vítězslav a Jaroslav Šalandovi. “Poslední figurky jsou od pana Stránského. Každý rodilý Třešťák pozná, koho představují a kdo byl pro ně modelem. Podle mne to byl největší kumštýř, protože dovedl vystihnout charakter ztvárněného člověka. Ta úplně nejstarší, přes sto let stará figurka našeho betlému, není kolorovaná. Jejím autorem je řezbář Alois Boudný ze Stonařova. Byl to pastýř koz a žebrák ze Stonařova. Obyčejným nožem dokázal vytvořit krásné dílo. Jsme rádi, že se tradice udržuje, pomáhá probouzet lidství. Byly doby, kdy se u nás otočilo po Štědrém dnu pět šest autobusů za sobotu – kolem tří set lidí se přišlo podívat,” svěřuje se Vítězslav Šalanda.
***
1 Tři králové přicházejí pozdravit Ježíška až 6. ledna
2 Vítězslav Šalanda patří k těm, kdo v Třešti udržují tradice
3 Tvůrci betlému a figurek se inspirují nejrůznějšími řemesly
4 Zvuk vánočních koled patří k adventnímu času. A protože dřevění hudci jsou němí, je na nás, abychom si “Narodil se Kristus Pán” zazpívali aspoň o půlnoční
5 Samorosty, kůra, mech, vřesy, jalovce a další přírodniny jsou základem pro modelování krajiny
6 Pastýř přináší darem ovečku
***
OD VÁNOC AŽ DO ÚNORA
Každoročně po celou vánoční dobu (od 24. prosince do 2. února) jsou tyto betlémy přístupny nejširší veřejnosti jak v třešťských domácnostech, tak přímo u jejich tvůrců nebo v kostele svaté Kateřiny. Po celý rok je překrásný betlém vystaven i v místním muzeu na náměstí v Schumpeterově domě. V posledních letech se v Třešti pravidelně pořádá Dřevořezání. Řezbáři z celé republiky řežou figurky a stavby do společného betlému.
FOTO JOVAN DEZORT