Žebříky a lešení

Rubrika: Dílna

S jarem přišla i spousta práce kolem domu. Mnohé chaty a chalupy potřebují opravit fasádu, střechu nebo jen nově nalíčit. Teď přijde chvíle pro stavební štafle, žebříky, stavební kozy a lešení.

Z průzkumu společnosti Hornbach vyplynulo, že si Češi troufají na drobné i složitější stavební úpravy sami a 46 % z nás k opravám a dalším kutilským projektům nepotřebuje pomoc přátel ani specializovaných firem. Patříme-li do této kategorie kutilů, dáme se brzy do oprav fasády. Bez dobrých pomůcek se ale neobejdeme.

Kozy, štafle a žebříky

Lešenářské stavební kozy a kozlíkové lešení jsou určeny pro výkony a práce v malých stavebních výškách. Toto lešení (od značky HAKI) sestává z kozlíků spojených příčníky a podélníky. Výška pracovní podlahy je od 1,1 m do 1,5 m. Při výběru se zaměříme na výrobky s větší nosností, která zaručí lepší stabilitu a bezpečnost. Některé kozy se vyrábějí jako výsuvné modely.

V domácnosti ani na zahradě se neobejdeme bez štaflí a žebříků. Štafle poskytují uživatelům větší pocit stability a pohodlí. Klasické dřevěné štafle (stejně jako žebříky) z dob našich dědečků dnes v domácnostech často střídají lehké a dobře omyvatelné hliníkové modely. Na trhu nabízené typy hliníkových štaflí mají nosnost 150 kg.

K chalupě si můžeme pořídit také žebřík v podobě jednodílné, dvoudílné i trojdílné. Tradiční žebřík nepotřebuje žádnou obsluhu, vždy je hned připraven. Menší velikosti jsou ideálním doplňkem do dílny a garáže.

Dvoudílný hliníkový žebřík může mít ruční výsuv nebo lanový posun a odvalovací kolečka. Lanový posun se ovládá přes kladkový mechanismus, což umožňuje jednoduché vysouvání žebříku směrem vzhůru. Díky tomu je jeho obsluha snadná a postačí na ni jeden člověk.

Trojdílný model lze postavit hned několika způsoby: jako příložný žebřík, štafle, výsuvný žebřík nebo výsuvné štafle. Trh nabízí i žebříky vhodné pro použití na schody.

Unikátní řešení představují kloubové žebříky, které dosahují nadstandardní variability. Lze je postavit v terénu s různou výškovou úrovní, jako jsou schodiště, terasy, pódia a podobně.

Lešení

Při velkých opravách, kdy se neobejdeme bez rozměrného lešení, stojí za to obrátit se na půjčovnu, kde si vybereme z různých rozměrů a variant. Cena lešení se liší dle použitého materiálu a složení lešenářské konstrukce, ovlivňuje ji také počet dní, typ lešení nebo lokalita, kde se půjčovna nachází. Obvykle se počítá každých 24 započatých hodin a cena mírně klesá s počtem zapůjčených dnů (u 15 a více dnů mnohde získáme množstevní slevu). Připravit si musíme i kauci. V případě potřeby fasádního leŠení půjčovny zajišťují také dovoz a odvoz lešení včetně jeho montáže a demontáže. Půjčovny lešení najdeme na celém území Čech.

Protože kolem domu je ale neustále spousta práce, vyplatí se pořídit si kvalitní žebřík, pojízdnou plošinu nebo lešení s dostatečnou nosností.

Před nákupem počítáme

Rozhodneme-li se pro nákup lešení, než do něj budeme investovat, rozmyslíme si, jakou činnost z něj budeme nejčastěji provádět, jak dlouho stavební konstrukci budeme chtít používat a jak velkou plochu z něj budeme obsluhovat. U prodejce se pak poptáme na pracovní plochu lešení.

Do ní se počítá i plocha, na kterou dosáhneme z posledního patra lešení. V obchodech se setkáme i s pojmem zakrytá plocha lešení. V tomto případě jde o plochu lešení zakrytou jeho konstrukcí. Jedná se o plochu pater od země až do výše ochranného zábradlí posledního patra. Podle toho volíme klasické fasádní nebo pojízdné modulové lešení. Na trhu je poměrně bohatý výběr různých typů lešení z oceli nebo hliníku (například od výrobců Hailo, Hymer, Zarges, Alfix, HAKI, Krause a dalších).

Pro domácí kutily a stavebníky je výhodné pojízdné modulové lešení. Obecně platí, že nám pro údržbu na domě postačí pracovní výška okolo sedmi metrů. Je-li třeba, další patra pak dokoupíme podle výšky domu, který se chystáme renovovat. Maximální výška je obvykle okolo 13-14 metrů.

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Žebříky a lešení

Žebříky a lešení