Co s úrodou ovoce a zeleniny
Úroda ovoce a zeleniny se někdy vydaří tak, že všechno nestačíme konzumovat. A když už nás přestane bavit i zavařování či sušení, zachrání nás chladnička, respektive mrazák. V něm můžeme ovoce, zeleninu, ale i bylinky a houby uchovat po celý rok do té doby, než je zpracujeme. Proto se vám tipy, jak které plody zamrazit, jistě hodí.
Jak postupovat
Bylinky, ovoce i zeleninu nejprve opláchneme pod vodou a pak osušíme nebo necháme uschnout. Teprve potom větší plody krájíme na menší části, pokud to je potřeba. Bylinky, plátky hub, drobné ovoce nebo kousky zeleniny a ovoce rozložíme na tác nebo tácky a necháme zmrazit. Teprve potom je nasypeme do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček, které pevně uzavřeme a označíme štítkem s popisem, co obsahují. Na zmrazení používáme jen kvalitní suroviny, mráz bakterie nezabije a kvalitu potravin nevylepší.
Voňavé bylinky po celý rok
Zmrazit se dají celé stonky bylinek s lístky, které pak přidáváme třeba do polévky. Ale jsou i jiné způsoby. Lístky tvrdých bylinek jako rozmarýn, šalvěj, tymián nebo oregano natrhejte nebo nasekejte tak, aby se vešly do tvořítka na led a zalijte trochou vody. Takto zmrazené bylinky se hodí do polévek. Měkké bylinky jako bazalku nebo mátu je nejlepší mrazit v podobě pesta nebo krátce blanšírovat. Lístky otrháme a po dvě vteřiny blanšírujeme ve vroucí vodě, pak okamžitě zchladíme v ledové lázni a dobře osušíme. Suché lístky pak jednoduše zmrazíme.
Kousky i pyré
Mražené ovoce i zelenina jsou praktické pro rychlé vaření i pečení. Možností máme více – mrazit můžeme buď celé drobné plody, kousky nebo pyré.
Pokud si chceme dělat skvělou domácí zmrzlinu, nakrájíme oloupané banány na silnější plátky, vypeckované broskve či meruňky na dílky, jahody ponecháme celé nebo překrojíme na půlky a zmrazíme je. Až dostaneme na zmrzlinu chuť, dáme zmrazené kousky ovoce do mixéru, přidáme trochu zahuštěného neslazeného mléka Tatra, méně sladké ovoce můžeme i trochu přisladit, a necháme rychle rozmixovat. Vynikající a chemie prostou zmrzlinu ihned podáváme. Ovocná pyré lze použít na zmrzlinu i jako ovocnou omáčku k dezertům.
Mohlo by vás také zajímat:
Blanšírování
Zeleninu můžeme před mrazením krátce blanšírovat – hrst zeleniny vhodíme do vroucí vody na 30 vteřin a následně zchladíme v ledové vodě. Před mražením necháme důkladně oschnout. Díky tomu zelenina nezhnědne.
Na chladničce záleží
Mnoho chladniček má jednu nevýhodu: nutnost jednou za čas odmrazovat mrazák. Pokud plánujete koupi nové chladničky, myslete i na tento detail. Nejen že vám chladnička bez nutnosti odmrazování uspoří nepříjemnou činnost, ale uchová v pořádku a dlouhodobě plody vaší zahrady.
Potřebujete-li spotřebič o větším objemu, abyste v něm mohli uložit i větší množství úrody, zvolte dvoudveřovou, tak zvanou „americkou“ lednici. Například americká chladnička LG model GSL545PZQZ s objemem 602 litrů a čistým objemem mrazáku 178 litrů bez problému vystačí i velké rodině s opravdu velkou sezónní sklizní. A disponuje onou příjemnou funkcí Total No Frost, takže odmrazování bude minulostí. S lineárním kompresorem navíc ušetříte i téměř třetinu elektrické energie a můžete se spolehnout i na tichý chod a dlouhou životnost. Led z dávkovače si navíc můžete přidat do domácích limonád, zmrzlin i ovocných koktejlů.
Základní pravidla pro mrazení
Teplota by neměla přesáhnout -18 °C.
Potraviny dobře zabalíme a popíšeme permanentním fixem.
Do mrazáku patří jen studená jídla.
Rozmrazené potraviny znovu nemrazíme.
Potraviny naporcujeme, abychom je snadněji rozmrazili.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM