U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jdeme si koupit štěně

Kategorie: Volný čas | Autor: Jarmila Hladká

Už jsme se rozhodli, jakého psa si koupíme a víme, zda to bude pejsek či fenka. Je třeba ovšem ještě popřemýšlet o tom, jestli náš pes bude mít průkaz původu, nebo půjde o nějakého z útulku či podvratáčka od sousedů. V případě, že jsme se rozhodli koupit si štěně s průkazem původu, doporučujeme následující postup.

Ochovatelích se můžeme informovat u poradce chovu jednotlivých plemen. Jejich adresy a telefon mají na Českomoravské kynologické unii nebo na Českomoravské myslivecké jednotě v Praze. Další možností jsou inzeráty v denním či odborném tisku. Vždy se také informujeme o ceně psa. Ta závisí na početnosti plemene, výstavních úspěších obou rodičů, v úvahu se bere i to, zda jde o zahraniční krytí. S některými chovateli se dá dohodnout splátkový systém.

Doporučujeme také, pokud je to možné, zjistit, jak rodiče vypadají, jaké jsou jejich výstavní úspěchy. Pokud se provádí bonitace, vyplatí se podívat na bonitační kartu apod. V každém případě je dobré zjistit, jak vypadají štěňata (ještě před tím, než je koupíme) a hlavně to, kam a jak je chovatel umístil. Pokud je najdeme v kotci a i laik pozná, že o ně není řádně pečováno, pak koupíme štěně raději jinde. Nemusí to ale být jen nevhodný kotec; někde vidíme štěňata zavřená v malém prostoru bez denního světla a možnosti většího pohybu. Vybírat bychom měli zásadně tam, kde je zajištěn pravidelný dohled, kde se jim chovatel několikrát denně věnuje, socializuje je a jejich prostory jsou v čistotě.

Přebírat bychom měli štěně, které již má základní očkování a je odčerveno. Samozřejmě je to vždy po přejímce vrhu. To znamená, že pověření pracovníci příslušného klubu zkontrolují všechna štěňata a zjistí, jak v daném okamžiku odpovídají standardu. Tam, kde jsou závažné odchylky, je zvíře vyřazeno z chovu, o čemž se provede také zá-znam do průkazu původu. V současné době by štěňata také měla být buď tetována anebo očipována.

Výběr nikdy neuspěchejme. Štěně si můžeme vybrat a zamluvit na předchozí návštěvě. Když se rozhodneme až na poslední chvíli, může se stát, že to, na které jsme si mysleli, už nebude k mání.

Prohlédneme si, jak štěně vypadá, jak se pohybuje, zkontrolujeme, zda třeba nekulhá, atd. Zjistíme, jestli nemá rýmu, neteče mu z očí, nemělo průjem či nezvrací. Srst by mělo mít pěknou, lesklou, oči jasné. Důležitá je také jeho povaha. Vyrovnaná štěňata jsou zvědavá, aktivní a snaží se být s námi v kontaktu. S odtažitým zvířetem, které projevuje málo zájmu o návštěvu a ani se svými sourozenci příliš nekamarádí, to bude těžší. Větší problémy ale může způsobit zvíře plaché.

Ovšem nic není nikdy zcela ztraceno. Při dobré péči lze všechno změnit. Odborníci uvádějí, že 40 % úspěchu přináší péče chovatele a zbývajících 60 % je na novém majiteli.

FOTO JAN ŠIMEČEK

Jaký pes vyroste z tohoto štěněte bullteriera?

Jdeme si koupit štěně