Oživení dřevěných ploch
Vrátit dřevu původní lesk, barvu a kresbu lze různými způsoby. Ideální je kombinace šetrného mechanického čištění a přírodních produktů, mezi něž patří například vosky a oleje.
Touha po oživení a opětovném „rozsvícení“ masivního dřeva nás obvykle přepadne při pohledu na opršené a zašedlé desky zahradních stolů či lavic. Čas od času však vybízí k obnově povrchu i kuchyňská linka ze spárovky či fošen nebo smrkové či dubové desky jídelních stolů.
Řeč je v tomto případě o obnovení přírodního dřeva, ne o odstraňování původních barev či laků a aplikaci nových. Uplatníme tedy spíše jemnější postupy a také jiné typy prostředků k ošetření povrchů. Vybíráme spíše takové, které zakonzervují přírodní vzhled dřeva a ochrání ho před vlhkem. A samozřejmě vezmeme v úvahu i to, jak moc bude dřevěná plocha vystavena působení povětrnostních podmínek a UV záření.
Nářadí na broušení a leštění
Postup bude ve všech případech sestávat z očištění stávajícího povrchu dřeva, ošetření povrchu dřeva některým z vhodných prostředků a zatření či vyleštění vosku, oleje či jiného přípravku do povrchu dřeva. Nejde o nic složitého a trocha námahy za neuvěřitelný efekt „probuzeného“ dřeva opravdu stojí.
Jak na to? Nejdříve dřevěnou plochu očistěte. U ploch v exteriéru jde především o odstranění svrchní vrstvičky dřeva zašedlého kvůli vodě, slunečnímu záření, mastnotě a dalším nutným stopám sezónního či několikaletého užívání. Můžete to udělat ručně jemnějším brusným papírem na dřevěném hranolku se sraženými hranami nebo kombinovat brusný papír s brusnou houbičkou pro finální dočištění.
Hrubší broušení použijte v případě, že odstraňujete hlubší škrábance a vrypy nebo například „jizvu“ po hořící cigaretě. Tady už má smysl použít elektrické nářadí. Můžete si například pořídit gumový kotouč na vrtačku, na který se pomocí suchého zipu připínají brusné papíry nebo lešticí kotouče. Je to levnější řešení než nákup speciální brusky a při troše zručnosti a správně zvolené zrnitosti brusných papírů můžete i s vrtačkou docílit skvělých výsledků.
Problémem je poměrně velký úběr materiálu při přílišném přítlaku, prašnost kvůli absenci odsávání na vrtačce, možnost poškození povrchu dřeva při necitlivém broušení (tvoří se kruhové „kocoury“) a také zátěž pro samotnou vrtačku, které příliš neprospívá prach. Nicméně pro oživení povrchu zahradního nábytku jednou za dva tři roky vrtačka bohatě postačí. Využít ji s příslušným filcovým či vlněným kotoučem můžete i k rozleštění vosku nebo oleje.
Pro jemné obroušení a srovnání povrchu dřevěné plochy před finálním nátěrem je ideální excentrická bruska. Umí vybrousit i velké plochy rovnoměrně a hladce beze stop po broušení. To zaručuje právě mírně excentrické vychýlení otáčivého pohybu kotouče brusky. Je u ní rovněž potřeba počítat s větším úběrem materiálu, ale pro odstranění svrchní vrstvy například na stolové či kuchyňské pracovní desce je vhodnější než například bruska vibrační. A můžete na ní rovněž použít kotouče pro leštění.
Čím dřevo ošetřit
Očistěný povrch ošetříte některým z prostředků, který uchová hedvábný matný lesk a „vytáhne“ kresbu dřeva, ochrání jeho povrch, aniž by na něm vytvořil neprodyšnou vrstvu. Osvědčené je například ošetření dřeva voskovým nátěrem. Vosk proniká přímo do dřeva a zachová jeho přírodní vzhled. Původní technologie ošetření spočívá v tom, že se nastrouhaný včelí vosk rozpustí v terpentýnu zahřátém ve vodní lázni a nanese se štětcem. Po zaschnutí se povrch dřeva vyleští měkkým kartáčem nebo flanelem. Neupravené včelí vosky jsou však poměrně choulostivé, nikdy zcela nevyschnou, jsou náchylné k otiskům a otěru. V současnosti se tedy používají speciální vosky obsahující nejrůznější příměsi a složky, které usnadňují jejich aplikaci a vylepšují jejich vlastnosti.
Vosk se vždy nanáší až na obroušené a očištěné dřevo hadříkem, jemnou ocelovou vlnou, štětcem nebo stříkáním. Aplikujeme jej na menší plochu než lak a hned roztíráme. Po zaschnutí plochu leštíme flanelovým hadrem nebo lešticím kotoučem na brusce nebo vrtačce. Podle předpokládané zátěže plochy se po čtyřiadvaceti hodinách nanáší druhá, případně třetí vrstva. Správně nanesené a pečlivě zaleštěné tři vrstvy vosku by měly spolehlivě ochránit i dřevěnou podlahu.
Stále oblíbenějším prostředkem k ošetření dřeva jsou přírodní oleje. Pro co nejlepší zachování přírodního odstínu dřeva je vhodný třeba světlicový olej. Pouze minimálně dřevo tmavne při použití kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. Osvědčený je i lněný olej, s nímž se dostanete na nejpříznivější ceny. Ten se používá i k ředění a konzervaci.
Zajímavé vlastnosti má i tungový olej, který ochrání dřevo proti vodě i otěru a použít ho můžete uvnitř i venku. Má schopnost vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva. Rychle vysychá a hodí se i na zatěžované plochy kuchyňských pracovních desek či stolových desek, ale i na podlahy. Přírodní oleje povrch dřeva zcela neuzavřou, takže může dýchat. Navíc krásně zvýrazní kresbu dřeva, ale vždy alespoň částečně ztmaví jeho barevný odstín.
U olejů či olejových směsí použijte pro natírání štětec, houbu nebo hadr. Nejdříve po hodině pak setřete přebytečný olej savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Před nanášením další vrstvy nechte uplynout alespoň den, nátěry by měly být minimálně dva. Delší časové rozestupy mezi nátěry lépe ochrání dřevo.
www.bosch.cz, www.xyladecor.cz, www.cestadreva.cz
text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock