Bylinková zahrada

Rubrika: Zahrada

Pro většinu chatařů a chalupářů začalo období, kdy většinu volného času, mnohdy celé léto i podzim, tráví mimo město. Pokud ještě v zahradě nemáme bylinkový záhon, je načase jej založit.

 

 

Touto dobou již nebudeme bylinky vysévat, ale vzrostlé sazenice koupíme v zahradnictví nebo na tržišti. Vypěstované bylinky nám pak poslouží nejen jako čerstvé koření, ale pokud si vyrábíme tinktury, masti a čaje, užijeme také při domácím léčení.

 

 

Kde se jim bude dařit?
Ideální je místo vedle záhonů se zeleninou. Při pečování o rostliny ošetříme vše najednou a mnohé aromatické byliny navíc odpuzují škůdce a ochrání nám zeleninu. Ale bylinky jsou také krásné, dekorují listy i květy, nádherně voní. Proto je můžeme vysadit třeba poblíž zahradního posezení.
Nesmíme zapomenout, že koření i bylinky potřebují propustnou půdu a nemají rády dlouhodobě vlhkou zeminu. Proto jim postačí pravidelná vydatná zálivka. Jestli máme v zahradě těžkou anebo jílovitou půdu, musíme v záhonku vytvořit drenáž a zeminu vylehčit pískem. Bylinky nejlépe prosperují v závětří, proto se jim bude dobře dařit vedle vyšších keřů, na slunném a polostinném stanovišti, ideálně orientovaném na jihovýchod.

 

 

Skleníky a květináče
Bylinky můžeme pěstovat i na okně, balkoně nebo na terase. K tomu se hodí malé skleníky, svislé truhlíky nebo květináče z pálené hlíny, ve kterých se kořeny rostlin nezapaří. Pokud budete bylinky pěstovat v jiných nádobách, opatřete je drenážními otvory, aby nestály ve vodě a neměly dlouhou dobu vlhký substrát. Nikdy je nevysazujte do rašeliny, protože byliny nesnášejí kyselé prostředí.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: IKEA, TCHIBO, FISKARS, BOSSKE

Bylinková zahrada