Jak vyměnit kliku
Mohlo by se zdát, že dveřní klika je zanedbatelný detail, ale opak je pravdou. Dveře by bez ní nemohly správně fungovat.
Jestli se rozhodneme kliky u dveří vyměnit, je dobré si určit, kde budeme správnou kliku nakupovat. Můžeme samozřejmě zajít do hobby řetězců, ale samotný nákup dveřního kování by měl probíhat s nákupem dveřního křídla u certifikovaných prodejců. Nejen, že nabízejí dostatečný výběr, ale také odborně poradí, jaké kování je pro vaše dveře to pravé.
“Při výběru kování nevybírejte jen očima. Vzhled je jistě důležitý, ale kliku bude te brát i mnoho let do ruky a její uchopení musí být vždy příjemné. Pokud je klika krásná na pohled, ale při každém jejím doteku cítíte ostrou hranu, nepřirozený tvar nebo i nevhodnou velikost, tak to není dobré,” radí Ing. Zdeněk Wimmer, vedoucí technické přípravy výroby SOLODOOR.
Rozety a štíty
Dveřních klik je na trhu velké množství. Obvykle je jejich základem mosaz, na kterou se po vyleštění nanáší finální povrchová úprava. Může to být vrstva chromu, nikl nebo se kliky galvanizují titanem v různých barvách od mosazi přes hnědou až po černou. Módní jsou kliky nerezové. Na oblibě získávají kliky s rozetovým kováním, kulatým i hranatým. Průměr a délka stran rozet se pohybují okolo 5 až 5,5 centimetru. V nových bytech a domech jsou trendy kliky a kování hranaté. K posuvným dveřím patří sety, které se do plochy dveří většinou zadlabávají. Na chalupách budeme volit podle stylu a vybavení interiéru a nejspíš zvolíme kované kliky a výrobky ve stylu retro.
Při výměně klik u stávajících dveří se může stát, že dveře jsou pod původními štítky poškozené nebo že vyvrtané otvory po šroubech nejsou dostatečně blízko trnu kliky a nová rozeta nebo štít je neschovají. V tom případě bude třeba otvory zatmelit, přebrousit a dveře barevně upravit. Nebo rovnou koupíme kování s větším štítem, které k masivním dveřím sedne nejlépe.
I tady si před nákupem raději změříme velikost štítu, abychom nepořídili menší, než byl původní. Rozměry délek i šířek se u různých výrobců mohou lišit. Obvykle se délka pohybuje přibližně od 22 do 25 cm a šířka od 4 do 4,5 cm. U oblých štítů se délka měří v nejdelší části.
Při výměně nemusí sedět otvory po šroubech původního kování. Opět pomůže vytmelení a štít, který zakryje díry po uchycení staré kliky. Změříme si rozteč čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Údaj je důležitý pro volbu nového kování, jinak by klika nefungovala. Nejčastěji se prodává kování s roztečí 72 mm, 90 mm, 92 mm, občas se objeví modely s roztečí 88 mm nebo i 55 mm.
Montáž kování
Kliky si můžeme nechat do dveří namontovat od odborníků. Pokud se ale rozhodneme měnit kliky u stávajících dveří, šikovný kutil to díky návodu montáže, který je přiložen u daného typu kování, zvládne sám do patnácti minut. Návod obsahuje spoustu užitečných informací, které laiky v první chvíli nejspíš nenapadne řešit.
“Pokud volíte špatný postup, bude to mít za následek nesprávně fungující kliku nebo třeba nevratně poškozené dveře,” upozorňuje Ing. Wimmer. V montážním balení dveřní kliky najdeme standardně kliku, vnitřní plastové rozety nebo kovové rozety OE u některých kování již spojených s klikou pak krycí kovové rozety, šrouby, vruty a imbusový klíč. Potřebovat budeme ještě vrtačku, šroubovák, vrtáky o průměrech dle návodu pro montáž kování, trochu zručnosti a trpělivosti.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem