U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
RYTÍŘI OBLAK
Kategorie: Volný čas | Autor:
SOUTĚŽ O 5 CD
Takový je podtitul nejnovějšího alba Taxmenů. Tato oblíbená skupina hrající military country je začlenila jako č. 4 do své série Calamity Jane. Přestože je tedy “začleněna”, vybočuje hned v několika směrech. Na rozdíl od těch předchozích, v nichž se vedle původních skladeb objevují i převzaté zahraniční, “čtyřka” je zcela autorská (písničky vznikaly od roku 1999 až do letoška). Nedrží se při zemi, ale na-opak, spolu s našimi letci, sloužícími v RAF za druhé světové války, ale i s příběhy z bojů v první světové a vietnamské válce vzlétly k nebi. Další skutečností, která odlišuje tento počin Taxmenů pod křídly hudebního vydavatelství Wenkov od jejich předchozích projektů i většiny současné country produkce, je reálný základ všech písní a osob, jež v nich vystupují. Snad právě proto se kolem Rytířů oblak rozproudila čilá diskuse. Jeden z dýdžejů Country radia v těch písních zkrátka nenachází ohně táboráků (ty v oblacích asi nestačí) a letadla s piloty, kteří se nevrátili z boje, jsou zřejmě slabou náhradou například za koně, který nedojel k Mary Ann. Ale každý má právo na svůj názor. Ostatně v internetové polemice jsou v převaze i ti, kteří oceňují počin muzikantů, jejichž kapelníkem je Jarda Čvančara, velký obdivovatel a znalec vzdušných bojů našich letců. Svůj hlas a dík k nim připojil i generálpor. František Peřina, jeden z prvních posluchačů alba. “Díky, jste také kavalíři – kavalíři hudby i slova, se srdcem na správném místě,” čteme i my v úvodu přebalu cédéčka. Poslouchat například písně Sestřelen, Konvoj z Murmanska, Proč jen ďábel dnes oblohou vládne, Pěsti ve tmě i další, v nichž ožívají jejich kamarádi, je pro české letce – veterány jistě zážitkem. A nejen pro ně. Hluboký hlas Vráti Vyskočila (v několika skladbách uvolnil mikrofon kytaristovi a autorovi hudby k většině skladeb Milanu Krištofovi) vám zní v duši ještě dlouho po tom, co se deska dotočí. Texty písní vznikaly logicky dřív než hudba. Autorem dvou je Jarda Čvančara, který byl dějovým inspirátorem i pro další textaře. Jiří Žorž Fallada, legenda počátků české country, je posílal z Ameriky, ještě než loni odešel za těmi, kteří se z boje nevrátili. O další pěkné texty se postarali Pepa Fousek a Tony Linhart z Pacifiku. Jsou to vlastně válečné balady, kterým zejména hostující žestě dodávají dramatický a spíše rockový nádech.
***
A teď k našemu soutěžení. Pro pozorné čtenáře jistě nebude problém spočítat, kolik roků vlastně vznikaly písně nejnovějšího alba Taxmenů:
1. 4 roky
2. 5 let
3. 6 let
Své odpovědi posílejte na adresu naší redakce do 31. října. Pro pět úspěšných připravilo hudební vydavatelství Wenkov CD Rytíři oblak.