Jak být na příjmu
Kvalitní příjem televizního signálu i rychlé připojení na internet můžete mít i na odlehlé horské chalupě. Technicky to nemusí být nijak složité a nebude vás to stát ani moc peněz.
Nejjednodušší cestou k příjmu televizního signálu je pořízení některé z přenosných televizí, které se prodávají od dvou tisíc korun. Spokojit se musíte s malou obrazovkou (úhlopříčka 18–23 cm), zvuk lze poslouchat z reproduktorů nebo připojit sluchátka. Přístroje mívají USB vstup, takže na nich lze z fiash disku přehrávat filmy, fotografie či hudbu. Na dvou tisících začínají i ceny nejmenších standardních LED televizí s úhlopříčkou čtyřicet centimetrů. K „normální“ televizi potřebujete buď venkovní, nebo pokojovou anténu.
Jak vybrat anténu
Ceny antén startují od dvou stovek korun. Anténu vybírejte s ohledem na polohu vaší chalupy a kvalitu televizního signálu, která je zpravidla daná vzdáleností od nejbližšího vysílače. Výhodou lehkých pokojových antén je snadné nalezení polohy pro optimální signál, nevýhodou může být náchylnost k rušení signálu. Problém bývá u silných kamenných zdí nebo v železobetonových konstrukcích. V odlehlejších místech a ve větších vzdálenostech od vysílačů je tedy spolehlivější použít venkovní anténu. Informace o poloze jednotlivých vysílačů a kmitočtech (kanálech), na kterých vysílají, najdete na www.mapavysilacu.cz, případně zadejte dodávku a instalaci vhodné antény servisní firmě.
Příjem signálu lze řešit i koupí satelitní antény nebo využitím služeb některého z poskytovatelů satelitního vysílání. Pokud se spokojíte s nekódovanými programy, tak budete instalovat pouze satelitní anténu a tuner. V opačném případě vás ještě čeká investice do aktivace dekódovací karty a do paušální měsíční platby podle vybraných služeb. Při výběru tuneru se ujistěte, že čtečka dekódovací karty je kompatibilní s kartou poskytovatele, v ČR je to společnost Skylink. Jejich karty vyžadují čtečku Irdeto M7, popřípadě nainstalování patřičného adaptéru nebo pluginu, který umožní kartu přečíst.
Jak na internet
Máteli na chalupě pevnou telefonní linku, je možné zřídit si internetové připojení i příjem televizního signálu právě přes tuto linku. Nejde to však vždy, dotazem na centrum péče o zákazníky (O2 tel. 800 020 202) si ale můžete dostupnost služby snadno ověřit.
Potřebujeteli internet pouze k vyřízení korespondence či přístupu na sociální sítě, postačí vám internet v mobilním telefonu. K dispozici je i mobilní připojení pomocí zařízení s předplacenou SIM kartou, které se připojí přes USB vstup k počítači. Připojit se lze přes několik typů sítí, ty s rychlým přenosem dat jsou však dostupné především ve velkých městech.
Pro surfování na internetu a přeposílání většího objemu dat je ideální wifipřipojení, které předpokládá zaplacení jednorázového instalačního poplatku a poté i pravidelné měsíční platby, obvykle kolem tří set korun. Přehled poskytovatelů wifipřipojení v místě vaší chaty či chalupy najdete na www.internetprovsechny.cz nebo například ve Zlatých stránkách. Wifipřipojení bývá dostatečně rychlé nejen pro surfování i na více počítačích, ale i k přehrávání on line filmů a televizních archivů či stahování filmů, takže se můžete obejít i bez televizního signálu.
Pokud používáte internet v mobilním telefonu, můžete z něj vytvořit takzvaný WiFi Hotspot. V dnešní době má již spousta uživatelů měsíční datový limit 1,5 Gb a to je pro běžné využívání internetu na chalupě více než dostatečné.
text: Richard Guryča a Petr Živný
foto: Archiv firem, Shutterstock